Український реп-колектив "Курган & Agregat" із смт. Близнюки, що на Харківщині, цього року відзначає одинадцяту річницю діяльності.
За цей час Євгеній Володченко та брати Аміль і Раміль Насірови встигли популяризувати суржик, записати десятки народних хітів, декілька разів змінити жанр, знятися у кіно, та все одно залишитися собою.
З чого починався близнюківський реп та як він змінив Україну — у новому лонгріді від Artилерії.
Початок шляху
Більшість джерел, в яких йдеться про творче становлення проєкту "Курган & Agregat", зазначають їхнім першим треком вірусну "Лове", яка стрімко завоювала серця українських слухачів. Якоюсь мірою це і справді так — адже на YouTube-каналі "Селюки" саме цей кліп є першим відео на каналі.
Більш ранні кліпи почали з'являтися на каналі пізніше. За статтею Ігоря Сухорукова, дослідника творчості "Курган & Agregat", яка вийшла у першому випуску друкованого журналу "Потоп", спершу кліпи поширювалися у російській соцмережі "ВКонтакте" та виходили у межах проєктів "Fak & Mat" у складі Аміля Насірова та Сергія Криворотченка (також відомого як Джон Дір) та "Сокирка і дитинка" у складі Євгенія Володченка та Раміля Насірова.
Тож, згідно з матеріалом Сухорукова, першим кліпом колективу в складі Євгенія, близнюків Насірових та Джона Діра вважається кліп до треку "Растамания", а не "Лове", як сам гурт часто заявляє в інтерв'ю. Першим же треком, опублікованим під іменем "Курган & Agregat", став "Кровавий кулак".
Втім, всесвіт "Курган & Agregat" не обмежується лише музикою. Окрім безпосередньо кліпів на нові треки, на каналі "Селюки" виходили гумористичні відео та цілі вебсеріали: "Страшні історії", "Селькадр", "Осторожно долбой*би" тощо. Абсурдні відеосюжети через роки знайдуть свою нову форму у відео на підтримку зборів для війська та у глибоких кліпах сольного Кургана.
Кадри за кадром
Не варто оминати увагою і тих, хто не читає реп або виступає на сцені, але робить значний внесок у існування всесвіту Кургана.
Свого часу до тусовки близнюківських реперів належав навіть фронтмен донат-панк-гурту "Проклятий х*й" та актор театру абсурду "Горобчик" Слава Кедр під псевдонімом MC Сварка.
Ян Юшин, який намалював для вищезгаданого "Проклятого х*я" усе — від обкладинок до дизайну банки пива, яке випустив гурт, — також сформував візуальний стиль "Курган & Agregat".
Серед реперів, які з'являлися здебільшого на фітах, можна виділити МС Режисьора та Джона Діра, який випустив ще декілька цікавих сольних релізів. За звук та продакшн найчастіше за все відповідали DJ Культіватор та Сергій (Сир) Сорока. DJ Культіватор досі бере участь у виступах гурту та підтримує Жеку й близнюків на сцені анонсованого концерту в Палаці спорту.
До того як Культіватор почав робити біти для гурту, пісні виходили з бітами, взятими з інших, закордонних пісень. Наприклад, для вірусного "Лове" гурт взяв біт у німецького репера Bushido, а біт до масштабної колаби "Деган" — у Ty Dolla $ign.
Силян та деган: визначення та філософія
Одне з найбільш повторюваних слів у піснях "Курган & Agregat" — "силян". Так учасники гурту називають жителів українського села.
Водночас образ силяна сильно відрізняється як від журливого образу селянина з творів Коцюбинського або Панаса Мирного, так і від того стереотипного образу недалекого українського селянина, який будувався в медіа вже з початку незалежності.
Силян не є образом, екзальтованим від світового попкультурного контексту — він завжди тримає з ним зв'язок через крадені біти або цитування західного (а до повномасштабного вторгнення — подекуди й російського) культурного продукту. Водночас силян здатен до саморефлексії, чому і присвячений, наприклад, шестихвилинний "Деган" та два останніх альбоми колективу.
Силян не є релігійною людиною, натомість шукає відповіді, звертаючись до космосу:
"...мовчки дивлюся на звьозди.
Х*лі висять вони так висако і єб*лами щолкають просто?
Шо ці лапмочки значать, х*лі вани не приносять удачу?"
(с) Курган / МС Сварка / МС Режисьор / John Deere — Деган
Тіньовою стороною силяна є деган, який живе у кожному "вмєсто демона". Деган репрезентує усі маргінальні та деструктивні пориви силяна: п'янство, тусовки у клубах, бійки та інше.
Крізь дегана силян глибше пізнає себе та випробовує свій спосіб життя критикою. Водночас деган не цурається своїх вад та навіть насолоджується таким способом життя.
"Я успєшний деган, і мій мозг гниє без дєла.
Двадцать год уже живе пад небам безпалєзне тєло.
Маї інтєрєси — зирить серіали і єб*ться,
будта хамєлєон в общагі з матрасом сливаться".
(с) Курган / МС Сварка / МС Режисьор / John Deere — Деган
Останній з основних типажів, які нерідко згадуються у піснях — лиган. На відміну від силяна і дегана, цей ліричний герой розкритий не так чітко, як двоє попередніх. Більш-менш чітке визначення цього типажу з’явилося тільки в інтерв'ю з Анатолієм Анатолічем, де в субтитрах ішлося: "Лиган — це лох, який хоче здатися не лохом".
І, в принципі, така характеристика добре вписується в загальну логіку пісень "Курган & Agregat", де щирість та чесність перед собою завжди важать більше, ніж імідж або понти.
Концертна слава
Можна довго з'ясовувати, який саме кліп "Курган & Agregat" був першим, але марно заперечувати, що успіх прийшов до хлопців дуже стрімко. Мало хто може похвалитися аншлагом в Atlas на першому ж виступі.
Проте на тому дебютному концерті в Atlas у 2015 році гурт виступав не у знайомому нам усім складі тріо — на момент, коли хлопцям запропонували виступ, Раміль був у родичів та працював на будівництві.
В ранні роки слави у гурту був великий розрив між соціальним та фінансовим капіталом. Самі учасники гурту неодноразово згадують, як в один день виконували роботу на кшталт встановлення банерів або будівництва, а наступного дня розривали сцени наймасштабніших українських фестивалів.
Контраст шоу-бізнесу та простого життя зачаровував як публіку, так і самих артистів. Одним із найбільш неочікуваних поворотів в історії гурту стала співпраця зі співачкою і моделлю Дарією Астаф'євою.
На побаченні Дарію запросили на концерт "Курган & Agregat", і співачка була під таким сильним враженням, що увірвалася у гримерку до артистів та дала свій контакт.
Пізніше у них вийшла перша спільна робота — сингл "Вчителька моя" та кліп до нього. У пісні й кліпі Астаф'єва виконує роль розкутої та суворої вчительки. Співпраця переросла у дружбу, яка час від часу дарує слухачам нові цікаві колаби, як-от "Габелі" або "Тиха революція" з останнього альбому "Поле каніфолі".
Також великий відсоток виступів гурту становили корпоративи. Самі учасники в інтерв'ю характеризували своїх клієнтів як "айтішників", хоча також згадують про курйози на корпоративах українських зірок, наприклад, Дмитра Монатіка. На той момент Монатік ще не був настільки відомим виконавцем і артисти навіть не знали, перед ким виступатимуть. А сусіди іменинника скаржилися на ненормативну лексику в піснях гурту та перекривали електроенергію.
Закінчення середньої школи
На момент 2018 року "Курган & Агрегат" мали усе: успіх, гроші, навіть співпрацю з кумирами своєї юності — DJ Tapolsky та Дашею Астаф'євою. Але постійні корпоративи та концерти на масштабних фестивалях перехилили той природний для суржика баланс іронії та щирості у бік іронії.
Альбом "С.Ш.Р.(Средня Школа Репа)", який заведено вважати першим повноформатним альбомом гурту, не став настільки успішним, наскільки цього очікували. Зрештою, звідти у маси пішов тільки один хіт — "Пострижись як в прошлий раз".
Тому "Селюки" вирішили робити непопулярний та неочікуваний крок. Євгеній випускає сольний альбом "Бібліотека странних знаній" під іменем Курган. Зберігши мову, з якою працював п'ять років у "Курган & Agregat", Євген побудував всередині альбому новий, сюрреалістичний світ, який мав дуже мало спільного зі світом "Курган & Agregat".
Крадені біти замінили семпли із "Сімейних мелодрам", а силян (разом зі своїм внутрішнім деганом) оновився до мужичка версії 4.0.
У текстах з "Бібліотеки странних знаній" окрім обскурних образів "дельфіна под досками", або "пацюкатой хтивості", також були помічені відсилання до езотеричних вчень, зокрема до кабали.
Як сольний виконавець Курган доповнив містичним суржиком трек "Был замечен" гурту Small Depo, де у своїх куплетах озвучив думки, які могли тривожити харківського художника та міську легенду Олега Мітасова.
А у 2021 році Євгеній доповнив ідеї "Бібліотеки странних знаній" другим мініальбомом "Квантовий суржик".
Своєю чергою, Джон Дір теж зробив масштабний крок у бік щирості та глибини, але обійшовся без посилань до езотерики та сюрреалістичних образів. Натомість сольні "Пригоди" Джона Діра зосередилися на поверненні до вічних образів, які потрапляють у свідомість людини іще в дитинстві й залишаються там назавжди, як-от запах диму від вогнища або легенда про гусей, які свого часу врятували Рим.
Зрештою, навіть смішна та сатирична творчість "Курган & Agregat" прийняла більш особисту та рефлексійну форму тоді, коли гурт зробив жанровий розворот у бік фанку та диско. Наприклад, в альбомі "Зембонджу" порушують теми інтимності, невпевненості та ментального здоров'я. Також звук альбому — куди більш попсовий за попередні роботи гурту, і тому майже моментально здобув любов масової аудиторії.
"Красівий, но тупий (тупий), стісняюсь підійти
Не знаю, шо сказать, коли один на один.
Великий, но слабий (слабий), і дєньги не мої
Боюсь, открию душу — остануся один."
(с) Курган & Agregat — Комплекси
"Каждий день барьба
Це чєловєчєска судьба
В чом причина? Я не сплю,
вєчний страх, впапихах я терплю
Вєчний страх, впапихах,
все як в снах, і апять".
(с) Курган & Agregat — Параноя
Як їх відрізнити
Новий підхід до власної творчості закріпив "Курган & Agregat" у культурному просторі України. Іще одним серйозним кроком у цей бік стала участь братів Насірових у фільмі "Люксембург Люксембург" Антоніо Лукіча, де вони зіграли головні ролі. Фільм розставив важливі акценти у сприйнятті Аміля та Раміля як самостійних творчих одиниць: вони грають діаметрально різних за характерами братів, попри численні жарти про те, що це насправді одна людина.
Зараз, вже після виходу фільму, Аміль успішно пробує себе у стендапі, а Раміль відкрив "Барберню Парубок" у Харкові, де реалізував свою давню мрію стати перукарем.
Служба та волонтерство
Кар'єра проєктів надалі би продовжувалася зовсім інакше і, найімовірніше, пережила би ще не один стилістичний експеримент, якби не повномасштабне вторгнення Росії. Можливо, навіть "Люксембург Люксембург" вийшов би раніше, якби не агресія Росії.
З початку повномасштабного вторгнення гурт активно займався волонтерством, зокрема підтримкою військових. А згодом Євгеній долучився до підрозділу Kraken та брав участь у боях за Харківську область.
Пережитий на війні досвід він втілив у нещодавніх синглах "Червоним бузком", "Чорнодення" та у свіжому фіті з Паліндромом "Хаха".
Зараз, після демобілізації, Євгеній все активніше повертається до творчості: дає сольні концерти та концерти з гуртом, а також виступає з власною поезією. Разом з Амілем та Рамілем вони у своєму незмінному стилі знімають ролики на підтримку зборів для війська, до яких нерідко долучають стендап-коміків та інших зірок.
А останній наразі альбом "Курган & Agregat" — "Поле каніфолі" — якоюсь мірою повертає нас у довоєнні турботи та переживання, попри те, як сильно життя артистів зараз пов'язані з війною.
За 11 років існування проєкти, які виникли довкола "Курган & Agregat" змогли змінити Україну: усі кліпи, рекламні кампанії та фільм "Люксембург, Люксембург" з братами Насіровими у головних ролях закріпили регіональну ідентичність сходу України у культурному каноні. Коли ви чуєте суржик у фільмі чи у пісні якогось виконавця, не пов'язаного з когортою "Селюків" — у цьому все одно є їхня заслуга, адже саме вони одні з тих (разом із "На Відміну Від" та Latexfauna), хто в українській попкультурі скидають із суржику кайдани меншовартості та мовного пуризму.
Текст оновлено 11.04 о 19:31. Прибрана інформація про те, що Дар'я Астаф'єва з Харківщини, адже вона родом із Дніпропетровщини.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]