На Прикарпатті руйнуються церкви зі списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

На Прикарпатті руйнуються церкви зі списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

На Прикарпатті руйнуються церкви зі списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
. Robert Erik

150 прикарпатських дерев’яних церков потребують негайного ремонту. За попередніми розрахунками, потрібно 150 мільйонів гривень на їхню реставрацію. Про це повідомило управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА у відповіді на запит від Суспільного Карпати.

Обласне управління, починаючи з 2010-го, щороку подавало клопотання до Міністерства культури України щодо фінансування на реставрацію. Проте там повідомили, що, відповідно до державних програм, фінансуватимуть лише ті пам’ятки, які знаходяться в межах заповідників і входять до сфери управління Мінкульту.

У 2006-2008 роках за гроші з держбюджету ремонтували храми, які належать до культурної спадщини національного значення.

Церква Зішестя Святого Духа в Рогатині
Церква Зішестя Святого Духа в Рогатині. Фото: Суспільне

Серед них - церкву Зішестя Святого Духа в Рогатині, церкву Святого Миколая XVI-XVII століття у Кліщівні, церкву святого Миколая XV століття в селі Чесники, церкву Святого Василія Великого (1733 рік) у селі Черче Рогатинського району; церкву Благовіщення (1587) в Коломиї, костел Непорочного зачаття Пречистої Діви Марії 1760 року в Городенці, Домініканський костел (1661) у селі Чернелиця Городенківського району, римо-католицький костел - Станіславська колегіата (1703) в Івано-Франківську.

Римо-католицький костел - Станіславська колегіата (1703) в Івано-Франківську.
Римо-католицький костел - Станіславська колегіата (1703) в Івано-Франківську. Суспільне Карпати

У 2009-му році ремонтні роботи у храмах припинили через відсутність фінансування з держбюджету.

У 2015-му році обласна рада затвердила цільову програму паспортизації пам’яток містобудування та архітектури місцевого значення Івано-Франківської області на 2016-2020 роки.

У 2019-му році з обласного бюджету в Рогатині профінансовано церкву Зішестя Святого Духа на суму 300 тисяч. У цьому ж році депутати виділили субвенцію 100 тисяч гривень Нижньовербізькій ОТГ на наукове обстеження церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

Загалом, на реставрацію рогатинської церкви Зішестя Святого Духа (1598 р.), яка внесена до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, передбачено 13 мільйонів гривень до 2027-го року.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1808-го року у селі Нижній Вербіж
Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1808-го року у селі Нижній Вербіж. Вікіпедія

Також у планах управління - виготовити проєктно-кошторисну документацію ще на один храм, який внесений до Списку ЮНЕСКО, - церкву Різдва Пресвятої Богородиці 1808-го року у селі Нижній Вербіж Коломийського району.

У 2020-му році заплановано паспортизувати 53 пам’ятки, серед яких і церкви.

До слова, всього на Прикарпатті під охороною держави перебуває 587 об’єктів культурної спадщини сакральної архітектури. З них - 122 церкви культурної спадщини національного значення, 465 - місцевого.

Про історію рогатинського храму Зішестя Святого Духа дивіться тут.

Що відомо

На початок