До списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО найближчим часом можуть внести традицію виготовлення японського саке та традиційні корейські способи виготовлення ферментованих паст і соусів (джану).
Про це розповідають видання Kyodo News та Korea Herald.
Цей список (Intangible Cultural Heritage List) ЮНЕСКО складає, щоб звернути увагу на нематеріальну культурну спадщину. Станом на 2023 рік до списку належать 676 елементів нематеріальної культурної спадщини 140 країн.
Наступне засідання Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини, що складається з 12 членів, відбудеться з 2 по 7 грудня в Асунсьйоні (Парагвай).
"Шанс отримати схвалення комітету становить 99 відсотків", — сказав представник Корейської служби спадщини в інтерв'ю The Korea Herald, зазначивши, що попередні 22 номінації Кореї додали до списку.
Південна Корея
Тепер до нього хочуть додати "знання, вірування і практики, пов'язані з приготуванням джану в Південній Кореї".
Джан — це один з основних продуктів корейської кухні, який проходить тривалу природну ферментацію. Історичні записи свідчать, що корейці готують його ще з часів Трьох Царств (57 р. до н. е. — 668 р. н. е.).
Серед його традиційних різновидів у Кореї — "твенджан" (паста з ферментованих соєвих бобів) і "кочуджан" (червона паста з перцю і соєвих бобів). Різні види можна їсти з овочами, рибою та м'ясом, а також використовувати для консервації продуктів.
Процес виготовлення охоплює все: від підготовки соєвих бобів та інших інгредієнтів до забезпечення належних умов для ферментації, витримки й зберігання.
Консультативна група ЮНЕСКО визнала, що культура приготування джану характеризує корейську кулінарну традицію, на додаток до основних продуктів, таких як рис і кімчі. Кожна сім'я зберігає власні методи приготування, що відображають унікальні сімейні історії та традиції.
Японія
До списку також рекомендують внести "традиційні знання і навички з виготовлення саке і спиртних напоїв шьочю".
Традиційне варіння саке — це стародавня техніка ферментації рису та інших інгредієнтів з використанням kōjiAspergillus oryzae також відомий як kōji — вид цвілевих грибів роду аспергіл. Цей гриб має важливе значення для процесів бродіння через його здатність виділяти велику кількість різних ферментів, що дозволяє йому розкладати білки та крохмаль на амінокислоти та цукри.. Це рідкісний метод виробництва, за якого в одній посудині одночасно протікає кілька процесів ферментації.
В японському уряді вважають, що рекомендація внести традицію приготування саке "принесе велику радість". Та додають, що Японія і далі просуватиме цю галузь, "ділячись своїм історичним і культурним багатством з людьми по всьому світу".
Серед вже внесених до списку японської нематеріальної спадщини — мистецтво театру кабукі та традиційна кухня вашьоку. Токіо також прагне внести традиційну японську каліграфію (shūji) у 2026 році, коли орган ООН проводитиме свій дворічний відбір номінацій.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]