Від початку повномасштабного вторгнення на Дніпропетровщині знайшли прихисток майже 400 тисяч осіб. Це люди, які виїхали з тимчасово окупованих територій або з зони активних бойових дій.
Наразі в області є 29 житлових об'єктів, які можуть прихистити переселенців. У Дніпрі тих, що є у комунальній власності – два. Ще 38 – це державні та комунальні гуртожитки, а також приватні шелтери. Чи є там місця для переселенців та які документи потрібні для поселення, Суспільному розповіли заступниця начальника управління соціального захисту населення облвійськадміністрації Людмила Король та керівниці шелтерів Дніпра Ганна Рясна й Надія Астаніна в рамках проєкту "Дієва допомога".
Наразі на Дніпропетровщині створено 73 житлових об'єкти, що належать територіальним громадам та в яких можуть проживати люди. 29 таких об'єктів використовуються для надання житла переселенцям.
"Станом на кінець травня черга у територіальних громадах на отримання соціального житла майже 330 осіб", – розповіла заступниця начальника управління соціального захисту населення обласної військової адміністрації Людмила Король.
На Дніпропетровщині є п'ять модульних містечок
Окрім цього в області є 5 модульних містечок. Вони розташовані у Дніпрі, Кривому Розі, Кам'янському, Павлограді та Нікополі. Розраховані приміщення майже на 2000 тисячі осіб. Станом на кінець травня майже 800 місць вільні та готові для проживання.
"Також в області є 136 місць компактного проживання. Вони розраховані майже на 11 000 ліжкомісць. З них понад 2 тисячі місць наразі вільні. 52 з них – це заклади освіти, а саме гуртожитки. Три розташовані в закладах охорони здоров’я, один в спортивному закладі, та 6 соціальних закладів. Також є місця для проживання від підприємств, організацій або закладів приватної форми власності. Їх наразі 71", – зазначила Людмила Король.
Аби отримати прихисток переселенцям, варто звернутися на "гарячу" лінію міської ради або територіальної громади, у залежності від того, де саме людина планує оселитися.
Соціальне житло у Дніпрі
Переселенці, які обрали місцем проживання обласний центр, можуть знайти прихисток у двох комунальних закладах Дніпра. Вони розташовані за адресами: провулок Архітектурний, 2 та провулок Ялицевий, 5, про це Суспільному повідомили у міськраді. На даний час заклади заселені.
Аби стати в чергу на житло в комунальному закладі Дніпра, слід звернутися до департаменту соціальної політики з пакетом документів.

Також внутрішньо переміщенні особи, які прибули до Дніпра, можуть тимчасово розміщуватися у 38 об'єктах, серед яких державні або комунальні гуртожитки, а також приватні шелтери.
Гуртожиток для переселенців з Маріуполя
У квітні у Дніпрі відкрили перший гуртожиток для переселенців з Маріуполя. Ремонт у будівлі почали у жовтні 2022 року. За словами директорки гуртожитку, всього у приміщенні 35 кімнат для переселенців. Вони одно- та двокімнатні.
Проте наразі всі кімнати заповнені.
"Однокімнатні розраховані на 3 особи, а двокімнатні – на родину від 4 до 6 людей. Всього у гуртожитку мають заселитися 127 осіб", – каже директорка гуртожитку Надія Астаніна.

Подати заявку на заселення до гуртожитку можуть жителі Маріуполя – не лише ті, що переїхали до Дніпра, але й ті, що проживають в інших містах України.
"Для цього треба було звернутися до центру "ЯМаріуполь", подати документи необхідні, написати заяву про те, що їм необхідне житло, і таким чином формується база даних маріупольців, які потребують житла. Відповідно до критеріїв вразливості, кожна родина отримує свій бал і таким чином обирають претендентів на житло", – розповіла директорка гуртожитку.

Проживання у гуртожитку безкоштовне, сплачувати доведеться лише за спожиті комунальні послуги.

А втім, житло не постійне, договір з жителями укладається на рік, потім за потреби продовжується. Та якщо у родини змінилися плани й вона хоче покинути це житло, кімната надається наступним по черзі.
Тому охочі стати в чергу на це або інше житло мають звернутися до центру "ЯМаріуполь", подати необхідні документи та написати відповідну заяву.

Подати заявку можна в усіх центрах "ЯМаріуполь", повідомляють на сторінці міської ради Маріуполя.
Номер телефону центру "ЯМаріуполь": 067 345 1555.
Шелтер для жителів Луганщини у Дніпрі
Один із закладів Дніпра, який може надати прихисток, – це шелтер переселенців з Луганщини, розташований на провулку Ялицевому.
Як розповіла Суспільному керівниця шелтера Ганна Рясна, спочатку прихисток надавали жителям Луганщини, та наразі заселитися можуть переселенці з будь-якої області.
"Коли почалась активна евакуація з Бахмуту, ми селили людей з Бахмуту. Також були люди з Херсона, Запоріжжя. Зараз немає значення звідки ти, аби був дах над головою", – каже керівниця закладу.

"У нас всього 180 місць, на сьогодні 143 зайняті, і є вільні місця. Тож якщо когось цікавить житло, можуть до нас звертатися. Та люди мають розуміти, що це спільні кімнати, від 4, 8, 10 й 20-кімнатні. Це не кімнати на одну людину, це або сім'я, або декілька сімей живуть разом", – говорить Ганна.
У шелтері є сучасні кімнати для приготування їжі, які розташовані на кожному поверсі. Є душ, туалет, створені умови для людей з інвалідністю.

Для дітей облаштований майданчик, зона психологічного розвантаження та клас для навчання. Для дорослих є коворкінг-зона.


За словами Ганни Рясної, вони надають житло як на короткострокове заселення, так і на довгострокове.
Аби заселитися до шелтера потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та довідку переселенця.
"У нас людина може пройти медичний огляд, ми дізнаємося чим вони хворіють, який в них стан, і зразу надаємо допомогу", – каже жінка.
Окрім цього, для тих, хто з якоїсь причини втратив документи, є програма з їх відновлення.
"Разом з міжнародними партнерами ми допомагаємо відновити всі втрачені документи. І довідку переселенця можна оформити за адресою шелтера. Також допомагаємо знайти можливість зареєструватись на виплату грошової компенсації", – зазначила вона.
Проживання безкоштовне, переселенці не платять ні за оренду, ні за комунальні послуги, розповіла керівниця Ганна Рясна. Дізнатися про заселення до шелтера можна за номером: 050 925 11 52.
Які ще шелтери в Дніпрі можуть прихистити переселенців

Програма "Прихисток"
Також на Дніпропетровщині діє програма "Прихисток", за якою переселенцям можуть безкоштовно надати помешкання або кімнату у помешканні жителі громад. Власникам житла держава компенсуватиме кошти за проживання переселенця в той час, як внутрішньо переміщена людина може жити безоплатно.
Для цього створили спеціальний ресурс, у якому можна обрати бажаний регіон проживання та обрати комфортні для себе умови.
Скористатися послугою можна за посиланням.
Гаряча лінія для постраждалих внаслідок війни
Аби отримати допомогу у пошуку житла також можна звернутися на гарячу лінію для постраждалих внаслідок війни: 0 891 203 304.
Про проєкт "Дієва допомога" на Суспільному
"Дієва допомога" – це спецпроєкт команди Суспільного Дніпро, де експерти відповідають на запитання читачів, слухачів та глядачів. Ви почуєте рішення, які вже перевірені, та поради, які стануть у пригоді.
Анонси наступних тем шукайте у наших соцмережах.
Пишіть нам у:
- приватні повідомлення у соцмережах Youtube, Viber, Facebook, Instagram
- у наш чат-бот
- телефонуйте 097-000-00-51
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро