Перейти до основного змісту
Справа Білоуса: комісія КМДА рекомендувала розірвати контракт, активісти планують ще одну акцію протесту

Справа Білоуса: комісія КМДА рекомендувала розірвати контракт, активісти планують ще одну акцію протесту

Акція протесту біля Молодого театру та КМДА, заклики звільнити Андрія Білоуса
Акція на підтримку акторів Молодого театру, які закликають до відсторонення Андрія Білоуса, 10 лютого 2025 року. Суспільне Культура/Поліна Горлач

Спеціальна комісія КМДА рекомендувала департаменту культури розірвати контракт з Андрієм Білоусом. Однак поки він повернувся до виконань обов'язків очільника Молодого театру. Небайдужі уже планують ще одну акцію протесту.

Голова комісії Лариса Денисенко у Facebook зазначила, що серед рекомендацій, які вони надали департаменту культури КМДА після розслідування звинувачень проти режисера Андрія Білоуса, є пункт щодо розірвання контракту.

Вона додала, що комісія майже місяць щодня слухала акторів та інших працівників у театрі, адміністрацію закладу, також розмовляли і з самим Білоусом. Крім того, вони вивчали внутрішні документи Молодого театру, протоколи, заяви та звернення.

"На свою адресу я встигла почути багато звинувачень в упередженому ставленні і грі на боці постраждалих, це при тому, що людина я пряма, уважна до деталей, людей і ситуації", — зазначає правозахисниця.

Вона також навела повний перелік рекомендацій, які комісія надала департаменту культури після цієї перевірки.

Зокрема, у 9-му пункті рекомендацій зазначено, що з огляду на проведену перевірку, вони рекомендують припинити контракт з Андрієм Білоусом, "якщо Департамент відповідно до п. 4.3.15 Контракту дійде висновку, що дії директора — художнього керівника дали підстави для втрати довіри до нього з боку органу управління".

Орган управління Молодого театру — департамент культури КМДА. Однак його директор, Сергій Анжияк, на зустрічі з колективом закладу 14 березня повідомив, що підставою для втрати довіри може бути, наприклад, крадіжка.

Актори Молодого театру в заяві 14 березня зазначили, що у всіх режисерів театрів у контракті прописано відповідальність за скоєння аморального вчинку, однак у Білоуса такого пункту чомусь немає. Тому домагання і не є формальною причиною для департаменту звільнити режисера.

За їхніми словами, 18 березня Анжияк має знову зустрітися з комісією, щоб ще раз обговорити їхні висновки, а потім — з колективом закладу.

"Після цієї зустрічі Сергій Анжияк планує чергову зустріч із колективом театру, на якій ми сподіваємося почути змістовну відповідь на питання, яке нас турбує — розірвання контракту з Андрієм Білоусом. Наразі Департамент культури вчергове годує нас обіцянками", — додають актори.

Небайдужі активісти уже планують акцію протесту під Молодим театром та КМДА саме 18 березня.

"Нами буде представлено Маніфест вимог ініціативної групи і подано новий лист до голови КМДА, міського голови Віталія Кличка. Раніше ми вимагали відсторонення А.Ф. Білоуса від виконання службових обов'язків, тепер вимагаємо розірвання трудової угоди, до чого закликала незалежна комісія!" — йдеться у заклику активістів.

У чому звинувачують Білоуса

Першою режисера звинуватила колишня студентка Карпенка-Карого Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав "поділитися своїми сексуальними фантазіями". Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.

31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Режисера звинувачують у сексуальних домаганнях та непристойних повідомленнях до студенток університету Карпенка-Карого.

Заяву підтримало 46 працівників, а 94 виступило за те, щоб залишити Білоуса на посаді.

Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав звільнити керівника Молодого театру — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.

Це рішення викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти. Тому 10 лютого активісти та небайдужі зібралися під Молодим театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса.

У мережі також розгортається флешмоб #немовчи, який виник на тлі звинувачень про сексуальні домагання у театральній сфері. Під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.

Результатом акції стало рішення КМДА відсторонити режисера, а поліція Києва повідомила, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України — сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.

Раніше університет Карпенка-Карого відсторонив Білоуса від викладацької діяльності на час службової перевірки.

Позиція Білоуса

Суспільне Культура зверталося по коментар до Білоуса, однак не отримало відповіді.

Після повернення до театру 14 березня він, у коментарі для Hromadske, зазначив, що у Департаменту культури нині немає ніяких правових підстав, щоб відсторонити або навіть звільнити його з посади.

Крім того, він зазначив, що сам попросив відсторонити його на місяць, щоб "уникнути різноманітних спекуляцій".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок