"Книжковий арсенал 2024": Оля Русіна розповіла, якою буде програма для дітей та підлітків

"Книжковий арсенал 2024": Оля Русіна розповіла, якою буде програма для дітей та підлітків

Оля Русіна про підліткову та дитячу програми "Книжкового арсеналу 2024"
Оля Русіна про підліткову та дитячу програми "Книжкового арсеналу 2024". Мистецький арсенал

30 травня відкривається "Книжковий арсенал". Серед представлених програм — й дитяча та підліткова. Кураторкою програми стала письменниця, журналістка та перекладачка Оля Русіна.

У етера Радіо Культура вона розповіла про особливості цьогорічної програми. Суспільне Культура публікує основні тези розмови.

Коли я почала працювати над програмою про дітей та підлітків, я думала про середовище дитячих письменників та письменниць, до якого належу. У цій професійній спільноці ми часто говоримо про те, як пояснити дітям війну, як підтримати дітей в умовах війни — таких важливих питань дуже багато й, зокрема, про це також йшлося на минулорічному "Книжковому арсеналі". Та сьогодні мені важливми та головними є два питання.

Перше стосується дорослішання. Ми маємо говорити з дітьми про війну і пояснювати їм, підтримувати їх. У цих умовах діти виростають, як вони дорослішають. Це їхнє єдине дитинство, єдиний підлітковий вік й іншого, на жаль, наразі немає. Й мені здається, що паралельно з цими розмовами про війну й підтримкою, варто працювати для того, аби дати дітям та підліткам прожити ці роки якомога повніше, відчути якомога більше інших досвідів, які були у нас самих, Адже пізніше в них вже більше не буде такої нагоди.

Друга річ — інклюзивність. На початковому етапі підготовки я зустрічалася з різними потенційними спікерами та спікерками. Ми говорили багато із директоркою музею воєнного дитинства Світланою Осіпчук. Її інституція займається документуванням воєнного досвіду дітей та підлітків. Для мене ця розмова з дітьми про війну – це розмова. Тобто, вона базується на словах і на літературі, зокрема. Світлана сказала мені річ, про яку я раніше не задумувалася. В музеї воєнного дитинства також основний метод роботи з неповнолітніми – це розмова. Світлана навела приклад: якщо дитина в спектрі аутизму чи нейровідмінна й не може говорити словами, з нею все одно треба з нею говорити. Але як? У роботі музею це питання постало гостро. І тут я подумала, що дійсно, якщо ми вже працюємо над тим, як це говорити з дітьми про війну, ця робота повинна бути такою повною, яка би включала всі можливі варіанти розмов.

Цій темі буде присвячена одна з дискусій на "Книжковому арсеналі" ("Інакшість у дитячих книжках: як ми говоримо про інклюзію"), під час якої ми поговоримо про інклюзію в книжках для дітей за участі центру Superhumans, який займається протизуванням поранених військових. Вони також роблять зустрічі з військовими та дітьми. Дуже важливо пояснювати дітям вже зараз, що таке травма, протезування, адже це стало частиною нашого звичного життя.

Я в своїй роботі досі стакаюся з уявленням дітей, що письменники – це ті, хто вже померли та потрапили в підручниках. Тому важливо надати цю можливість для спілкування з авторами, можливість поставити їм питання. Зокрема, я важливим залишається безпосередній живий контакт дітей з письменниками, тобто, можливість дітей та підлітків прийти та побачити письменника в реальному світі.

Події "Книжкового арсеналу" для дітей та підлітків, на які варто звернути увагу:

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок