Перейти до основного змісту
Вирішуватиме диспетчер: чи готові "швидкі" на Дніпропетровщині їхати на виклики за новими правилами

Вирішуватиме диспетчер: чи готові "швидкі" на Дніпропетровщині їхати на виклики за новими правилами

Вирішуватиме диспетчер: чи готові "швидкі" на Дніпропетровщині їхати на виклики за новими правилами
. unsplash.com

На Дніпропетровщині екстрена медична допомога здійснює понад 2 тис. виїздів щодоби. Про це “Українському радіо UA:Дніпро” повідомив директор Дніпропетровського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Радій Шевченко.

Як розповів фахівець, виклики “швидкої” поки що не поділяють на чотири категорії, які закріплені постановою Кабміну №1271.

«Ще буде певна кількість наказів від МОЗ, яка буде регламентувати опитування постраждалого, його родичів або свідків події, і потім буде визначатися категорія виклику “швидкої”. Ще цих наказів немає, ми проходимо підготовку, змінюємо в програмно-оперативному комплексі категорії викликів і потроху починаємо готуватися», – сказав Радій Шевченко.

За його словами, кожен диспетчер, який відповідає на виклик, є фельдшером або медичною сестрою. Диспетчер розуміється на тому, які питання ставити і як реагувати. Якщо його кваліфікація є недостатньою, то у диспетчерській є оперативний лікар, який зможе проконсультувати й диспетчера, і того, хто викликає швидку.

За даними МОЗу, майже у 70% випадків "швидка" не може приїхати вчасно через хибні виклики. Завдяки нововведенням час приїзду до критичних пацієнтів скоротиться, сказав Радій Шевченко.

Як розповіла фельдшерка виїзної бригади екстреної медичної допомоги Наталія Васильєва, змін у її роботі поки що не відбулося.

«Приходить нам повідомлення на робочий смартфон, де вказується причина виклику, адреса виклику і ми повинні протягом 3 хвилин зібратися і виїхати», – каже фельдшерка.

Що відомо

  • З 1 січня 2021 року в Україні виклики “швидкої” розподіляють не за територіальною належністю, як це було раніше, а за станом пацієнта. Це 4 категорії: критичні, екстрені, неекстрені й непрофільні.
  • До пацієнта у критичному стані швидка має прибути впродовж 10 хвилин з моменту звернення. Йдеться про випадки, коли існує пряма загроза життю людини: сильна кровотеча, відсутність дихання, задуха, удар струмом тощо. У документі зазначається, що “швидка” може затриматися, однак лише за обставин, які не залежать від системи надання екстреної медичної допомоги та не більше ніж у 25% викликів.
  • До пацієнтів в екстреному стані, що загрожує життю – порушення свідомості, дихання, кровотеча, підозра на інфаркт чи інсульт тощо, – “швидка” повинна приїхати не більш ніж за 20 хвилин. Випадки, коли швидка затримується, допускаються у не більш як 15% випадків.
  • У неекстреному випадку диспетчер рекомендує звернутися до лікаря, з яким укладено декларацію чи до відділення невідкладної допомоги. У випадку непрофільного звернення диспетчер також рекомендує звернутися до сімейного лікаря або надає дистанційну консультацію.

Читайте також

  • Виклики розподілятимуть на 4 категорії: як працюватиме швидка медична допомога
  • Як за новими нормативами розподіляють виклики швидкої допомоги на Херсонщині
Топ дня
Вибір редакції
На початок