Перейти до основного змісту
У Києві пройде мініфестиваль "Вертеп Схід": три дні сучасних вистав, традиційного мистецтва та поезії Сергія Жадана

У Києві пройде мініфестиваль "Вертеп Схід": три дні сучасних вистав, традиційного мистецтва та поезії Сергія Жадана

Що відомо про мініфестиваль "Вертеп Схід"
Іван Михайлов, частина робіт, що будуть представлені на виставу. Надано організаторами

У Культурному кластері "Краків" з 25 по 27 грудня відбудеться мініфестиваль "Вертеп Схід", що об'єднає сучасні інтерпретації українського вертепу, виставу за віршами Сергія Жадана та виставку масок традиційних персонажів від художника Івана Михайлова.

Про це йдеться в релізі, наданому Суспільне Культура.

На мініфестивалі "Вертеп Схід" можна буде відвідати дві постанови, створені у Харкові під час повномасштабного вторгнення, та унікальну виставку масок. 25 і 26 грудня покажуть виставу "Вертеп. Музичний перформанс", орієнтовану на сімейну аудиторію. 27 грудня відбудеться "Вертеп. Війна. Вірші" (16+), основою для якої стала поезія Сергія Жадана. Обидві вистави будуть демонструвати двічі на день.

Цьогорічний фестиваль супроводжуватиме виставка масок від Музею театрального, музичного та кіномистецтва України та художника Івана Михайлова, відомого своєю роботою над фільмом "Памфір". Маски, створені в техніці пап'є-маше, представляють персонажів українського вертепу та свята Маланки, таких як Козак, Чорт, цар Ірод, Баба, Дід, Лихвар і Солдат.

Традиції в сучасному контексті

Харківський театр ляльок адаптував традиційну форму вертепу до сучасних реалій. Режисерка обох вистав Оксана Дмітрієва пояснює, що вертеп завжди відображає події свого часу, тому цьогорічні постановки мають актуальний контекст повномасштабної війни в Україні.

Фестиваль продовжує традицію вертепу як мандрівного театру. У 2022 році "Вертеп Схід" виник у Харкові, але через небезпеку масових заходів театр не міг показувати вистави вдома. Сьогодні харківський колектив шукає підтримки київської публіки, щоб зберігати й розвивати своє мистецтво.

Мініфестиваль організували Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва та компанія Marco Concert за підтримки Культурного кластера "Краків" та Музею театрального мистецтва України.

Мініфестиваль "Вертеп Схід" — це поєднання традиційного та сучасного, яке запрошує глядачів замислитися над важливими питаннями через призму народного мистецтва.

Про вистави

"Вертеп. Музичний перформанс" — це вистава для всієї родини, що поєднує автентичні народні колядки Слобожанщини, біблійні уривки та ритуальні елементи української традиції. Вистава побудована на фразах із Євангелія від Матвія та піснях, зокрема колядці УПА на мотив "Нова радість стала". Завдяки використанню автентичних інструментів і ритуальних символів вистава переносить глядачів у світ архетипів, протиставляючи добро і зло.

Прем'єра вистави, створеної у співпраці з Львівським обласним академічним театром ляльок, відбулася у грудні 2022 року. Вона брала участь у низці міжнародних фестивалів, зокрема у Польщі, Франції та Німеччині. Колядки, використані у постанові, надала дослідниця Катерина Курдюкова з гурту "Муравський шлях", яка також навчила акторів їх правильно виконувати. "Ця вистава не жахлива, вона про архетипічне добро і зло. І в ній дуже красиві пісні", — зазначив художник Костянтин Зоркін.

"Вертеп. Війна. Вірші" — це вистава за поезіями Сергія Жадана, яка балансує між релігійними та культурними контекстами, торкаючись глибоких питань людського буття. Режисерка Оксана Дмитрієва створила постанову, що поєднує поетичні тексти, написані в різні періоди, включно з віршами зі збірки "Життя Марії" та творами 2022 року. Вистава розглядає війну через призму любові, віри та надії, пропонуючи глядачам осмислити споконвічні цінності та знайти відповіді на питання, які залишаються актуальними навіть у часи потрясінь.

Ця вистава, створена у перший рік повномасштабного вторгнення, нагадує про силу духу та здатність шукати світло навіть у найтемніші часи. Сергій Жадан описує вертеп як містерію, де радість виростає з тривоги та розпачу, і додає, що постанова завершується світлом — як метафоричним, так і буквальним. Атмосфера вистави сповнена молитви та надії, і саме це робить її потужним художнім висловом у контексті сучасних подій.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок