У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове

Доповнено
У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Криворівня колядує — вперше у прикарпатському селі Різдво Христове святкують за григоріанським календарем — 25 грудня. Біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці зібралися місцеві парафіяни і жителі різних міст України, які приїхали подивитися на вертеп, послухати і поспівати колядки, передає кореспондентка Суспільного з місця події.

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове
Біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці зібралися місцеві парафіяни і жителі різних міст України. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Надія Щиголь із Києва зараз тимчасово проживає в Буковелі. Жінка розповідає, що Різдво завжди святкувала 25 грудня. У Криворівню приїхала з подругою Яною, щоб уперше подивитися на місцеві традиції й заколядувати.

"Ми чули про Криворівню, що тут — старовинна церква. Подруга сюди приїжджала і розповідала мені, що в Криворівні — дуже гарно. Тож я теж захотіла побачити", — поділилася Надія.

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове
Коляда у Криворівні. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Один з колядників — 16-річний Володимир Кобельчук — із Криворівні. Хлопець каже, що в його селі діти ходять колядувати з чотирьох-п'яти років. Загалом понад 100 чоловіків з Криворівні колядують щодня від Різдва до Йордана у селі й у присілках.

"Цьогоріч може бути менше, бо найголовніші колядники — зараз на Сході. Тут — унікальна коляда на всю Україну, такої більше немає ніде", — розповідає Володимир.

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове
У Криворівні колядують з чотирьох-п'яти років. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За традицією, на Різдво спочатку з колядою обходять церкву. На Водохреще колядуватимуть спершу біля храму, потім ітимуть до ріки.

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"В нас є вісім чи дев'ять партій, кожна партія поділена на окремі гурти. У кожного — різна колядка. Є — для бджіл, якщо є пасіка, для дітей до 10, 13, 15 років, є, коли дівчину віддають заміж, є для старших, за здоров'я. У нас у партії — вісім колядок і віншування. Ми дякуємо столу, ґаздам, дітям", — розповідає Володимир Кобельчук.

Цього року в селі колядують дев'ять гуртів — загалом 94 колядники. Це — трохи менше ніж у минулі роки, бо зараз жителі Криворівні воюють у лавах ЗСУ. Втім, вони колядуватимуть і там, каже парох церкви Різдва Пресвятої Богородиці Іван Рибарук.

"Ми їм передали все що потрібно. Наша колядницька партія зараз є на передовій. Два колядники з нашого села — комбати. Береза – керівник, так само Василь Германюк колядує там, разом із хлопцями. Минулими роками ми літали до Америки колядувати, їхали в Польщу, у Францію, а сьогодні колядуємо на "нулі", — говорить Іван Рибарук.

У Криворівні на Франківщині святкують Різдво Христове
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Відзначати Різдво у Криворівні 25 грудня вирішили громадою. Про отець Іван Рибарук розповів Суспільному напередодні.

"Цей такий вірус – "не на часі". От зараз навпаки — все на часі: боронити землю українську на часі, воювати за українську мову, історію, культуру — на часі, за українську церкву. А отже, за все, що зв’язане з українською церквою і календар зокрема, – на часі, все на часі. Бо зараз — якраз той випадок, коли залізо, метал розпечені, і що з нього скуємо, те з нами і буде", — сказав отець Іван Рибарук.

На його думку, українці повинні святкувати Різдво разом з усім християнським світом.

"У світі існує дві церкви: Божа і московська, яка в лапках — псевдоцерква. То як можна від’єднатися з тими, хто навіть церквою не є", — продовжує священник.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок