Чи треба вживати калій йодид та що треба мати на випадок радіаційної загрози — розповідає ендокринологиня з Дніпра

Чи треба вживати калій йодид та що треба мати на випадок радіаційної загрози — розповідає ендокринологиня з Дніпра

Чи треба вживати калій йодид та що треба мати на випадок радіаційної загрози — розповідає ендокринологиня з Дніпра
. Фото: Ольга Степуренко/Суспільне Житомир

Понад півтора року Запорізька АЕС окупована російськими військовими. У разі радіаційної аварії є ймовірність, що влада чи ДСНС повідомить людям про потребу випити калію йодид.

Що треба мати в аптечці на випадок радіаційної загрози, коли приймати калій йодид, з якого віку можна давати препарат дитині та які побічні дії препарату – на ці та інші запитання Суспільному відповіла лікарка-ендокринологиня Олена в рамках проєкту "Дієва допомога".

Що треба мати в аптечці на випадок радіаційної загрози

"Калій йодид, це препарат який зменшує ризик негативного впливу на щитоподібну залозу радіаційного йоду. Це пігулка яка містить 125 міліграмів йоду. Це дуже велика доза, це приблизно тисяча добових доз для дорослої людини тому це дуже токсична доза", – говорить ендокринологиня Олена.

Коли приймати калій йодид

"Якщо є офіційна інформація що наша територія забруднена радіоактивним йодом, треба проводити йодну профілактику. Оптимальний період — це шість годин с початку аварійної ситуації. Якщо це дитина з 13 років, і до 40 приймається одна таблетка 125 мг після їжі треба забивати водою чи молоком", – сказала лікарка.

З якого віку препарат можна давати дитині

"Взагалі з місяця. Але я б все-таки звернулася до педіатрів, тому що там дуже складна схема. Вони там на кожен рік вони розраховують дозу для дітей. А з 13 до 40 це вже є така стандартна доза", – каже Олена.

Чи можна приймати калій йодид для профілактики

"Він працює не більше 24 годин. Так, як ми не знаємо коли це може статися, немає сенсу. Це не лікування щитоподібної залози. Це токсична, велика доза і вона застосовується тільки якщо ми знаємо, що був вибух на АЕС і було забруднення цієї території радіоактивним йодом. Тоді офіційно починається йодна профілактика. Може бути вибух, але радіаційна хмара пішла в іншу сторону, чи немає ізотопів йоду – йодну профілактику не треба починати взагалі", – говорить лікарка.

Яка побічна дія препарату

"Це дуже велика, токсична доза і можуть бути й серцево-судинні наслідки, погіршення: тахікардія, порушення ритму. Неврологічні симптоми: збудження, тремтіння кінцівок. Кишкові розлади – це блювота, нудота, діарея. Може бути ще висипання шкіри, такий препарат серйозний", – сказала ендокринологиня.

Чи можна приймати звичайний йод

"Він не всмоктується, він не блокує щитоподібну залозу і не захищає, крім хімічних опіків ротової порожнини ми не отримаємо ефекту", – каже Олена.

Чому після 40 років не варто приймати калій йодид

"З віком щитоподібна залоза менше і менше накопичує, тому загроза невелика, а дуже великий ризик побічних ефектів. Єдиний виняток коли після 40 років ми пропонуємо приймати препарат це якщо жінка вагітна чи вона годує дитину", – говорить лікарка.

Які є протипоказання до калію йодиду

"Немає сенсу призначати йодну профілактику, якщо людина вже прооперована, тобто в неї вже проведена тиреоїдектоміяХірургічна операція при якій видаляється щитоподібна залоза.. Нема тканини – препарат нема сенсу приймати. Якщо достовірно відомо, що людина хворіє на тиреотоксикоз, тобто в неї вже високий рівень гормону щитоподібної залози, дуже високий ризик. Якщо є ще алергія на йод, може бути анафілактичний шок", – каже ендокринологиня.

Що буде, якщо людина не зможе прийняти калій йодид

"Висока доза радіоактивного йоду може привести до захворювання. Це називається радіойод-індукцинований папілярний рак щитоподібної залози. Це віддалене ускладнення. Це може статися через п'ять, через 15 років. Це ми бачили після Чорнобильської АЕС, коли у нас була дуже погана статистика через 10-15 років. Треба буде тільки операція, це не лікується терапевтично. Видаляється тканина щитоподібної залози. Це не вирок, дуже добре це оперується, якщо вчасно це виявили і потім правильна замісна терапія, можна і вагітніти і жити довго", – сказала Олена.

Про проєкт "Дієва допомога" на Суспільному

"Дієва допомога" – це спецпроєкт команди Суспільного Дніпро, де експерти відповідають на запитання читачів, слухачів та глядачів. Ви почуєте рішення, які вже перевірені, та поради, які стануть у пригоді.

Анонси наступних тем шукайте у наших соцмережах.

Пишіть нам у:

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок