"Три дні є поминальними". Коли та як правильно поминати померлих — пояснює священник з Дніпра

"Три дні є поминальними". Коли та як правильно поминати померлих — пояснює священник з Дніпра

Важливо

Цими вихідними на цвинтарях Дніпра та області люди вшановуватимуть померлих родичів та близьких. Традиційно могили відвідують у наступні вихідні після Великодня. Коли та як правильно поминати померлих — Суспільному розповів священник Православної церкви України, протоієрей Михаїл Стіньо.

Які дні вважають "поминальними", коли так звана "Радониця"

На дев’ятий день після Воскресіння Господнього, це вівторок, виходить, 9 днів після Воскресіння Господнього, — у цей день згадуються всі померлі. І слово "Радониця" від слова "радість" у воскреслому Христі, тому що немає смерті, у Бога є всі живі. А оскільки традиційно виходить так, що у вівторок люди працюють, то церквою було встановлено вже у неділю після Пасхи звершувати заупокійні богослужіння зі словами "Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим що у гробах життя дарував".

Неділя, понеділок і вівторок – оці три дні є поминальними. І у кого вже виходить у який день — є традиція провідувати на кладовищі.

Як правильно вшановувати померлих

Найправильніше, звичайно, піти в храм, помолитися, пом’янути, поставити свічечки й тоді поїхати на кладовище. Там — також згадати померлих, прочитати молитву, привітати їх словами "Христос воскрес".

Чи можна вживати алкоголь та їжу, поминаючи померлих

Обов’язково треба відмовитися споживати алкоголь і їжу на кладовищі. Ці застілля на кладовищі – від цього потрібно відмовитися. Якщо є бажання пом’янути померлих, церква не забороняє поминання, але можна зібратися в домівці чи іншому місці, і там родиною вже пом’янути.

Чи можна класти на могили їжу

Якщо люди приносять пасочки якісь, цукерочки, залишають для потребуючих, щоб хтось забрав, – потребуючі також приходять у ці дні, і забирають з собою, щоб пом’янути. А коли вже приносять ці поминання – накриваються столи і алкоголь, це все споживання на кладовищі, – цього краще не робити. Це не християнська традиція.

Автор — Андрій Незнаєнко

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок