Починаючи з 2023 року Україна святкує День Святого Миколая 6 грудня. Це пов'язано із переходом багатьох громад Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на новий стиль (григоріанський календар).
Чому дата змінилася в Україні?
Зміна дати пов’язана із прагненням синхронізувати українські церковні свята із загальнохристиянськими та віддалитися від російської церковної традиції, яка використовує юліанський календар.
Це також сприяє зближенню із європейською культурою та святковими традиціями. Адже, у більшості католицьких країн День святого Миколая святкують 6 грудня (за григоріанським календарем). Саме цього дня, за переказами, помер святитель Миколай Чудотворець, відомий своїми добрими справами та допомогою нужденним.
"Для вірян мало що змінилося, але з точки зору життєвої практики, це досить логічна і гарна історія. Бо сьогодні свято Миколая буде шостого, а там і Різдво святкуємо 25-го. Піст не буде припадати на Новий Рік, тому віряни зможуть звичайно святкувати, не обмежуючись в якихось продуктах", — каже Суспільному священника Лазар Комоса.
Хто святкує День Святого Миколая 19 грудня?
У країнах, де дотримуються юліанського календаря День святого Миколая святкують 19 грудня.
Чому Миколай — святий
Святий Миколай у сучасній культурі став святковим персонажем, добрим чарівником, якого ототожнюють з образом християнського святого Миколая Чудотворця.
За історичними переказами, Миколай Мирлікійський народився між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Був єпископом, здійснив паломництво до Єгипту та Святої Землі, зазнав гонінь і був ув'язнений римським імператором, згодом звільнений, коли до влади прийшов інший імператор.
Перші згадки про вшанування Миколая датуються VI століттям, коли італійські купці перевезли тіло святого з Мири до Барі в Італії, де його мощі зберігаються дотепер.
Більше про його історію та вклад читайте у матеріалі Суспільне Культура: Чудотворець і любитель сюрпризів: хто такий святий Миколай та яка традиція свята.
Кому допомагав Святий Миколай
Миколай був єдиним сином заможної родини, однак виріс і став аскетичною та щедрою людиною.
Незабаром після того, як хлопець досяг повноліття, його батьки загинули. І він витратив увесь свій спадок на допомогу іншим людям, приносячи час від часу до будинків бідняків їжу, теплі речі, іграшки тощо.
Чи можна порівняти сучасні форми допомоги, такі як волонтерство, збір донатів з тим, що пропагував Святий Миколай — читайте в матеріалі Суспільне Культура.
Прикмети
- Якщо 19 грудня починає лити дощ — гарно вродить озимина. У разі сильного морозу або паморозі варто чекати на великий врожай та багатство.
- Вважається, що Миколай приносить із собою Микольські морози, тому саме з 19 грудня зазвичай починається справжня зима.
- Якщо сніг випав ще до початку свята, вважається, що взимку буде холодно.
- Якщо було тепло, то зима, відповідно, теж буде теплою.
Традиції Святого Миколая
- Святий Миколай вважається покровителем дітей, мандрівників, моряків і бідних. У цей день віряни моляться до святого, просячи його про допомогу, здоров'я та захист. Зокрема віряни беруть участь у святковій літургії в церкві. На богослужінні розповідають про життя та добрі справи святого.
- Найпопулярніша традиція — це залишати подарунки дітям під подушкою чи в чобітку. Вважалося, що слухняні діти отримують подарунки, а неслухняні — символічний різочок.
- День святого Миколая надихає людей допомагати нужденним, організовувати благодійні заходи, дарувати радість оточуючим. Найчастіше подарунками є солодощі, фрукти, іграшки або символічні дрібнички.
- У багатьох родинах свято Миколая є початком святкового настрою перед Різдвом. Прикрашають домівки, ставлять ялинку, печуть пряники.
Більше про прикмети та традиції читайте в матеріалі Суспільного.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]