Дистанційне, простій, відпустка. Під час воєнного стану працівників не звільняють — юрист

Дистанційне, простій, відпустка. Під час воєнного стану працівників не звільняють — юрист

Дистанційне, простій, відпустка. Під час воєнного стану працівників не звільняють — юрист
. Ілюстративне фото: УНІАН

За мобілізованими до лав ЗСУ українцями зберігаються робочі місця. Чи може роботодавець під час воєнного стану звільнити непризваного до війська працівника, Суспільному розповів доктор юридичних наук Роман Луцький.

У випадку бійців тероборони діють такі ж правила, як і щодо інших військових, каже експерт.

"Вступ до лав територіальної оборони є вступом на військову службу. Але про це треба повідомити свого роботодавця. У такому випадку за працівником також зберігається середньомісячний розмір заробітної плати", — розповідає Роман Луцький.

Зі слів юриста, конституційні права людей у період воєнного стану — обмежені. Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у країні можуть запровадити трудову повинність для працездатних людей, які не залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення.

"Наразі у нас таких ситуацій немає. Але є інше — якщо працівник не має можливості доїхати на роботу, то йому пропонують перейти на дистанційний формат. Окрім цього, до 31 березня в Україні триває карантин, тому, якщо робота дозволяє, то людина може і сама ухвалити рішення перейти на дистанційну роботу", — каже Роман Луцький.

У випадку, якщо працівник не може виконувати роботу віддалено – підприємство оголошує простій. Тоді працівникам виплачують 2/3 від суми встановленої тарифної ставки.

"Крім того, можлива відпустка — щорічна або соціальна. Роботодавець може пропонувати написати заяву про відпустку за власний рахунок, але, наголошую, може пропонувати, а не відправляти у неї примусово. Під час карантину таку відпустку не обмежують 15 календарними днями, вона може діяти до завершення карантину 31 березня", – розповідає Роман Луцький.

Якщо з уведенням воєнного стану підприємство перестає працювати, то його працівника можуть звільнити, але зі збереженням передбачених законодавством соціальних виплат.

"Людина, яку звільнили, але яка зареєструвалася у центрі зайнятості, впродовж шести місяців має отримувати середньомісячний розмір заробітної плати", — говорить Роман Луцький.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок