Жителі Голошини Білоберізької громади, одного з найвіддаленіших сіл в Івано-Франківській області, змушені долати від 15 до 30 км гірських доріг, щоб добратися до найближчого поштового відділення у селі Гринява. Тут вони можуть отримати свої пенсії, соціальні виплати, газети, сплатити за комунальні послуги. У вересні 2023 року через реформу "Укрпошти" людей позбавили єдиної листоноші. Не надали навіть пересувного відділення, яке могло б їх обслуговувати.
Що думають місцеві жителі про таку реформу "Укрпошти" і чого вимагають від її керівництва, читайте в матеріалі Суспільного.
Село Голошина розташоване за більш як 15 км від Гриняви. Місцевий житель Іван Олійник каже: долати таку відстань пенсіонери не в змозі.
"Як тим людям спуститися сюди, в долину, взяти пенсію? Якщо людина стара, пенсіонер, він не може взяти ні газету, ні пошту. Йому приносили, тепер як він піде?" — говорить Іван Олійник.
Жителька Гриняви Білоберізької громади Марія Сіренчук, яка 12 років працювала листоношею та обслуговувала людей, розповідає: у гірських селах та присілках багато людей похилого віку.
"Я ходила по 12 км вверх — носила пошту, пенсію. Є люди, яким понад 80 років. Є вже навіть, що і 90 років жінка має. То вона не прийде нікуди. Нехай Рудий (колишній директор Івано-Франківської дирекції "Укрпошти" — ред.) піде та й поносить", — говорить Марія Сіренчук.
Жінка додає: через реформу "Укрпошти" людям подекуди доводиться розносити чужу кореспонденцію.
"Зараз начальниця пошти принесе газети сюди. Люди приходять у магазин, і я мушу їм роздати, хоча це в мої обов’язки не входить. Нехай хтось із них приїде, подивиться. Вони марки відкривають, а ми тут страждаємо", — каже Марія Сіренчук.
Начальниця поштового відділення у селі Гринява Ольга Федорчак говорить, що через скорочення листоноші люди йдуть до відділення з різних сіл та присілків.
"Голошина — 15 км, Тікача — 8 км, Гринява — вся у верхах. Теж люди йдуть по 5-6 км", — каже Ольга Федорчак.
Через незручний графік роботи жінці доводиться працювати понаднормово. Відділення відкрите з вівторка по п’ятницю з 9:00 до 12:00 і в суботу — з 9:00 до 13:00. Автомобіль із поштою приїжджає об 11:30, тому Ольга Федорчак не встигає виконувати всю роботу, а люди не можуть своєчасно отримувати поштові послуги.
"Тепер я сама маю обслужити людей на відділенні, все занести в комп’ютер. Дали лампочки для пенсіонерів — треба занести дані кожного. На одного пенсіонера треба 10-15 хвилин", — розповідає Ольга Федорчак.
Заступник голови Білоберізької громади Василь Пилип’юк каже, що у Голошину потрібно повернути листоношу або надати пересувне відділення, яке б розвозило пошту людям хоча б раз на тиждень.
"Село налічує 445 жителів, з них понад 100 — пенсіонери. До того ж чимало багатодітних сімей, які отримують соціальні виплати, допомогу. Через ситуацію, що склалася, частина з них перейшла на банківські рахунки. Але це також не вихід — найближче відділення, де є банкомат, розташоване в адмінцентрі в селі Устеріки, а автобусного сполучення немає", — говорить Василь Пилип’юк.
Проте, каже заступник голови громади, звернення від сільради та Івано-Франківської обласної військової адміністрації до керівництва "Укрпошти" поки не дали жодних результатів. Наразі у відповіді на запит представники товариства зазначили, що пересувне відділення надавати не планують.
"Мені дуже дивна позиція "Укрпошти": робити реформу, сидячи в кабінетах, дуже зручно. Не можна рівняти гірські віддалені райони зі звичайним селом, де можна доїхати автомобілем чи мотоциклом", — говорить Пилип’юк.
Директор з розвитку мережі Івано-Франківського регіону "Укрпошти" Тарас Біжик на прохання кореспондента Суспільного прокоментувати роботу поштових відділень у високогірних селах області відповів, що може надати коментар лише після погодження з центральним керівництвом. Ми надіслали гендиректору «Укрпошти» Ігорю Смілянському інформаційний запит.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube