Перейти до основного змісту
Запах осені: чому восени ми відчуваємо запах горілого?

Запах осені: чому восени ми відчуваємо запах горілого?

чим пахне осінь?
Колайдер: чим пахне осінь?. Cуспільне

Осінь завжди асоціюється з яскравими кольорами. А як щодо запахів? Щороку, коли дерева скидають своє листя, на подвір’ях і вулицях українських міст і сіл можна побачити купи сухого листя, яке спалюють, створюючи густий дим. Це не лише екологічна загроза, але й виклик для суспільства. Чому це є не лише екологічним, але й культурним феноменом, якого необхідно позбутися — читайте у матеріалі.

  • Паління сухої трави та листя. Восени люди готуються до холодного сезону та спалюють суху траву й листя. Через це у повітрі з'являється небезпечний чадний запах.
  • Ризик пожеж. Люди розпалюють великі вогнища, а ті перетворюються на справжні пожежі, які псують ґрунт та можуть перекинутися на житлові будинки. В таких пожежах гинуть й тварини.
  • Шкода для здоров'я. Дим від вогню подразнює очі та викликає труднощі із диханням. У деяких людей навіть може з'явитися алергія.
  • Забруднення довкілля. Токсичні викиди від таких загорянь сильно забруднюють повітря і нищать екосистему. Тліюче листя поширює чадний газ, а той осідає в легенях.
Запах осені: чому восени ми відчуваємо запах горілого?
Колайдер: чому повітря забруднюється?. Cуспільне

Відповідальність

В Україні є штраф за спалення сухих рослин і сміття, тому кожен, хто позбувається листя таким шляхом, порушує закон. Так, зокрема Державна екологічна інспекція Столичного округу нагадує, що штраф сягає від 3 тис. до 153 тис. гривень, або обмеження волі на строк від двох до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк.

Запах осені: чому восени ми відчуваємо запах горілого?
Як робити компост з листя?. Cуспільне

Що робити із листям?

Існують і безпечні методи, щоб позбутися опалого листя та трави. Наприклад, компост, яким потім можна збагатити ґрунт. Для цього лише треба щільно складати всі залишки рослин в одне місце, щоб вони перетворилися на добриво природним шляхом.

Зокрема, Суспільне Полтава наводить також наводить ще один приклад — суха рослинність як "ковдра" для рослинних культур, що зимують.

Як зробити з сухого листя робити добриво?

Редактори Суспільне Кропивницький розповідають:

  • Опале листя та іншу рослинність рекомендується збирати в компостну яму або спеціальний ящик. Можна організувати компостну купу на краю двору, дотримуючись відстані не менше 15 метрів від джерела питної води, в півтіні, щоб уникнути пересихання та забезпечити належну вентиляцію.
  • Місце для компосту варто попередньо підготувати, очистивши його від трави та дерну, і огородити. Потрібно залишити достатньо простору для зручного доступу. Розміри ями чи купи обираються з урахуванням об’єму рослинних залишків.
  • Спершу викладають шар землі товщиною до 25 см, а зверху — шар листя до 30 см, присипаючи кожен шар землею. Упродовж літа компост слід двічі-тричі перемішати. Готовий компост набуває однорідної, темної та розсипчастої структури.
  • Сухе листя також можна рівномірно розподілити на городі та перекопати. Ґрунтові організми самі перероблять його в родючий гумус.

Коли компостувати листя?

Компостувати листя можна практично в будь-який час року, та найкраще навесні та восени. Якщо компостувати влітку, компост дозріє за 2-3 місяці, а восени — за 6-8 місяців. Отриманий матеріал залишатиметься корисним для ґрунту протягом наступних чотирьох років.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок