Шматочок "вождя" на згадку. Сім років тому на головній площі Дніпра знесли пам'ятник Леніну

Шматочок "вождя" на згадку. Сім років тому на головній площі Дніпра знесли пам'ятник Леніну

Шматочок "вождя" на згадку. Сім років тому на головній площі Дніпра знесли пам'ятник Леніну
Гліб Добарін

Сім років тому, у ніч з 21 на 22 лютого, на головній площі тоді ще Дніпропетровська, повалили пам’ятник Леніну. Скульптура розбилася на шматочки, які багато хто з дніпрян прихопив з собою.

Частинку “вождя” взяла й Анна Седдон. Тоді вона працювала журналісткою одного з місцевих телеканалів і з колегою-оператором була на місці події.

“Ми робили репортаж і це насправді була історична подія, хоч і анархічна по своїй природі. Шматочок я підібрала, він був дуже оригінальний - щось на зразок зірки. Зберегла на згадку, що я була частиною викреслення СРСР з обличчя міста”, - говорить дівчина.

Анна Седдон зберегла шматочок "вождя" на згадку про знакову подію в історії міста
Анна Седдон зберегла шматочок "вождя" на згадку про знакову подію в історії міста. Анна Седдон

Повалення пам’ятника Леніну пригадує і журналістка Марина Давидова. Говорить, ідея звалити статую Леніна прийшла спонтанно, у планах такого від початку не було.

“Думаю, нам то дозволили зробити свідомо, щоб дати змогу "розрядитись" і від того ніхто не постраждав. Наразі в мене лежать вдома два шматки того Леніна, шматочок київського і ще один - з конструкції, яка була в парку ракет. Навіщо зберігаю? Чесно кажучи, не знаю. Може, колись рука підніметься викинути, але зараз поки що хай лежать”, - каже Марина.

Журналістка Марина Давидова зберігає два шматочки поваленого у 2014-му пам'ятника Леніну
Журналістка Марина Давидова зберігає два шматочки поваленого у 2014-му пам'ятника Леніну. Марина Давидова

Знесення пам’ятників Леніну в Україні під час Революції Гідності набуло масового характеру, починаючи з 8 грудня 2013 року, коли пам’ятник Леніну повалили у Києві. Це явище отримало назву “ленінопад”. Впродовж січня-лютого 2014-го від скульптур “вождя” позбавилися ряд невеликих міст Чернігівщини, Одещини, Вінничини, Миколаївщини, Київщини, Хмельниччини. 21 лютого 2014-го пам’ятники Леніну були повалені у Житомирі, Полтаві, Чернігові, Хмельницькому. Загалом за лютий 2014 року було знесено 320 бюстів та пам'ятників.

Повалення пам’ятника комуністичному ідолу у Дніпрі чимало місцевих мешканців вважали незаконним. Та як зазначає керівник Південного-Східного територіального відділу Українського інституту національної пам’яті у Дніпрі Ігор Кочергін, незаконними можна вважати й дії влади, яка до того часу не спромоглася прибрати пам’ятник з центральної площі. Та й на той момент, мало що в країні відбувалося законно.

“Якщо влада тоді діяла незаконно, то чому люди мали діяти законно? Як на мене, то пам’ятник Леніну у незалежній Україні теж стояв незаконно, бо вже на той момент його не було у реєстрі пам’яток. Це така патова ситуація склалася”, - говорить Ігор Кочергін.

Кримінальних проваджень по факту знесення пам’ятника Леніну не відкривали. Наступного дня після повалення, голову скульптури намагалися розтрощити, та втрутилися працівники історичного музею ім. Д. Яворницького. Після зберігання у торговельному центрі, згодом цю частину монументу передали до музею. Як підтвердив Суспільному заступник директора історичного музею Юрій Фанигін, голова Леніна й досі зберігається в музеї, і жодних планів щодо неї поки що нема.

Голова Леніна зберігається у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д. Яворницького
Голова Леніна зберігається у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д. Яворницького.

Наразі, з вцілілих пам’ятників Іллічу досі зберігається бюст на території приватного підприємства в Індустріальному районі міста. І хоч Український інститут національної пам’яті неодноразово надсилав листи з рекомендацію прибрати пам’ятник відповідно до закону про декомунізацію, вважається, що на приватному подвір’ї можна зберігати усе, що забажаєш, навіть бюст Леніна.

Що відомо

- Упродовж кількох годин активісти «Правого сектора» намагались вручну знести пам’ятник. Чоловіки в альпіністському спорядженні залізли на монумент й накинули троси на руки й ногу скульптури, водночас внизу кілька десятків людей тягнули за троси.

- Спроба зрушити пам’ятник з місця за допомогою джипа також була безуспішною: мотузка розірвалася.

- За дійством, попри пізній час, спостерігали тисячі людей, вони скандували: «Слава Україні! Героям слава!», «Володю, злазь!» тощо.

- За дві години після початку спроб повалення Леніна представники загонів самооборони нейтралізували в натовпі чоловіка з травматичною зброєю.

- Зрештою 11-метровий монумент підпиляли болгаркою й повалили.

- Наступного дня, 22 лютого 2014 року, у центрі міста зібрались сотні людей. Від скульптури відламували фрагменти «на згадку».

- Того ж дня міська рада перейменувала центральну площу міста з імені Леніна на Героїв Майдану. Рішення ухвалили ввечері на позачерговій сесії міськради. "За" проголосувало 68 з 86 присутніх депутатів.

Читайте також

"Ніхто не купує": в Ізюмі на Харківщині втретє продають пам'ятник Леніну

На початок