Режисер Андрес Веєль у документальному фільмі Riefenstahl припустив, що німецька режисерка Лені Ріфеншталь могла закликати до вбивства польських євреїв у 1939 році. Такий висновок він зробив на основі її листів.
Про це повідомляє The Guardian.
Фільм про "улюблену режисерку Гітлера", яка зняла документальний фільм про Олімпіаду-1936 у Берліні, презентують на Венеційському кінофестивалі.
Веєль і німецька продюсерка фільму Сандра Майшбергер підкреслюють, що варто переглянути уявлення на Ріфеншталь. Адже вона втілила бажання Гітлера використати її таланти для розвитку своєї кар'єри. І режисер, і продюсерка "очікують на негативну реакцію" на стрічку, оскільки Ріфеншталь досі має позитивну репутацію у світі кіно.
Хоча Ріфеншталь стверджувала після програшу Третього Райху, що вона нічого не знала про злочини нацистів, як ідеться в листах, досліджених у документальній стрічці, Ріфеншталь була безпосередньою свідкою вбивства євреїв у місті Конське, Польща, в 1939 році. І можливо навіть, має непряму відповідальність за цю трагедію.
Про це йдеться в листі 1952 року, який знайшла знімальна група в маєтку режисерки. Лист написав унтерофіцер її чоловікові Пітеру Якобу, майору Штурмових загонів НСДАП.
У листі сказано, що Ріфеншталь, імовірно, перед фільмуванням сцени на ринку, спонукала прибрати звідти євреїв.
Лист офіцера описує, що коли старший капрал передав її коментарі, "це врешті звучало так: «Геть євреїв!»", і додає: "Підштовхнуті цією заувагою... деякі з польських євреїв спробували втекти, і пролунали постріли".
Веєль сказав: "Якщо це твердження правдиве, то режисування Ріфеншталь відіграло свою роль у смерті євреїв у Конському. Принаймні викликане у неї почуття провини могло б пояснити її палке заперечення навіть того, що вона була свідкою злочину".
Це також підтверджує, що Голокост почався до ухвалення "остаточного розв'язання єврейського питання" на Ванзейській конференції в 1942 році.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]