Від Кейт Вінслет до Джоді Фостер: 10 детективок із серіалів

Від Кейт Вінслет до Джоді Фостер: 10 детективок із серіалів

Кримінальні драми та детективні серіали: 10 жінок-детективів
Про 10 детективок у серіалах — від Кейт Вінслет до Джоді Фостер. . Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Протягом багатьох десятиліть образ детектива в телесеріалах був переважно чоловічим від Шерлока Голмса до героїв Метью Макконагі та Вуді Гаррельсона у "Справжньому детективі".

Ця тенденція простежується з перших днів існування телебачення, відображаючи загальні суспільні норми та гендерні ролі свого часу. Проте в останні роки спостерігається значний зсув у бік більш інклюзивної та різноманітної репрезентації героїв і героїнь на екранах. Винятком не стали й жінки серед персонажів детективів.

У цьому матеріалі кінокритикиня Суспільне Культура Альона Шилова розповідає про 5 серіалів, які вийшли за останні роки і відзначилися цікавими детективками.

Детектив чи детективка: в чому полягає різниця у зображенні чоловіків та жінок як детективів на екрані

Здавалось би, питання статі персонажа не має відігравати жодної ролі. Мовляв, так, у більшості фільмів та серіалів роль детективів, поліціянтів та інших представників правоохоронних органів часто грали чоловіки. Але чому тоді не можна просто замінити стать персонажа, щоб розширити репрезентацію? Навіщо акцентувати увагу на жінках серед детективів? Що взагалі нового дають ці персонажки, чого раніше не відображали чоловіки-детективи на екрані?

Відповідь полягає у тому, що серіали, де фігурують детективки, часто мають спільні характеристики, які приносять комплексність та суттєві зміни у репрезентацію жінок на екрані.

  • Репрезентація гендерно зумовленого досвіду

Жінки в детективних ролях часто розслідують справи, пов'язані з жіночим досвідом. Такі серіали висвітлюють питання сексуального насильства, досвіду матерів-одиначок, насильства серед дівчат-підліток, сексизму на робочому місці та суспільних очікувань щодо жінок. Ці сюжетні лінії проливають світло на виклики, з якими стикаються жінки у сферах, де домінують чоловіки, і створюють платформу для обговорення гендерної нерівності.

  • Руйнування стереотипів

Детективки часто кидають виклик традиційним гендерним стереотипам, руйнуючи очікування та долаючи бар'єри у професійному й особистому житті. Їхнє зображення як сильних, незалежних і здібних особистостей кидає виклик застарілим уявленням про жіночність і спонукає глядачів переосмислити гендерні норми.

  • Важливість жіночого погляду

Сюжети, в яких фігурують детективки, часто передбачають жіночий погляд, забезпечуючи перспективу, яка реалістично відображає досвід жінок. Така точка зору є противагою чоловічим наративам, які часто трапляються в кримінальних драмах, і допомагає створити тонку розповідь, що враховує більше нюансів.

Тож які героїні у серіалах втілюють у собі ці якості?

Мейр Шиєн, "Мейр з Істтауна"

Виконавиця ролі: Кейт Вінслет

Режисер: Крейг Зобел

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр із серіалу "Мейр з Істтауна". HBO

Мейр Шиєн — детективка зі стажем, що живе у містечку Істтаун. Вона є місцевою героїнею, але не завдяки своїм заслугам у поліції, а тому, що у шкільні часи була здібною баскетболісткою.

Однак відтоді її життя радикально змінилося і наповнилося випробуваннями: самогубство сина, боротьба за опіку над онуком та розірваний шлюб. Поки Мейр бореться з цими особистими демонами, вона отримує завдання — розслідувати вбивство молодої матері.

"Я завжди намагаюся дати історію персонажці, навіть якщо вона нечітка — де вона виросла, чи розлучилися її батьки, чи був у неї батько, який помер, чи були поруч брати і сестри, яке у неї було соціально-економічне походження, де вона ходила до школи — якісь реальні основи. Я зрозуміла, що як тільки почала окреслювати основи того, ким була Мейр, це перетворилося на дуже щільне полотно, яке повинно було не тільки закріпити мене, але й забезпечити ритм для відчуття сім'ї навколо Мейр", — розповідала Кейт Вінслет.

"Мейр з Істтауна" досліджує теми втрати, спокути та стійкості людського духу. Окрім того, серіал містить низку феміністичних наративів й історій, зосереджених на жінках, підкреслюючи складність та стійкість своїх героїнь.

Наприклад, Мейр Шиєн втілює одночасно силу і вразливість, кидаючи виклик традиційним гендерним ролям у професійному та особистому житті.

