21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Саме тоді дев'ять років тому почалася Революція Гідності. Дніпряни, що брали у ній участь, згадують про тогочасні події у місті.
23 листопада 2013 року дніпряни вперше вийшли на мітинг за євроінтеграцію. Було це на Європейській площі.
"Було під дві-три сотні людей, це був спонтанний мітинг, але десь за тиждень до Євромайдану вже актив, який був у Євромайдані, робив мітинги перед ОДА. Майдан – це є народний протест, яикй відбувався у рамках всієї країни. Для мене було це важливом, і я принципово знаходився у Дніпрі", – розказує учасник революції Іван Маркевич.
Тоді біля монументу в парку Глоби, щонеділі збиралися багатотисячні віче.
"Сестринська сотня народилася як відповідь на безпосередньо перший такий випадок насильства у Дніпрі, тоді коли 26 січня відбувся розгін мітингу перед обласною держадміністрацією", – згадує учасниця революціі Вікторія Наріжна.
У ніч з 21 на 22 лютого 2014 року у центрі Дніпра повалили пам’ятник Леніну. Того ж дня міська рада перейменувала центральну площу міста з імені Леніна на Героїв Майдану.
"Приїхав туди ще вдень. Людей було мало, стояло очеплення міліцейське біля пам’ятника. Я вирішив, що нічого не буде, і поїхав додому. У мене була висока температура, 38. Нам почали писати, що таки будуть валити, ми все кинули і поїхали туди з температурою", – каже Ігор Петровський.
Ігор Петровський згадує, що пам’ятник виявився дуже важкий, тому валили його довго.
"Доки той пам'ятник стоїть, це знак, що нічого не міняється. Власне, як і старі назви вулиць", – додає він.
Потім сталася стрілянина в Києві, згадує учасниця революції Вікторія Наріжна.
"Тоді було дійсно багато люті та болю, і це була, напевно, наша остання акція, бо після того відбувся перелам, події почали розвиватися, Янукович втік з країни і все полетіло в іншому напрямку", – каже Вікторія Наріжна.
Події Майдану показали, що суспільство може змінити ситуацію, якщо має бажання, каже Іван Маркевич.
"Власне, чому нас ненавидять росіяни – вони цього не можуть зробити", – зазначив він.
Кожен, хто тоді віддав своє життя заради свободи, особливий, додала учасниця революції Вікторія Наріжна.
"Ці люди стоять особняком, ця жертва, принесена на початку, стоїть осторонь усіх тисяч, що були після того. Я думаю, що вони гідні залишатися якимсь особливим вогником у нашій пам’яті", – каже Вікторія Наріжна.
Читайте також
"Вово, злазь!". У центрі Дніпра повалили пам’ятник Леніну: як це було (ФОТО)
В музеї на Дніпропетровщині покажуть виставку подій від Революції Гідності до повномасштабної війни
«Коли переносиш тіла загиблих, у тебе стає іншим світогляд». Історії двох дніпрян-учасників Майдану
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро