21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Саме цього дня розпочалися дві історичні події: Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013 року.
Євромайдан у Дніпрі стояв майже пів року – з кінця листопада 2013-го по березень 2014-го. Активісти зазнавали побиття й переслідувань, на них відкривали кримінальні провадження, саджали до СІЗО. Попри це в будні на Європейській площі, а у неділю – біля пам’ятника Чкалову – збиралися люди.
Суспільне розповідає про 12 найяскравіших подій дніпровського Майдану.
22 листопада: акція за ЄС
Одна з перших акцій за євроінтеграцію в Дніпрі відбулася 22 листопада 2013 року. Більш ніж сотня людей зібрались у центрі міста. У руках тримали плакати з написами «Європа – наш дім», «Вперед до Брюсселю», а також прапор Євросоюзу. Урочистою ходою люди пройшли до будівлі облдержадміністрації, скандуючи «Україна в Європі, Європа в Україні!». Вони вимагали відставки прем’єра Миколи Азарова та президента Віктора Януковича через рішення уряду про призупинення підготовки до підписання угоди про Асоціацію з ЄС, яке вони називали зрадницьким.
Люди збирали підписи за відставку високопосадовців. Тоді ж активісти оголосили початок Євромайдану в місті й домовились щодня проводити акції на підтримку європейського курсу держави.
24 листопада: перша масова акція
Перша масова акція відбулась 24 листопада. Тоді на Європейську площу прийшли більш ніж тисяча людей, аби висловити протест проти відтермінування підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. У руках вони тримали прапори України та ЄС, плакати з написами «Я хочу в ЄС», «Я обираю ЄС» тощо. Дніпряниі принесли на площу також світлини, зняті під час поїздок до країн ЄС, які демонстрували вищий рівень життя в євроспільноті. Їх розвісили «сушитися» на мотузку просто неба, об’єднавши в імпровізовану фотовиставку «Чому я обираю ЄС».
На площі провели символічне колективне «підписання угоди про асоціацію» – на великому ватмані люди ставили підписи на підтримку проєвропейського курсу країни.
З того дня на Європейській площі влаштували цілодобове чергування кількох десятків активістів, поставили намети.
25 листопада: перше побиття майданівців
Вночі 25 листопада невідомі люди спортивної статури розтрощили наметове містечко на Євромайдані. Міліція відкрила кримінальне провадження за фактом хуліганства.
За даними міліції, на площі стався конфлікт між мітингувальниками й групою з 10-15 молодих людей. Був пошкоджений намет зі звукопідсилювальною апаратурою, побитий координатор акції Віктор Романенко.
Водночас активісти Євромайдану розповідали, що нападників було близько 40 осіб, вони побили шістьох мітингувальників, а міліція, яка чергувала поблизуі, в момент нападу «десь зникла».
2 грудня: на захист Валерія Гарагуца
30 листопада в Києві міліція побила студентів, учасників Євромайдану. Дніпропетровськ відреагував акціями протесту. Дніпряни пройшли центральними вулицями міста маршем на підтримку столичного Євромайдану та вимогами «перезавантаження» влади.
За даними організаторів, в заході взяло участь близько 5 тисяч людей.
Серед вимог було – знайти винних у побитті місцевих євромайданівців 25 листопада та звільнення дніпровського активіста Валерія Гарагуца, побитого на столичному Майдані "беркутівцями". Його звинувачували в "організації заворушень" у столиці.
29 грудня: на захист Тетяни Чорновол
У грудні в місті стали постійними віча на Європейській площі – їх проводять вечорами, по буднях – та недільні збори біля пам’ятника Чкалову. Так, 29 грудня дніпряни зібралися на підтримку столичного Євромайдану, побитої журналістки Тетяни Чорновол та з вимогами до влади припинити переслідування учасників Євромайданів.
Ідучи центральними вулицями міста, люди скандували «Києве, ми з тобою!», «Дніпро, вставай!», «Україна понад усе!».
Під час акції учасники розпочали збір дрібних грошей – «для влади на квиток в один кінець». Першого, як оголосили, хотіли б відправити «подалі» дніпропетровського народного депутата-регіонала Олега Царьова.
Також активісти збирали кошти на підтримку столичного Майдану, закликали небайдужих долучатись до мітингувальників у Києві.
18 січня: «день у масках і касках»
18 січня Дніпропетровський Євромайдан провів «день у масках і касках», протестуючи проти «драконівських» законів, ухвалених парламентом для згортання демократії в Україні. Люди зібралися на віче та ходу центральними вулицями міста під гаслом «Мобілізація проти диктатури».
Сотні людей прийшли на площу в карнавальних і медичних масках, будівельних касках, а також одягли на голови відра, друшляки, кошики.
Керівництво Євромайдану також голосило «загальну мобілізацію» для поїздки до Києва.
23 січня: у пам'ять про Сергія Нігояна
22 січня на столичному Євромайдані від дій силовиків загинув учасник Революції гідності з Дніпропетровщини, 21-річний Сергій Нігоян. У Дніпропетровську відбулися заходи в пам'ять про загиблого – не тільки організовані, а й стихійні.
Люди вимагали від влади зупинити силовиків.
У місті збирали гроші для родини загиблого земляка. Незнайомі між собою люди гуртувалися і їхали в село Березнуватівка, де народився і виріс Сергій, щоб підтримати родину.
26 січня: «кривава неділя» під ОДА
26 січня 2014 року під Дніпропетровською облдержадміністрацією відбулися сутички між людьми, які прийшли на чергове зібрання Євромайдану, та так званими "тітушками". Останні діяли під прикриттям влади та міліції.
Були побиті десятки людей, зокрема дніпровські журналісти. Міліція застосувала димові шашки та брандспойти. На вулиці був 15-градусний мороз.
Два десятки мітингувальників, а також випадкових перехожих, яких міліція хапала просто на вулиці, опинилися в СІЗО за звинуваченням у "масових заворушеннях".
Пізніше тодішні начальники міліції громадської безпеки міста та області Сергій Третьяков та Сергій Хуторний були звинувачені в «організації групових дій, що призвели до грубого порушення громадського порядку». Втім, фігуранти своє вини не визнали, а суд ухвалив рішення щодо їхньої невинуватості.
8 лютого: пікет молоді та жіночий протест
У місті стартувала акція «Бойкот Партії регіонів». Активісти Євромайдану пікетували будівельний гіпермаркет на житловому масиві «Тополя» під гаслом «Це – бізнес Партії регіонів, яка несе відповідальність за кров на Майдані». Півтора десятка людей, в основному молодь, прийшли під стіни магазину з плакатами. Вони роздавали перехожим листівки з назвами компаній, які належать регіоналам, а також закликали не користуватись їхніми послугами та не купувати їхніх товарів.
Того ж дня на креативну акцію «Тьотушки проти тітушок» вийшли дніпровські жінки та дівчата.
19 лютого: Дніпровський Євромайдан у жалобі
19-21 лютого у Києві – пік протистояння між учасниками Революції гідності й силовиками, десятки загиблих. Дніпровський Євромайдан у жалобі. Люди пікетували облдержадміністрацію з вимогами до влади припинити вбивати.
До адмінбудівлі прийшли люди в жалобі, в основному жінки та дівчата. У руках вони тримали запалені смолоскипи та лампадки, а також плакати з написами «Влада вбиває людей».
Шлях до самої будівлі облдержадміністрації мітингарям перепинили десятки міліціонерів зі щитами.
Біля від жалобного заходу тривав концерт під прапорами Партії регіонів, лунали радянські пісні. Ведучий зі сцени пояснив, що це «не свято», а «відзначення Дня захисника Вітчизни».
21 лютого: повалення Леніна
У ні з 21 на 22 лютого у центрі Дніпропетровська скинули пам’ятник Леніну. Понад шість годин прихильники євроінтеграції намагались вручну повалити бронзовий монумент. На руки й ногу скульптури накинули троси, кілька десятків чоловіків пробували розгойдати монумент. Зрештою пам’ятник спиляли болгаркою й повалили краном.
За дійством стежили тисячі людей. Під час спроб демонтажу Леніна представники загонів самооборони вивели з натовпу чоловіка зі зброєю.
22 лютого: Янукович втік, замість Леніна – прапор
У центрі міста відзначили знесення пам’ятника Леніну. 11-метровий монумент, повалений вночі активістами «Правого сектора», лежав на площі міста, на постаменті – майорів синьо-жовтий прапор.
Люди фотографувалися на тлі поваленого Леніна.
Водночас на площу прийшов гурт людей з «георгіївськими» стрічками.
У декого в руках вже були російські прапори. З’явилася загроза «руської весни».
Читайте також
"Вово, злазь!". У центрі Дніпра повалили пам’ятник Леніну: як це було (ФОТО)
Шматочок "вождя" на згадку. Як на головній площі Дніпра знесли пам'ятник Леніну
В музеї на Дніпропетровщині покажуть виставку подій від Революції Гідності до повномасштабної війни
«Коли переносиш тіла загиблих, у тебе стає іншим світогляд». Історії двох дніпрян-учасників Майдану
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро