Як запобігти самогубству: поради психологині

Як запобігти самогубству: поради психологині

Як запобігти самогубству: поради психологині
. Ілюстративне фото: pixabay

На Івано-Франківщині показник кількості суїцидів – один з найнижчих в Україні. Про це в етері Суспільного розповіла доцентка кафедри загальної та клінічної психології Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Вероніка Шкраб’юк.

Психологиня каже, що підлітки – це одна з двох головних груп ризику, друга – люди похилого віку.

За її словами, в Україні за 5 місяців 2021 року 126 підлітків вчинили самогубство, минулого року поліцейські зареєстрували 123 підліткові суїциди. Вероніка Шкраб'юк каже, що на це впливають сімейні цінності, духовні настанови батьків, релігійні переконання.

Як розпізнати, що людина має думки про самогубство

Психологиня каже, що є поведінкові, вербальні та емоційні прояви суїцидальної поведінки. Вона розповіла, на які поведінкові індикатори варто звернути увагу:

 • кардинально змінюється поведінка: людина з веселої, комунікабельної і привітної стає тривожною, пригніченою і навіть агресивною;
 • роздає свої речі;
 • починає вживати алкоголь або наркотики;
 • нехтує зовнішнім виглядом;
 • цікавиться смертю, загробним життям, поховальними ритуалами;
 • купує речі, за допомогою яких можна вчинити самогубство.

Психологиня радить звернути увагу, якщо у людини є такі вербальні прояви:

 • людина каже, що життя не має сенсу, що вона нікому не потрібна;
 • запевнює у своїй безпорадності;
 • зі всіма прощається;
 • говорить або жартує про бажання померти,
 • повідомляє про конкретний план суїциду;
 • звинувачує себе;
 • говорить повільно і маловиразно.

За словами Вероніка Шкараб'юк, є й емоційні прояви, що свідчать про намір вчинити самогубство:

 • в людини змінюється думка про себе: вона починає себе знецінювати;
 • почувається безпорадною, втрачає надію;
 • відчуває провину, невдачу, поразку;
 • має надмірні побоювання і страхи;
 • стає неуважною, розсіяною або розгубленою.
Читайте також: Скільки дитячих суїцидів зафіксовано за останні роки. Відповідає ОГПУ

На що потрібно звернути увагу

За словами психологині, поведінка тих, хто хоче скоїти самогубство, – амбівалентнапсихічний стан роздвоєності; співіснування протилежних відносин або почуттів (наприклад, таких як любов і ненависть) до людини, об'єкта чи ідеї; невизначеність або нерішучість, суперечлива. З одного боку, вони хочуть позбавити себе життя, бо не можуть знайти сили долати перешкоди, або життя для них таке нестерпне, що вони не відчувають сили жити далі. А з іншого боку, вони все ж таки хочуть, щоб їм допомогли.

Вероніка Шкраб’юк каже, особливо це стосується "істинних суїцидентів, тобто тих, хто насправді обдумує самогубство та визначає спосіб, як його здійснити".

Психологиня розповідає, що може бути афективний суїцид, який виникає раптово, коли людину переповнюють сильні емоції, зазвичай негативні: розпач, лють, надмірна агресія, які вона не може виплеснути назовні, а спрямовує на себе.

Також, за словами Вероніки Шкраб’юк, може бути маніпулятивний суїцид. Найчастіше до нього вдаються підлітки. Насправді вони хочуть не позбавити себе життя, а привернути увагу до себе та своїх проблем, налякати, змусити довколишніх змінити свою поведінку. Це своєрідний "крик про допомогу".

"Треба починати з розмови"

Щоб допомогти людині, за словами психологині, починати треба з розмови: "Що у тебе сталося? Я хочу тобі допомогти". Вероніка Шкраб’юк каже, треба дати відчути людині, що вона не сама. У жодному випадку не варто критикувати, говорити речі, які можуть бути людині неприємні та ще більше спровокувати її суїцидальну поведінку. Навпаки, варто зрозуміти причини, які спонукали до зміни поведінки, шукати підхід і дуже обережно їх проговорювати з людиною.

За словами Вероніки Шкраб’юк, причини, що провокують самогубство у підлітків, найчастіше треба шукати в сім’ї. Якщо там є конфлікти, насилля, зловживання алкоголем або наркотиками, то дитина не відкриється рідним, натомість може довіритися шкільному психологові або друзям.

Ознакою, що загроза минула, є зміна поведінки, розповіда психологиня. Людина повертається до звичного способу життя, починає цікавитися чимсь новим, вдосконалює свою зовнішність, проявляє жагу до життя і – найцінніше – знаходить сенс власного життя. Саме пошук сенсу життя, за словами Вероніки Шкраб’юк, і є найефективнішою роботою з тими, хто хоче з ним попрощатися.

Де можна отримати допомогу

В Україні діє безкоштовна психологічна допомога для людей у відчаї. Зокрема, працює онлайн-платформа "Розкажи мені". За допомогою можна звернутися й до громадської правозахисної організації "Ла Страда".

Крім того, працює кризова національна лінія запобігання суїцидів та профілактики психічного здоров'я "Lifeline Ukraine" (телефон - 7333). Вона - цілодобова, анонімна та безкоштовна.

Психологічну підтримку ви можете отримати, зателефонувавши на лінію довіри: 096 000 1558.

Психосоціальну підтримку пропонує і інформаційний центр Червоного Хреста України. Також працює національна гаряча лінія з попередження насильства "Розірви коло".

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок