У Городенці на Франківщині попи УПЦ МП продовжують богослужіння. Як реагують жителі, влада й поліція

У Городенці на Франківщині попи УПЦ МП продовжують богослужіння. Як реагують жителі, влада й поліція

Протест проти богослужіння УПЦ МП у Городенці
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жителі Городенки, що на Івано-Франківщині, 2 серпня 2023 року зібралися на вулиці Володимира Великого біля церкви святого Іллі, де, за їхніми словами, досі служать попи Московського патріархату. Люди вже не вперше гуртуються із протестом біля будівлі. Писали колективні заяви до поліції, щоб церкву закрили. Однак поліцейські відповідають, що нічого зробити не можуть, позаяк це — приватна будівля. Про це з місця події повідомляє кореспондент Суспільного.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жителі Городенки — проти Московського патріархату на території міста

Жителька Городенки Світлана Крох розповідає: вранці дорогою на роботу помітила, що в церкві горить світло і відчинені двері. Так, говорить, зрозуміла, що там правиться Служба Божа. Тоді жінка вирішила перевірити це і кілька разів постукала у двері. До неї вийшов священник.

"Я кажу: "Ви маєте совість? Сьогодні везуть нашого військового, який загинув. А ви святкуєте?" А він відповідає: "Ні, ми молимося за військового". Я запитую: "За якого військового, назвіть мені". Він мені так і не сказав", — говорить Світлана Крох.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП

Жінка пригадує: священник заперечив приналежність церкви до Московського патріархату. Утім, каже Світлана, підтвердити документами це не зміг. Натомість почав цікавитися її прізвищем та сфотографував номерні знаки авто.

"Фотографує він мою машину. Бере телефон, бачу: набирає. Іде, і я чую, що він до когось звертається: "Ану, дивися, по цьому номеру "пробий", що це за одна?" — переповідає Світлана Крох.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП
Світлана Крох: "Чую, що він до когось звертається: "Ану, дивися, по цьому номеру "пробий", що це за одна?". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Тоді жінка зателефонувала до поліції й повідомила, що їй погрожують.

Зі слів Світлани, уперше вона побачила, що у домі правлять, на Великдень. Жінка каже: облаштувати на цьому місці церкву Московського патріархату попи й парафіяни хотіли віддавна, але не могли отримати дозвіл міської ради. Тож купили приватний будинок й перебудували його.

"Вони вирішили обійти іншим шляхом: купили приватний будиночок і тихенько його почали переоблаштовувати. Просто спочатку вони збиралися, казали, що це в них — молитовний дім. Потім, перед самою війною, почепили ці бані", — говорить Світлана Крох.

Вона розповідає: 24 лютого 2022 року люди зібралися з протестом біля будівлі й написали в поліцію колективну заяву, щоб церкву закрили. У поліції, каже, відповіли, що нічого не можуть зробити, позаяк це — приватна будівля.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП
Оксана Ничик: "У такий час, коли хлопці віддають свої життя за наші, за Україну, думаю, що церква не повинна бути на території громади". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жителька Городенки Оксана Ничик говорить: сьогодні також бачила, як уранці в церкву зайшли приблизно двадцятеро людей та священник.

"Зараз, у такий час, коли хлопці віддають свої життя за наші, за Україну, думаю, що церква не повинна бути на території громади", — каже Оксана Ничик.

Інші жителі Городенки теж категорично налаштовані проти Московського патріархату в місті.

"Люди мають зрозуміти, що в Україні не повинно бути ніякої російської церкви. В жодному разі. Чи вони люблять гроші, що їм дають? Я не розумію цього і наших людей, які пішли до цієї церкви. Це — ще гірше, ніж мос**лі, бо вони руйнують Україну із середини", — каже житель Городенки Роман Бабчук.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП
Роман Бабчук: "Це — ще гірше, ніж мос*лі, бо вони руйнують Україну із середини". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Не може такого бути, щоб вони вбивали наших родичів, дітей, щоб гинули українці, а вони будуть на нашій землі правити Службу Божу. В ту ніч, коли почалася війна, — це всі сусіди бачили — у них всю ніч світилося світло, і тут був дуже великий рух", — розповідає жителька Городенки Галина Плюта.

Підтримує погляди земляків й Марта Остащук.

"Моя дитина воює проти мос**лів, вибивають мос**лів — діти гинуть. А ми тут не можемо вибити? А до нас мос**ль лізе і все", — говорить Марта Остащук.

Ольга Мала зі Львівщини, яка наразі гостює в Городенці, каже: церква Московського патріархату — це ганьба для міста.

"Не знаю, де влада Городенки. Якщо Івано-Франківська обласна рада заборонила Московському патріархату існувати, то на якій основі вона існує тут, в Городенці?" — говорить Ольга Мала.

Позиція релігійної громади святого пророка Іллі, поліції та влади

Релігійна громада святого пророка Іллі Української православної церкви в Городенці зареєстрована 21 листопада 2011 року. Її керівником є Дмитро Глуханюк. Про це йдеться на порталі YouControl. Станом на 2 серпня 2023 року організація не перебуває в процесі припинення. Кореспонденти Суспільного зателефонували за номером телефону, вказаним на сайті. Чоловік, який підняв слухавку, представився дияконом Дмитром.

"Я не можу стверджувати, що там саме є, і не можу пояснити, що там є", — відповів диякон Дмитро.

"Релігійна громада має якийсь стосунок до Московського патріархату чи ні?" — запитали кореспонденти в диякона.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Він відповів: "Ні. Це — Українська православна церква. Наша релігійна організація в Україні зареєстрована, як Українська православна церква. Крапка. Ніяких "МП". Хто там збирався, що там робили чи за тією адресою, чи за будь-якою іншою, я не в курсі", — говорить диякон Дмитро.

Речник поліції в області Андрій Яцків підтвердив Суспільному, що поліцейські отримали повідомлення щодо перевірки приватного будинку у Городенці, який, можливо, використовують як церкву. За його словами, коли поліцейські приїхали на місце, ворота й двері будівлі були зачинені.

"Поліція прибула на виклик, забрала заяву у жительки міста Городенка. Надалі проводитиметься щодо цього перевірка. Там на місці було ще три людини. Поліція провела профілактичну бесіду, і на тому все закінчилося. Раніше до поліції таких звернень не надходило", — каже Андрій Яцків.

29 березня 2023 року голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук в етері Громадського радіо повідомила, що на території області у жодній з церков УПЦ МП не правлять богослужіння. Виконувачка обов’язків начальника управління культури, національностей та релігій ОВА Тетяна Лапка у коментарі Суспільному сказала: в заяві Онищук не йшлося про те, що немає організацій Московського патріархату, а лише про те, що храми УПЦ МП закриті.

"Позиція влади така: оскільки законодавство, закон про свободу совісті й релігійні організації дозволяє на базі 10 осіб створювати релігійну організацію, доти будуть у нас ці релігійні організації", — говорить Тетяна Лапка.

У Городенці на Франківщині продовжують богослужіння попи УПЦ МП
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У приймальній міського голови Городенки кореспондентам Суспільного сказали, що голова громади Богдан Кобилянський перебуває у відрядженні. На офіційній Facebook-сторінці громади про ситуацію із храмом Московського патріархату повідомили, що відреагували на ситуацію.

"Міська рада одразу відреагувала, викликавши правоохоронні органи. Неодноразово депутати міської ради зверталися до президента, Верховної ради, Кабміну й Конституційного суду щодо заборони релігійної організації УПЦ МП, центр якої перебуває у країні-агресорі. Міська рада підготувала відповідний лист до правоохоронних органів щодо недопущення подібних ситуацій у майбутньому", — йдеться у дописі.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок