Обгорілі книжки з "Фактор-друку" поїдуть на виставку в США

Обгорілі книжки з "Фактор-друку" поїдуть на виставку в США

Ексклюзивно
Книжки видавництва Vivat на "Книжковому арсеналі 2024"
Книжки видавництва Vivat на "Книжковому арсеналі 2024". Суспільне Культура/Тетяна Джафарова

Обгорілі книжки з харківської типографії "Фактор-друк", яку росіяни обстріляли 23 травня, поїдуть на виставку в бібліотеку Конгресу США та закордонні музеї.

Про це розповіла директорка видавництва Vivat Юлія Орлова в інтерв'ю для Суспільне Культура.

23 травня росіяни завдали ракетного удару по одному з найбільших типографських комплексів повного циклу в Європі — "Фактор-друк". Внаслідок цього згоріло 50 тисяч книжок, зокрема й видавництва Vivat, яке належить до того ж холдингу, що й постраждала друкарня.

Після цього гендиректорці Vivat почали надходити пропозиції придбати постраждалі книжки або експонувати їх за кордоном. Юлія Орлова поділилася, що невдовзі врятовані примірники вирушать на виставку в бібліотеку Конгресу США та в іноземні музеї.

Втім, продавати обгорілі видання не будуть: отримати їх можна буде радше за донат на ЗСУ або відновлення друкарні.

"Це дуже тонкий лід в етичній площині: ми б не хотіли продавати їх, як комерцію. Іноді заробляти соромно — і це, на мою думку, саме така історія", — пояснила Юлія Орлова.

Наслідки обстрілу "Фактор-друку" для видавництва Vivat

Гендиректорка розповіла, що внаслідок ракетного удару видавництво Vivat зазнало збитків на десятки мільйонів. Точна сума невідома, адже наразі ще триває інвентаризація і видавництво чекає на висновки від торгово-промислової палати.

Однак вдалося врятувати 200 примірників "Мисливців за щастям" Валерія Пузіка; 1500 примірників "Ізмарагду княгині Несвіцької" Олександра Ірванця — ці книжки встигли передати на склад до того, як російська ракета знищила палітурний цех друкарні.

Зазначимо, що на XII "Книжковому Арсеналі" видавництво Vivat представило стенд зі знищеними примірниками та уламками типографських верстатів.

"Знаєте, найбільше вражав навіть не вигляд, а жахливий запах цих книжок. Люди могли подивитися, погортати знищені томи й відчути запах горя та війни. Це було дуже влучно й перегукувалося з концепцією фестивалю — «Життя на межі»", — прокоментувала Юлія Орлова.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок