"Такі наслідки, як на Каховці, маловірогідні". Атака по Дніпровській ГЕС: чи є загроза для Дніпропетровщини

"Такі наслідки, як на Каховці, маловірогідні". Атака по Дніпровській ГЕС: чи є загроза для Дніпропетровщини

Дніпровська ГЕС, Дніпро
Наслідки обстрілів по території ДніпроГЕС у Запоріжжі 22 березня 2024 року. Офіс Генерального прокурора

22 березня армія РФ завдала вісім ударів по Дніпровській ГЕС у Запоріжжі. Пошкоджена опора, підкранові балки та обладнання станції, повідомляло Суспільне.

Чи можливе руйнування дамби та якого впливу може зазнати Дніпропетровщина Суспільному розповіла доцентка кафедри гідрогеології та інженерної геології, завідувачка кафедри НТУ "Дніпровська політехніка" Аліна Загриценко.

"Такі наслідки, як на Каховці, маловірогідні". Атака по Дніпровській ГЕС: чи є загроза для Дніпропетровщини
Доцентка кафедри гідрогеологї та інженерної геології, завідувачка кафедри НТУ "Дніпровська політехніка" Аліна Загриценко. Фото: Суспільне Дніпро

Аліна Загриценко розповіла, руйнування Каховської гідроелектростанції сталось через те, що її підірвали зсередини. Натомість Дніпровську ГЕС атакували ззовні, а такі споруди здатні витримувати потужні удари.

"На Дніпровський ГЕС не було повідомлень, що є якісь пошкодження саме греблі. Так, гідроелектростанція, яка виробляє енергію – пошкодження є. Тобто вона може не виробляти електроенергію, ми можемо втратити певний об'єм води, але такі наслідки, як на Каховці, будемо сподіватися, що вони взагалі маловірогідні", – каже вона.

Вище за місто Дніпро розташовані чотири ГЕС

Дніпро розташоване нижче за течією чотирьох гідроелектростанцій. Це – Кам'янська, Кременчуцька, Київська та Канівська ГЕС.

"У разі руйнування однієї з них, для всіх, хто розташований нижче за течією – є ризики. До нас найближче розташована Кам'янська ГЕС. Це наш найближчий ризик, який може бути", – зазначила Аліна Загриценко.

За об'ємом накопичення води, найбільшими в Україні є Кременчуцька ГЕС та була Каховська ГЕС.

"Всі інші десь одного порядку. Тобто, якщо на Каховській ГЕС у нас 13 кілометрів кубічних об'єм води накопиченої, то, скажімо, та ж сама Кременчуцька найбільша за об'ємом накопичення. То Кам'янська – це в 6 разів менше по об'єму води. Так, звичайно, що можуть бути розливи Дніпра і в першу чергу можуть постраждати лівобережні частини, де схили пологи. Правобережжя постраждає в меншій мірі", – каже фахівчиня.

У разі незначних пошкоджень чи фільтраційних втрат, ситуацію зможуть контролювати й не допустити підтоплень території.

"Якщо це фільтраційні втрати і ми здатні їх пропускати, тобто відкриваємо нижче розташовані за потоком шлюзи і просто спускаємо цю воду. Якщо це не раптовий викид всієї маси. Якщо раптовий викид, знову ж таки, клас відповідальності споруд найвищий і всі ризики і площі затоплення, вони заздалегідь прораховані", – розповіла вона.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок