"Люблю макарони і кефір". Їжа для шкіл Дніпра: як перевіряють та що готують

"Люблю макарони і кефір". Їжа для шкіл Дніпра: як перевіряють та що готують

шкільна їжа
. Департамент гуманітраної політики міськради Дніпра/Facebook

Другий тиждень у школах Дніпра учні харчуються по-новому — їжу їм подають в одноразових контейнерах. Батьки викладають свої враження у соцмережі. Вони різні. Хтось переймається утилізацією пластику, хтось — несумісними продуктами, а хтось — смаком.

Як можна вплинути на якість шкільного харчування, перевірити, чим і з чого годують школярів, а також про думку батьків — читайте у матеріалі Суспільного Дніпро, створеному в рамках проєкту "Дієва допомога".

Дніпрянка Надія розповідає: її діти-школярі до їдальні не ходять, дає їм їжу з собою, бо так, каже, знає, що вони її їстимуть.

Мама третьокласниці Аліси Ганна говорить, що доньці у школі видають ланч-бокс.

"Це така чорна коробочка з їжею. Я люблю макарони з сиром. І я пила кефір", — каже дівчинка.

"Щось їй не подобається. М'ясні котлети вона не їсть, рибні. То каже, що рис якийсь недосолений, то – чай без цукру. Тому так, не дуже. Фрукти їсть, каші й усе. І йогурт. Більше нічого", — говорить Ганна.

Як можна перевірити якість шкільної їжі

Представниця Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Маргарита Малишева зазначає: смак шкільних страв відрізняється від домашніх, згідно з затвердженими нормами у них зменшено кількість солі і відсутній цукор. Тому й більшість скарг батьків пов`язано саме зі смаком, адже вдома дитина харчується інакше.

Держпродспоживслужба, за словами Маргарити Малишевої, перевірила, як готові школи і підрядні компанії ще до початку навчального року і погодила їм сезонні меню. У Дніпрі застосовується кейтеринг і аутсорсинг. Протягом року планові перевірки заборонені через воєнний стан.

Їжа для шкіл Дніпра
Маргарита Малишева. Суспільне Дніпро

Перевірити, що подають дітям на стіл у школі, є можливість у батьків, якщо вони у батьківському комітеті.

"Є така комісія у складі батьківського комітету, керівника закладу, медичного працівника і працівника харчоблоку. За результатами роботи цієї комісії проводиться контроль кожної порції, яка видається. Складається відповідний висновок, результати вносяться до відповідного бракеражного журналу. Контроль повинен бути щоденний за підписами всіх членів комісії, які беруть участь, і тим самим беруть на себе відповідальність щодо того, що вони надалі реалізують дітям", — розповіла Маргарита Малишева.

Щодо індивідуальних потреб у харчуванні дитини, то, за її словами, їх обов`язково мають задовольнити.

"Діти, які мають особливі дієтичні потреби, алергени, цукровий діабет, обмеження по глютену, лактозі і таке інше, до початку навчального року батькам потрібно надати до закладу довідки щодо потреби в особливому харчуванні. Згідно з законом таких дітей повинні забезпечити окремим харчуванням", — говорить Маргарите Малишева.

Батькам радять писати офіційні звернення

Щоб дізнатися, чи відповідають нормам продукти, з яких готують школярам, страви та їхнє пакування — треба звернутися з офіційною заявою.

"Держпродспоживслужба має право реагувати тільки на офіційні звернення в електронному або письмовому вигляді. Скаргу можна подати в управління за адересою: Дніпро, вулиця Філософська 39а. Під час розслідування перевіряємо і вимоги дотримання санітарно-гігієнічних норм, і вимоги у сфері безпечності харчових продуктів в поєднанні з лабораторними дослідженнями, щоб це все в комплексі нам допомогло встановити причину. Розповсюджувати соціальними мережами те, що десь щось комусь не сподобалось не зовсім є доцільним, оскільки ви не зможете отримати зворотньої реакції. А після офіційного звернення ми зможемо разом піти розглянути, що не так, що не подобається, усунути", — каже фахівчиня.

Суспільне також готує інформацію від департаменту гуманітарної політики міської ради про те, як налагоджують у Дніпрі шкільне харчування.

Про проєкт "Дієва допомога" на Суспільному

"Дієва допомога" – це спецпроєкт команди Суспільного Дніпро, де експерти відповідають на запитання читачів, слухачів та глядачів. Ви почуєте рішення, які вже перевірені, та поради, які стануть у пригоді.

Анонси наступних тем шукайте у наших соцмережах.

Пишіть нам у:

На початок