В Івано-Франківську 28 березня 2023 року у церкві Різдва Христового на вулиці Довженка, яка належала УПЦ Московського патріархату, священники ПЦУ планували провести перше богослужіння. Проте представники Московського патріархату не допустили їх до храму. Біля церкви зібралися кілька сотень людей. Між вірянами УПЦ МП та ПЦУ сталася сутичка. Як прикарпатці позбулися останнього храму УПЦ МП в області, читайте у матеріалі Суспільного.
"Мене нудить від Московського патріархату, чесно вам кажу. Йому тут — не місце, на нашій українській землі. На табличці пише УПЦ, а чому не написано, що Московського патріархату, як того вимагає закон? Зараз кажуть, що ми прийшли та зірвали їм службу. Ми службу не зірвали. Якщо ви такі, то чому закрилися, не даєте зайти? Це — храм Божий, в який може будь-яка людина зайти", — каже іванофранківець В’ячеслав Оверчук.
"Ми — на своїй землі, тут не може бути ніякого "руского міра". Ми прийшли, щоб тут була Православна церква України, а не московська. Вони підтримують війну, підтримують окупантів", — додає франківка Анна Борисюк.
Між вірянами ПЦУ та попами Московського патріархату виникла сутичка. Суспільне намагалося поспілкуватися із парафіянами УПЦ МП. Вони відмовилися представлятися. Про сьогоднішні події у храмі говорять так: "Державна політика така, щоб знищити УПЦ, на якій тримається Україна. Тому що в ній одній найкращі люди перебувають — у цій церкві. Вони бояться Бога, виконують Божі заповіді й закони України".
Протоієрей Івано-Франківської єпархії Православної церкви України Ігор Приймак каже, що громаду, яка офіційно зареєстрована у храмі Різдва Христового, не допускають до приміщення, щоб правити богослужіння.
"Частина парафіян цієї церкви відійшла від УПЦ МП. Зареєстрували громаду ПЦУ, мають свій статут, печатку, дозвіл на те, щоб користуватися цією спорудою, а їх не допускають. Громада запропонувала священникам, які служили тут, щоб вони тихо-мирно увійшли до складу ПЦУ. І ми б молилися за мир, за справедливу перемогу, за наших воїнів", — пояснює Ігор Приймак.
Протоієрей додає, що більшість священників УПЦ МП, які прийшли до храму — немісцеві. Вони, з його слів, приїхали сюди, щоб влаштувати провокації.
На чоловіків, які намагалися зайти у приміщення храму, випустили сльозогінний газ.
"Це де вас вчили в КДБ в Росії — людей газом отруювати. Вам не можна правити взагалі. Вас до свиней не можна підпускати, не те, що до людей", — звертається вірянин Православної церкви України до попа УПЦ МП.
Тим часом інша група людей хотіла відчинити ворота на подвір’я церкви, які напередодні заварили невідомі. Парафіянам ПЦУ таки вдалося пройти у приміщення церкви.
У храмі Різдва Христового священники ПЦУ почали богослужіння. Службу правили за мир в Україні.
Опісля отці виступили перед громадою і повідомили, що церква буде парафіяльно-гарнізонним храмом Івано-Франківська.
Міський голова Івано-Франківської громади Руслан Марцінків сказав, що храм Різдва Христового — остання церква Московського патріархату на Прикарпатті.
За його словами, Івано-Франківська область — перша в Україні, яка позбулася Московського патріархату.
Наступну службу у храмі відслужать 30 березня о 15:00.
Що відомо
4 квітня 2022 року в онлайн-зверненні міський голова Руслан Марцінків повідомив, що в Івано-Франківську релігійна спільнота УПЦ Московського патріархату хоче перейти до Православної церкви України. Натомість парафіяни спростували таку заяву.
13 квітня депутати Івано-Франківської міської ради на позачерговій XXII сесії звернулися до Президента України та голови Верховної Ради з вимогою припинити діяльність Української православної церкви Московського патріархату в Україні.
12 травня Руслан Марцінків повідомив, що громада церкви Різдва Христового подала документи до обласної військової адміністрації щодо переходу до Православної церкви України.
25 червня 2022 року Руслан Марцінків оприлюднив документ про перехід храму Різдва Христового у підпорядкування Православній церкві України.
26 червня попи собору Різдва Христового провели парафіяльні збори. На них закликали паству проголосувати за вірність УПЦ Московського патріархату на чолі з митрополитом Онуфрієм.
27 листопада працівники СБУ разом з поліцейськими та нацгвардійцями перевірили єпархіальне управління та храм Різдва Христового Української православної церкви Московського патріархату, що на вулиці Довженка в Івано-Франківську. У церкві знайшли проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, у якій заперечується існування українського народу, мови та право України на державність.
11 грудня жителі Івано-Франківська прийшли до церкви Різдва Христового УПЦ Московського патріархату на вулиці Довженка, щоб висловити незгоду з призначенням єпископом Івано-Франківським та Коломийським Никити (Сторожука).
8 березня 2023 в Апеляційному суді Івано-Франківської області відбулося засідання у справі громади парафіяльного храму Різдва Христового Православної церкви України. Група вірян подала апеляційний позов до суду щодо бездіяльності слідчого Головного управління поліції області та обласної прокуратури стосовно їхніх заяв про незаконне захоплення приміщення та майна храму священниками УПЦ Московського патріархату.
Станом на 24 лютого 2022 року на території Івано-Франківщини діяли 15 церков та два монастирі УПЦ Московського патріархату. Також священники УПЦ МП відправляли богослужіння у трьох приватних будинках. Впродовж року повномасштабної війни усі храми УПЦ МП закрили, за винятком церкви Різдва Христового у Франківську.
Читайте також
- У Долині на Івано-Франківщині закриють церкву Московського патріархату
- Мер Надвірної попередив жителів громади не віддавати будинки в оренду УПЦ МП, інакше їх конфіскують
- В Івано-Франківську з дитсадка виселили єпархію УПЦ Московського патріархату: як це відбувалося
- На Франківщині закрили ще один храм Московського патріархату та вивісили прапор України
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!