"В групі ризику — люди 40+". Що треба знати про глаукому та її профілактику — розказує лікар з Дніпра

"В групі ризику — люди 40+". Що треба знати про глаукому та її профілактику — розказує лікар з Дніпра

Лікар, глаукома, Дніпро
На прийомі в лікаря. Суспільне Дніпро

6 березня — Всесвітній день боротьби з глаукомою. Його започаткували 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації глаукоми та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою. На сьогодні це захворювання одне з основних причин сліпоти та слабкозорості. За різними даними, зараз у світі близько 100 млн людей мають глаукому. 20 мільйонів людей повністю втратили зір на обох очах.

Хто в групі ризику та чи можна вилікувати глаукому — Суспільному розповів лікар-офтальмолог Дніпропетровської обласної клінічної офтальмологічної лікарні Олексій Ісаєв.

Що треба знати про глаукому та її профілактику — розказує лікар з Дніпра
Олексій Ісаєв – лікар-офтальмолог Дніпропетровської обласної клінічної офтальмологічної лікарні. Суспільне Дніпро

Що таке глаукома

Глаукома – це хвороба, яка призводить до ушкодження зорового нерва. Зазвичай причиною цього є накопичення рідини в передній частині ока. Вона зумовлює підвищення тиску всередині ока, і від цього перетискається зоровий нерв.

Це багатофакторне захворювання, тобто яке складається з частин. Сьогодні глаукома займає одне з лідируючих позицій світі, яке призводить до інвалідизації, зокрема — до сліпоти. Вона веде до того, що зоровий нерв — це та структура, яка передає інформацію з ока до мозку, вона починає гинути. Найголовніша проблема тому, що на початкових стадіях виявити її дуже складно.

Які є види глаукоми

На сьогодні це захворювання є різне. Глаукома є: первинна, вторинна, відкрита і закрита, кутова. Але якщо ми орієнтуємось на статистику у світі, то первинна відкрита кутова глаукома саме вона займає лідируючі позиції за сліпотою у всьому світі.

Які перші симптоми захворювання

Проблема в тому, що на початковій стадії симптомів немає абсолютно ніяких. А вже коли починаються перші симптоми, наприклад: людина почала погано бачити, в неї почало якось боліти око чи половина голови, чи вона навіть сама може помічати на стадії вже третій, що звужуються поля зору. І пацієнти приходять з такими скаргами, то це вже глаукома, яка далеко зайшла. А чим далі глаукома по стадіях — тим її важче лікувати. І проблема в тому, що якщо людина приходить з третьою стадією, а четверта — це вже майже сліпота, тобто там залишається невеликий острівець поля зору, то людину лікувати дуже важко і дуже важко давати якісь прогнози.

Що треба знати про глаукому та її профілактику — розказує лікар з Дніпра
На обстеженні. Суспільне Дніпро

Щобільше, на сьогоднішній момент глаукому повністю вилікувати неможливо. Тобто все лікування спрямовано на те, щоб максимально знизити внутрішній очний тиск і за рахунок цього відтермінувати період сліпоти.

Хто в групі ризику

В групі ризику — люди 40+.

  • Перш за все, це ті люди, у яких в анамнезі була глаукома. Наприклад, якщо у мами чи дідуся була глаукома.
  • Люди-гіперметропи. Це у яких є далекозорість і око маленького розміру. Наприклад, на обстеженні пацієнту сказали, що у нього кришталик маленький, маленька передня камера, вузький кут, — то це теж група ризику.

Як це можна попередити та контролювати

Ідеальний скринінговий огляд після 40 років — це раз на рік, якщо це група ризику.

Що треба знати про глаукому та її профілактику — розказує лікар з Дніпра
Будова ока. Суспільне Дніпро

Людина має частіше відвідувати не просто лікаря, а має частіше проходити усі додаткові обстеження по глаукомі:

  • огляд очного дна з високодіоптрійною лінзою. Щоб ми подивилися, які зміни у диску зорового нерва
  • обов'язково вимірювати внутрішньоочний тиск. Якщо він підвищений — це може бути група ризику людей, але по одному внутрішньо очному тиску ми не можемо встановлювати глаукому.
  • зробити обстеження поля зору: це той метод обстеження, який допомагає виявити світлочутливість сітківки та виявити зміни кордонів поля зору.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок