«Він мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну», – мати загиблого в Іл-76 бійця

«Він мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну», – мати загиблого в Іл-76 бійця

«Він мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну», – мати загиблого в Іл-76 бійця
.

На Дніпропетровщині вшанували пам'ять українських військових, загиблих 14 червня 2014 року у збитому бойовиками поблизу аеродрому «Луганськ» літаку Іл-76. Жалобні заходи відбулись у містах області – Дніпрі, Павлограді, Кривому Розі.

У Кривому Розі 14 червня, в шості роковини трагедії, жителі прийшли вшанувати пам’ять загиблих до стели Героїв, яку облаштували власними силами на 95-ому кварталі. Усього на захід, за підрахунками Суспільного, зібралося близько 60 людей.

«Він мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну», – мати загиблого в Іл-76 бійця
Надія Гайдук. Фото: Facebook. Фото: facebook

Надія Гайдук – мати загиблого в літаку десантника Іллі Гайдука. Жінка розповідає: Ілля був командиром самооборони криворізького Майдану, очолював Інгульську паланку Українського козацтва.

Мати говорить: аби потрапити до лав Збройних Сил її син кілька разів самостійно звертався до військкомату. Зрештою був мобілізований до складу 25-ї Дніпропетровської повітряно-десантної бригади й уже 13 червня 2014 року разом з іншими десантниками готувався до відправлення в зону проведення АТО.

За тиждень до катастрофи літака Ілля Гайдук відзначив свій 21-ий день народження.

«Є фото. На одному з них – а цьому місці, він сидить з хлопцями й планують, як вони зроблять місто європейським. А через два дні тут були вже люди з табличками тих, хто загинув у літаку. У Іллі були дуже хороші наміри…. Він дуже мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну…. Моє ім’я – Надія, і ці шість років я живу надією, що Росія рухне, а Україна переможе», – сказала мати.

Надія Гайдук Фото: Суспільне. Дніпро
Надія Гайдук Фото: Суспільне. Дніпро. Фото: Суспільне. Дніпро

За словами Надії Гайдук, 2019-го року її родина повернула Орден імені Богдана Хмельницького, яким посмертно нагородили її сина, президентові Петру Порошенку, оскільки такий самий орден було вручено генералові Віктору Назарову, військовому, якого судять через службову недбалість, що призвела до катастрофи літака.

«Богдана ІІІ ступеня ми повернули, таку саму нагороду отримав і Назаров, тому ми не могли зрозуміти, чому це так. Я не хочу його судити. Якби він сказав: це війна, вибачте, так сталося. Зняв погони та пішов, його б ніхто не судив», – зазначила Надія Гайдук.

«Він мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну», – мати загиблого в Іл-76 бійця
Стела в Кривому Розі. Фото: Суспільне. Дніпро. Фото: Суспільне. Дніпро

Відомо

  • 14 червня 2014 року на території Луганської області з переносного зенітно-ракетного комплексу було уражено літак Іл-76. Він загорівся та впав. На його борту було 40 військовослужбовців 25-ї окремої парашутно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Усі загинули.
  • 17 грудня 2015 року в Павлоградському міськрайонному суді на Дніпропетровщині розпочався судовий процес у справі про загибель українських військовослужбовців у літаку Іл-76. На лаві підсудних був генерал-майор Віктор Назаров, який на момент трагедії був начальником Штабу антитерористичної операції. Його обвинувачували в вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України (недбалому ставленні до служби, вчиненому в бойовій обстановці, що призвело до тяжких наслідків).
  • 27 березня 2017 року суд присудив йому 7 років ув’язнення, однак генерал подав апеляцію. Відтоді триває її розгляд.
  • В апеляційному суді Віктор Назаров та його захист наполягали на повторному дослідженні висновків військових експертиз, адже вважають, що між результатами двох експертиз, здійснених експертними установами у Львові та Києві у лютому та у травні 2015 року, є суперечності.
  • Паралельно з судовим процесом у «справі генерала Назарова» в Дніпрі триває суд у справі проти ватажків угруповання «ЛНР» – Ігоря Плотницького, Олександра Гурєєва та Андрія Патрушева – за збитий військовий літак Іл-76 з українськими військовослужбовцями на борту
  • У січні 2017 року прокуратура Дніпропетровської області повідомила, що передала до суду обвинувальний акт проти Плотницького та двох командирів незаконних збройних формувань. Дії цих осіб кваліфікували як терористичний акт (частина 3 статті 258 Кримінального кодексу України). Справу слухають у Червоногвардійському райсуді Дніпра.

На початок