Сім років тому, у ніч з 21 на 22 лютого, на головній площі тоді ще Дніпропетровська, повалили пам’ятник Леніну. Скульптура розбилася на шматочки, які багато хто з дніпрян прихопив з собою.
Частинку “вождя” взяла й Анна Седдон. Тоді вона працювала журналісткою одного з місцевих телеканалів і з колегою-оператором була на місці події.
“Ми робили репортаж і це насправді була історична подія, хоч і анархічна по своїй природі. Шматочок я підібрала, він був дуже оригінальний - щось на зразок зірки. Зберегла на згадку, що я була частиною викреслення СРСР з обличчя міста”, - говорить дівчина.

Повалення пам’ятника Леніну пригадує і журналістка Марина Давидова. Говорить, ідея звалити статую Леніна прийшла спонтанно, у планах такого від початку не було.
“Думаю, нам то дозволили зробити свідомо, щоб дати змогу "розрядитись" і від того ніхто не постраждав. Наразі в мене лежать вдома два шматки того Леніна, шматочок київського і ще один - з конструкції, яка була в парку ракет. Навіщо зберігаю? Чесно кажучи, не знаю. Може, колись рука підніметься викинути, але зараз поки що хай лежать”, - каже Марина.

Знесення пам’ятників Леніну в Україні під час Революції Гідності набуло масового характеру, починаючи з 8 грудня 2013 року, коли пам’ятник Леніну повалили у Києві. Це явище отримало назву “ленінопад”. Впродовж січня-лютого 2014-го від скульптур “вождя” позбавилися ряд невеликих міст Чернігівщини, Одещини, Вінничини, Миколаївщини, Київщини, Хмельниччини. 21 лютого 2014-го пам’ятники Леніну були повалені у Житомирі, Полтаві, Чернігові, Хмельницькому. Загалом за лютий 2014 року було знесено 320 бюстів та пам'ятників.
Повалення пам’ятника комуністичному ідолу у Дніпрі чимало місцевих мешканців вважали незаконним. Та як зазначає керівник Південного-Східного територіального відділу Українського інституту національної пам’яті у Дніпрі Ігор Кочергін, незаконними можна вважати й дії влади, яка до того часу не спромоглася прибрати пам’ятник з центральної площі. Та й на той момент, мало що в країні відбувалося законно.
“Якщо влада тоді діяла незаконно, то чому люди мали діяти законно? Як на мене, то пам’ятник Леніну у незалежній Україні теж стояв незаконно, бо вже на той момент його не було у реєстрі пам’яток. Це така патова ситуація склалася”, - говорить Ігор Кочергін.
Кримінальних проваджень по факту знесення пам’ятника Леніну не відкривали. Наступного дня після повалення, голову скульптури намагалися розтрощити, та втрутилися працівники історичного музею ім. Д. Яворницького. Після зберігання у торговельному центрі, згодом цю частину монументу передали до музею. Як підтвердив Суспільному заступник директора історичного музею Юрій Фанигін, голова Леніна й досі зберігається в музеї, і жодних планів щодо неї поки що нема.

Наразі, з вцілілих пам’ятників Іллічу досі зберігається бюст на території приватного підприємства в Індустріальному районі міста. І хоч Український інститут національної пам’яті неодноразово надсилав листи з рекомендацію прибрати пам’ятник відповідно до закону про декомунізацію, вважається, що на приватному подвір’ї можна зберігати усе, що забажаєш, навіть бюст Леніна.
Що відомо
- Упродовж кількох годин активісти «Правого сектора» намагались вручну знести пам’ятник. Чоловіки в альпіністському спорядженні залізли на монумент й накинули троси на руки й ногу скульптури, водночас внизу кілька десятків людей тягнули за троси.
- Спроба зрушити пам’ятник з місця за допомогою джипа також була безуспішною: мотузка розірвалася.
- За дійством, попри пізній час, спостерігали тисячі людей, вони скандували: «Слава Україні! Героям слава!», «Володю, злазь!» тощо.
- За дві години після початку спроб повалення Леніна представники загонів самооборони нейтралізували в натовпі чоловіка з травматичною зброєю.
- Зрештою 11-метровий монумент підпиляли болгаркою й повалили.
- Наступного дня, 22 лютого 2014 року, у центрі міста зібрались сотні людей. Від скульптури відламували фрагменти «на згадку».
- Того ж дня міська рада перейменувала центральну площу міста з імені Леніна на Героїв Майдану. Рішення ухвалили ввечері на позачерговій сесії міськради. "За" проголосувало 68 з 86 присутніх депутатів.
Читайте також
"Ніхто не купує": в Ізюмі на Харківщині втретє продають пам'ятник Леніну