Іван Семесюк вирушає в експедицію Україною: яким буде третій сезон шоу "Інструкція"

Іван Семесюк вирушає в експедицію Україною: яким буде третій сезон шоу "Інструкція"

Іван Семесюк
Іван Семесюк. Фото: Суспільне

На YouTube-каналі "Антропологія" стартує третій сезон шоу про українців у просторі й часі під назвою "Інструкція. Смисл". Третій сезон — це світоглядна експедиція Україною в пошуках сенсів, щоб дослідити різноманіття українських ідей.

У попередніх сезонах шоу автори проєкту говорили з відомими людьми про українську ідентичність та те, як вона змінюється в умовах війни. У новому ж сезоні порушать тему автентичності.

Детальніше про концепцію та майбутніх спікерів світоглядного проєкту "Інструкція. Смисл" Ірині Сороці в інтерв'ю розповів ведучий "Антропології", художник та музикант Іван Семесюк.

Попередні два сезони були студійного формату. Але у третьому ви виходите за межі студії та подорожуєте Україною. Розкажіть, чому обрали саме таку концепцію нового сезону.

Дійсно, ми виходимо за межі студії у формат, скоріше, експедиції. Ми давно про це мріяли. Це тому, що й сама філософія цього шоу теж виходить на поверх вище.

В першому сезоні ми шукали відповідь на те, що таке Україна. Говорили з різними людьми інтелектуальними, менш інтелектуальними, але хотіли намацати якісь основні слова, якими люди називають Україну. Ми знайшли цю формулу: це — Земля, Любов і Свобода. Таким був перший сезон.

У другому сезоні ми говорили про цінності, які з цього випливають. Цей сезон було знято під час війни, і відповідно, тема цінностей була прям дуже популярна. Люди говорили про те, що таке цінності та що розуміють під українськими цінностями.

Зараз ми вже відчули, що за цим всім стоять ще якісь смисли. Ми маємо вийти за межі, скажімо, культури взагалі, як не дивно це прозвучить. Тобто знайти Україну за межами власне української культури. Це дуже цікавий виклик, і це експедиція у фізичному та філософському смислах. Чому існує Україна, а не ніщо? Таке начебто просте та загальне питання. Ми намагаємося хоча б у контексті України зрозуміти, для чого ми тут, чому існує Україна і що таке Україна як практика. Навіть, я б сказав, можливо, духовна практика.

На вашу думку, чи впоралися ви з поставленим завданням знайти відповіді на всі ці запитання. Наскільки важливо знайти цю відповідь, а не лишити питання в дискусійному полі?

Насправді іноді кажуть: не важливо знаходити, а головне про це говорити. Та все-таки я вважаю, що треба шукати відповіді. Конкретні відповіді. Саме тому ми їдемо по Україні на південь, на північ, на захід та на схід. Це різна Україна, з різними смислами, і це різні ідентичності: кожна по-своєму, ймовірно, дасть відповіді на це питання.

Але також проанонсую, що спікерами у цьому випуску будуть справжні мислителі.

Можливо, ви можете назвати кілька імен?

Це не завжди будуть люди культури. Наприклад, серед них будуть також священники — і що важливо, представники різних конфесій та релігій. Прізвищ назвати зараз не можу, адже наш продюсер чітко сказав: не пались.

Чи будете залучати військових як спікерів?

Так, безумовно, будуть також і військові. Це найскладніша історія, тому що військові не можуть просто так дати інтерв'ю — для цього потрібен дозвіл від командування бригади.

А які для себе особисто виклики поставили? Що для вас найголовніше розкрити в третьому сезоні?

Насправді тут я відповідаю сам для себе, чому я існую. За усім цим стоять дуже потужні смисли, які упираються в тему особистої та індивідуальної свободи.

Ми шукаємо смислу: для чого існує Україна, а не чому вона існує; що це за творчий проєкт під цією назвою та який великий художник своїм пензлем малює прекрасну картину під назвою Україна. Всі ці питання звучать загально, але ми помітили в команді, що якраз якісних та глибоких загальних питань і не вистачає.

Ми все шукаємо якихось подробиць, перебуваємо в тілі культури, як вона влаштована. Я думаю, буде досить складно про це говорити, навіть із найрозумнішими людьми, тому що не всі думають про такі речі. Але все-таки спробую кожного, як грецький горішок, розколоти на ці теми. Наприклад, мені дуже цікаво, як би, наприклад, Сергій Жадан відповів на таке питання. Але це маленький спойлер, інших я не відкриваю.

У нашому влозі ми говоримо про культуру, про її історію. Ми говоримо про українську буттєвість. Щоб вийти за ці трансцедентальні межі — як би, можливо, дико це не звучало. Ми будемо говорити про складні речі, але ми будемо говорити про них просто. І в цьому складність.

Якщо говорити про контент: дуже довгий час і вже після повномасштабного вторгнення проросійський контент все ще існує в топах українського YouTube. За вашими спостереженнями, наскільки нам вдалося позбутися російського та проросійського в соцмережах, яка динаміка?

Я скажу так, що в деяких сферах дійсно вдалося майже витіснити російські контенти. З'явилися нові блогери в досить несподіваних сферах, які раніше були порожніми.

Російські вже не в топах, але деякі сфери насправді, ймовірно, ще дуже довго не будуть заповнені. Нам не вистачає оцієї потенції, пов'язаної багато з чим. Ми не найкращі часи переживаємо в освітньому смислі, навіть в такому когнітивному сенсі, не побоююся цього слова.

У нас багато проблем і нас не так багато, щоби зробити для себе повністю автономну та круту блогосферу. Я насправді знаю, що навіть великі європейські народи звертаються до англомовного продукту. Я надіюся, що і нам це світить.

А чи не світить нам відкат, повернення до споживання російського контенту?

Він вже стався в деяких сферах, та це нормальний процес, це — спіральна історія. Так, будуть відкати, потім знову підйоми. Все поступово, поступово. Бачите, поки існує Московія, на жаль, ми приречені на їхню присутність в нашій медійці. Тому, відповідно, треба працювати над тим, щоб ця причина зникла сама собою.

Коли стартує перша експедиція і коли вже можна нашим глядачам переглядати перший випуск?

Буквально за декілька днів у нас буде виїзд на першу локацію та знайомство з нею. Відкрию секрет: це буде Івано-Франківськ. Івано-Франківськ – це, я би сказав, такий епіцентр справжньої старої міської культури. Це дуже важливо, адже насправді не всюди в Україні таке є. Стара міська культура маю певну тяглість та традицію, свою культуру. Ось про це їдемо побалакати. Ми дійсно розраховуємо на розмову.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок