Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року
.

Довгі свята за відсутністю звичних маркерів при переході до робочих буднів забезпечили нам чи то “ретрит”, чи щось подібне до сну космонавта: до місяця ще не долетів, але навколишній світ здається пластиліновим, годинник плаває в повітрі, і новини прориваються в мозок уривками, немов пошкоджено станцію космічного зв'язку.

Весь цей час на планеті Земля театри не припиняли репетицій, і багато хто вже оголосив про дати прем'єр, опублікував афіші та тизери до спектаклів. Тому, роздивляючись цю строкату палітру жанрів, тем і режисерських задумів, розумієш, що прийшов час прокидатися від січневого сну. Починаймо планувати, куди піти, що подивитися і кого послухати в різних регіонах України.

Національний театр імені Івана Франка у лютому покаже "Кассандру", яку присвячує 150-річчю від дня народження Лесі Українки. Режисер вистави Давид Петросян говорить, що "Кассандра" – "суцільний філософський шифр" і вимагає величезних зусиль та аналізу, власне, як і вся творчість української поетки, досі не до кінця відкритої. Кассандра – "Триптих", що складається з трьох драматичних поем Лесі Українки.

Іван Уривський репетирує "Пер Гюнта" за п'єсою Генріка Ібсена. Ця вистава – данина пам'яті режисера Сергія Данченка, і в ній будуть задіяні різні покоління франківців.

Національний театр ім. Марії Заньковецької готується до прем’єри вистави "Конотопська відьма" за повістю Г. Квітки-Основ’яненка. Режисера-постановника Вадима Сікорського захопила ідея зануритися в поетично-музичний світ української класики та відшукати нові коди для її прочитання у 21 столітті. В основі вистави – інсценізація, що її зробив Богдан Жолдак ("гопак-опера"). Музика, співи, танці та гумор будуть, але без гопака. Так, легкий жанр потребує багато витрат – і людських, і фінансових, – проте він має важливе соціотерапевтичне "навантаження": рятує людину від паралічу депресивного настрою в умовах кризи та промовляє до вічних істин.

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року

В кінці січня Львівський академічний духовний театр "Воскресіння" представить прем'єру "Америка" Біляни Србляновіч у постановці Алли Федоришиної. "Америка" – це історія про людину в еміграції, про трагізм життя в умовах невизначеності, втрату цінностей та примари успіху. Творчість Біляни Србляновіч критики маркують як інтелектуально-вишукану драматургію, театр "Воскресіння" звертається до неї вже вдруге. Драма Србляновіч "Сарана", режисером якої був Ярослав Федоришин, сколихнула глядачів ще на початку десятих років глибиною та витонченістю філософської концепції та художнього втілення. "Америку" театр підготував на відзначення свого 30-річчя. Перший (закритий) показ вистави відбувся 30 грудня 2020 року.

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року
Фрагмент вистави “Америка”, Фото: Львівський академічний духовний театр "Воскресіння".

Ще одна львівська прем'єра – "Герої Хаосу", Театр Лесі Українки. Ця вистава є частиною амбітного проєкту "Українська Одіссея", що проходить в кількох містах (Київ-Львів-Харків-Одеса-Київ) та звертається до переосмислення історії країни. У фіналі колективної творчої роботи буде театральний міні-серіал з цілісними та самодостатніми частинами в кожному місті.

Як стати героєм? Яким героєм стати? Головним чи другорядним? Реальним чи вигаданим? Персональним чи національним? До смерті чи посмертно? Доки не оновиться френдстрічка...? Список запитань нагадує тести. Режисер “Героїв хаосу” Дмитро Костюмінський вважає, що глядачі самі вирішують, кого їм вважати героєм, і для чого він потрібен суспільству. І дійсно, буде цікаво побачити, чи готовий сучасний глядач для такого вибору.

Друга прем'єрна робота того ж театру – “Філоктет. Античний рейв” за п’єсами Софокла і Гайнера Мюллера від режисера Дмитра Захоженка. У цій виставі перетинаються античні образи, радянські часи та рейв-культура, давня міфологія та сучасна міфотворчість – чи не є це спробою віднайти легендарні обгрунтування злободенних наративів та нові пафоси життя?

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року

Третя вистава театру Лесі Українки – "Макбет" від режисерки Рози Саркісян за текстами Вільяма Шекспіра та молодих українських драматургів Андрія Бондаренка і Лени Лягушонкової. Цей проєкт народжувався в процесі творчої кооперації з факультетом культури та мистецтв ЛНУ ім.Івана Франка і розвивався як експериментальне дослідження. За словами режисерки, трагедія Шекспіра – "текст на межі", і, працюючи з ним, студенти мали простір для інтерпретації питань ідентичності, сексу, політики, свободи. Одна з тем, що цікавила творчу групу, – токсична маскулінність.

Режисер Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка Ростислав Держипільський разом із командою, що створила неооперу "Hamlet", працює над шекспірівським проєктом "Ромео і Джульєтта" за п'єсою Юрія Андруховича спільно з фундацією "Нова Опера" (композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко). Класичний сюжет став можливістю переосмислення сучасного життя та пошуків музично-пластичної мови для втілення філософських сенсів. Одна частина вистави буде зіграна на Promprylad.Renovatsiya, друга – в підвалі театру. А музика? Звісно ж, музика буде постбарокова.

Інклюзивний мюзикл "Навіщо Лемуру хвіст чупакабри?" від режисерки Рози Саркісян за п'єсою драматургині Ірини Гарець – друга прем'єра Франківського театру. Вистава створена в межах проєкту "КОЛО – БО – РАЦІО!" і зосереджує увагу глядачів на проблемах соціального контролю та стереотипів щодо людей, які мають ознаки інакшості та певною мірою демонізуються суспільством. Основний склад акторів – люди з інвалідністю.

Чернігівський обласний академічний музично-драматичний театр ім.Т.Шевченка, який настраждався за час локдауну від фінансової кризи, мобілізував всі свої ресурси та продовжив роботу. На глядачів очікує справжня інтрига – вистава "Небезпечні зв’язки" за однойменним романом Шодерло де Лакло у постановці режисера Андрія Бакірова. Якщо згадати, що цей твір мав підзаголовок "Листи, що зібрані в одному приватному гуртку облич та опубліковані для повчання деяким іншим", твір 18 століття стане значно ближчим до наших днів: дружба чи вдавання, кохання чи гра, щирість чи маніпуляції – повний набір для вибуху емоцій.

Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр готується до прем'єри "Ревізора". Але без Гоголя. Тобто, п'єса, яку створив Василь Шкляр, зберігає синопсис та структуру гоголівського тексту, проте має інші стилістичні барви та фокусується на внутрішньому, психологічному вимірі: персонажам прийдеться замислитися про те, які наслідки матимуть їхні вчинки не тільки на персональному рівні, але й в контексті суспільно-політичних змін. Оголошення про прибуття справжнього ревізора – символічне “покарання” суспільству за спробу ухилитися від відповідальності за свої рішення. Молодий режисер Дмитро Некрасов замислив створити музичну виставу з елементами балету, сучасними костюмами та сценографією (художниця Оксана Радкевич).

Ще одна прем'єра того ж театру – експериментальна робота режисера Ігора Білиця "Три сестри та інші".

У Харківському театрі ім. Шевченка "Березіль" тривають репетиції двох нових вистав: перша – "Лісова пісня" за п'єсою Лесі Українки (запрошений режисер – Ігор Борис), а друга – "Хлібне перемир’я" – створюється в живому діалозі з її автором, Сергієм Жаданом (режисер – Олександр Ковшун).

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року
Сергій Жадан на репетиції. Фото: Маргарита Корн.

Херсонський театр ім. Миколи Куліша після карантину представить три вистави: "Безхребетність" за п’єсою Інгрід Луазунд, "Вічність та один день" Милорада Павича – режисерські роботи Сергія Павлюка – та "Чайку" Антона Чехова, у режисурі Андрія Мая. Серйозній драматургії локдаун не заважає.

Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеши пропонує глядачам "абиселе мазл" (трохи щастя) – виставу "Будьте вы счастливы!". Це лірична комедія, що розповідає про колорит Одеси, часи НЕПу, мову ідиш, Привоз, Дерибасівську – як кажуть бувалі – "просто цимес із нахесами". "Колись так звучала Одеса, – нагадує режисерка Наталя Прокопенко, – але потім євреї залишали місто, гуртувалися в маленькі кола, родини, спільноти". Головна тема вистави – кохання – проростає крізь орнаменти, звуки, звички і традиції тих часів і чарує глядача яскравими діалогами. Команда проєкту присвячує виставу пам'яті Одеського державного єврейського театру, що існував у будівлі театру юного глядача з 1930 по 1948 рік.

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року
Фрагмент вистави "Будьте вы счастливы!". Фото: Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеши.

Новий головний режисер Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька Максим Голенко та режисер постановки, головний хореограф театру Павло Івлюшкін готують до прем’єри виставу "Загнаних коней пристрілюють, чи не так?" (за однойменним романом Хораса Маккоя). Ця історія про виснажливий данс-марафон у США часів Великої депресії обіцяє глядачу серйозне випробування.

27 лютого у Театрі на лівому березі в Максима Голенка також буде прем'єра – вистава "Ерендіра не хоче вмирати" про 14-річну Ерендіру та її бабцю, яка готова продати честь онуки за двісті двадцять песо і тушонку. Але поступово сімейна історія перетворюється на жорсткий політичний трагіфарс.

Друга прем’єрна вистава в Театрі на лівому березі Дніпра – робота режисерки Тані Губрій “Поїхати не можна залишитися” (квитки залишилися на 7 і 26 лютого). Вона звертається до проблем морально-етичного вибору сучасного покоління, яке шукає кращої долі заробітчанством. Але цікаво те, з чого починаються пригоди героя: він мріє заробити грошей, щоби одружитися.

“Правдива комедія про два подружжя, які прожили щасливі життя, разом побачили горе та радість, сміх і сльози, перемоги та поразки. “Доки смерть не розлучить нас” вже от-от постукає у двері, аж раптом з’ясовується, що все було тільки ілюзією. І де тепер любов?” – так описує Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра нову виставу режисера Стаса Жиркова “Ілюзії” за п'єсою Івана Вирипаєва.

Які прем'єри готують репертуарні театри України на початку 2021 року
Фрагмент з вистави "Ілюзії". Фото: Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра.

Спектакль є результатом продюсерської роботи агенції “ТЕ-АРТ” і Тетяни Едемської та поєднує акторів різних театрів у блискучий ансамбль: Олексій Нагрудний, заслужена артистка України Віталіна Біблів (Театр “Золоті ворота”), заслужена артистка України Олеся Жураковська (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра), заслужений артист України Дмитро Рибалевський (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).

Отже, нам є із чого вибрати і куди піти, перебуваючи в різних регіонах країни. Тепер слово за глядачем. І судячи з того, наскільки несхожими обіцяють бути режисерські роботи початку 2021 року, можна не соромлячись замислитися про перспективу внутрішнього театрального туризму. Ні, це не жарт. Чому б, наприклад, не поїхати на вікенд до Чернігова і не подивитися "Небезпечні зв'язки", а ще й прогулятися красивим містом? Можна відвідати Харків, Львів і Одесу, але пам'ятати також, що в південних і східних містах наразі представлені різні режисерські стилі. Одного дня ми наблизимося до того, що не тільки столиця визначатиме порядок денний на театральній сцені країни.

Сьогодні нові вистави говорять про випробування людини невизначеністю, любов'ю, смертю, владою, вибором, занурюють у карнавально-сміховий світ та запрошують до інтелектуальних лабіринтів. І важливо не те, скільки людей прийде на кожну виставу, а наскільки чесними вони будуть щодо себе, як відреагують на сцену: розважатися можна будь-де, а до театру слід приходити за чимось більшим.

Читайте також

Театральні критики назвали найкращі українські вистави 2000-х

Онлайн-вистави та "домашнє моно" в Youtube. Як живуть українські театри під час локдауну

Lockdown-History драма. Український театр у 2020-му році: підсумки, надії та очікування

На початок