Серіал також заглиблюється в різні проблеми, з якими стикаються жінки, включно з досвідом матерів-одиначок, домашнім насильством та суспільним тиском на жінок, який змушує їх поєднувати кар'єру й сімейні обов'язки. Так само вбивство Ерін Макменамін, молодої матері-одиначки, є центральною загадкою серіалу. Її боротьба за те, щоб прогодувати дитину і вирватися з токсичних стосунків, глибоко досліджується, проливаючи світло на виклики, з якими стикаються жінки в подібних обставинах.

Серіал отримав схвальні відгуки критиків за захопливу розповідь, складні характери та неперевершену гру акторів, зокрема Кейт Вінслет у головній ролі.

Кем Бетланд, "Під мостом"

Виконавиця ролі: Лілі Гладстон

Режисерка: Квінн Шепард

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр з серіалу "Під мостом". Hulu

Коли під мостом у мирному, на перший погляд, містечку, знаходять тіло місцевої дівчини Ріни Вірк, детективка Кем Бетланд вирішує очолити розслідування. Як представниця корінного народу, Кем відчуває зв'язок із Ріною, що належала до індійської спільноти. Крім того, обидві жили у притулку для дівчат, який славиться своєю неоднозначною репутацією.

Серіал засновано на реальних подіях, а справжня історія, що лягла в основу цієї драми, сколихнула всю Канаду і надихнула Ребекку Годфрі на написання книги. Ріні було 14 років, коли в листопаді 1997 року група її однолітків, що називали себе "Берегова шістка", запросила дівчину на вечірку під мостом у передмісті Вікторії, Канада.

Під час зустрічі компанія жорстоко побила її, а коли Ріна спробувала втекти, двоє підлтіків пішли за нею і вбили її. Протягом наступного тижня почали з'являтися подробиці того вечора — ця інформація приголомшила владу та поліцію, яка намагалася зрозуміти, що сталося.

Після ролі у "Вбивцях квіткового місяця" Мартіна Скорсезе, побачивши ще один сценарій на основі справжньої детективної історії, Гладстоун не була певна, чи варто їй братися за проєкт. Проте роль детективки Кем Бетланд справила на неї враження.

"Побачивши жінку-копа з корінних народів, я подумала: «Це справді величезний шматок репрезентації на екрані актрис із корінних народів». Я думаю, що я, [як і] багато виконавиць, сподіваюся, що є місце для розширення, зростання та контекстуалізації персонажки", — розповіла акторка в інтерв'ю.

"Під мостом" досліджує теми підліткової жорстокості, зокрема між дівчатами, а також проблематику булінгу та расизму.

Історія має великий фокус на жіночих персонажках, адже окрім Гладстон одну з головних ролей грає Райлі Кіо ("Дейзі Джонс і The Six") і їхні взаємини також займають велику частину сюжету.

Ліз Денверс та Еванджелін Наварро, "Справжній детектив. Країна ночі"

Виконавиці ролей: Джоді Фостер та Калі Рейс

Режисерки: Ісса Лопес, Ніві Педерсен

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр із серіалу "Справжній детектив. Країна ночі". HBO

Коли настає довга зимова ніч в Еннісі, штат Аляска, на арктичній дослідницькій станції стає моторошно темно, а вісім науковців таємничо зникають, не залишивши й сліду. Детективки Ліз Денверс (Джоді Фостер) і Еванджеліна Наварро (Калі Рейс) розслідують цю заплутану справу. Прибувши до віддаленого містечка, вони одразу ж стикаються з суворим, невблаганним ландшафтом і громадою, оповитою таємницями та страхом.

Зосереджуючись на детективках, автори серіалу звертаються до тих викликів, з якими стикаються жінки у професіях, де домінують чоловіки (наприклад, правоохоронні органи).

Персонажка Ліз розкривається як глибока і складна особистість, а сценарій досліджує її особисту історію, травми та мотивації. Її шлях до розкриття справи йде паралельно з її власним пошуком спокути і розуміння, пропонуючи багатошарове зображення жінки, яка бореться зі своїм минулим.

Історія Еванджелін заглиблюється в її зв'язки з корінною громадою, досліджуючи теми спадщини, ідентичності та стійкості. Її персонажка додає унікального виміру дослідженню, а її походження та погляди підкреслюють інтерсекційність у феміністичних наративах.

"Цей холодний арктичний ландшафт, який старший за саме життя і має зв'язок не лише з моторошністю, але й з духовними космогонічними міфами, які ви знаходите в місцевих культурах. Для мене це було дуже потужно. І ця ідея про жіночість та жіночу природу, і те, як це працює в елементах жаху цих двох персонажок, була дуже цікавою", — розповіла Джоді Фостер.

Еллі Міллер, "Бродчерч"

Виконавиця ролі: Олівія Колман

Режисер: Джеймс Стронг

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр із серіалу "Бродчерч". Netflix

В ідилічному містечку Бродчерч біля підніжжя скелі знаходять тіло хлопчика Денні Латімера. Сержантка поліції Еллі Міллер, яка щойно повернулася з відпустки, розчарована, коли дізнається, що її обіцяне підвищення віддали детективу-інспектору Алеку Гарді — новачку з непростим минулим. Працюючи разом над розкриттям справи, Гарді та Міллер розкривають приховані таємниці та напруженість у містечку. Розслідування глибоко занурюється в життя мешканців, виявляючи, що кожному з них є що приховувати.

Еллі Міллер, у виконанні неперевершеної Олівії Колман, є центральною героїнею, чия подорож і розвиток є ключовими для серіалу. Вона зображена як компетентна і віддана своїй справі детективка, що кидає виклик традиційним гендерним ролям у поліції.

Професійне та особисте життя Еллі займає центральне місце в оповіді. Спочатку вона розраховувала на підвищення, яке натомість отримав Алек Гарді, що зробило їхнє партнерство напруженим. Героїня переживає почуття зрадженості й провини, коли дізнається неприємну правду про свого чоловіка, і це змушує її перебудувати своє життя наново.

Серіал зображує боротьбу Еллі за рівновагу між ролями детективки, матері та дружини. Це додає реалістичності її персонажці, відображаючи виклики, з якими стикаються багато жінок, балансуючи між професійними та особистими обов'язками.

Грейс Расмуссен та Карен Дюваль, "Неймовірне"

Виконавиці ролей: Тоні Коллетт та Меррітт Вівер

Режисерка: Ліза Холоденко

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр з серіалу "Неймовірне". Netflix

Серіал заснований на реальних подіях і є адаптацією статті 2015 року "Неймовірна історія зґвалтування" Т. Крістіана Міллера та Кена Армстронга.

Сюжет розповідає про жахливий досвід молодої жінки на ім'я Марі Адлер, яка заявляє про зґвалтування, і подальше розслідування, що спочатку дискредитує її, а також про рішучі зусилля двох детективок, які згодом розкривають правду.

Серіал починається з того, як 18-річна Марі Адлер (Кейтлін Девер) заявляє, що її зґвалтував зловмисник у її квартирі. Початкове розслідування ведуть неправильно і це призводить до того, що поліція починає сумніватися в розповіді героїні через невідповідності в її свідченнях, тиск з боку її колишніх прийомних батьків і відсутність речових доказів.

Під сильним тиском і відчуваючи, що її не підтримують, Марі відмовляється від своїх слів, тож її звинувачують у наданні неправдивих свідчень. Вона стикається з публічним приниженням, правовими наслідками та сильним емоційним стресом.

Роки потому в Колорадо детективки Карен Дюваль (Меррітт Вевер) і Грейс Расмуссен (Тоні Коллетт) починають розслідувати серію схожих справ про зґвалтування. Їхній ретельний і співчутливий підхід до розслідування різко контрастує з тим, як поліція вела справу з Марі. Детективки працюють не покладаючи рук, збирають докази та опитують жертв із повагою і співчуттям.

"Неймовірне" — це хороший приклад того, наскільки жіночий погляд є важливим як у кінематографічних творах, так і у реальному житті. Однією з центральних феміністичних тем серіалу є важливість довіри до постраждалих від сексуального насильства. Історія Марі Адлер ілюструє руйнівні наслідки сумнівів і дискредитації постраждалих, висвітлюючи поширену в суспільстві невіру та звинувачення постраждалих, з якими стикаються багато жінок.

Серіал наголошує на посиленні прав і можливостей, які дає пошук справедливості та притягнення винних до відповідальності. Завдяки зусиллям детективок Дюваль та Расмуссен постраждалі отримують голос, а їхній досвід підтверджується, кидаючи виклик культурі замовчування та безкарності, що оточує сексуальне насильство.

Моллі Солверсон, Глорія Бергл та Індіра Олмстед, "Фарго"

Виконавиця ролі: Еллісон Толман, Керрі Кун та Річа Мурджані

Режисери: Адам Бернстайн, Ноа Гоулі

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр з серіалу "Фарго". Amazon MGM Studios Distribution

"Фарго" — похмуро-комедійний кримінальний серіал-антологія, натхненний однойменним фільмом братів Коенів. Кожен сезон представляє нову історію в тривожному і химерному світі американського Середнього Заходу, наповненому ексцентричними персонажами, несподіваними поворотами і морально неоднозначними конфліктами.

У першому сезоні серіалу з'являється детективка, на ім'я Моллі Словерсон (у виконанні Еллісон Толман). Перешкоди, з якими Моллі стикається у професійному житті, зокрема відмова у підвищенні на посаді та скептичне ставлення з боку начальства, слугують коментарем до інституційного сексизму в правоохоронних органах та суспільстві загалом. Досвід її героїні проливає світло на системні бар'єри, з якими стикаються жінки на шляху до кар'єрного зростання та серйозного сприйняття в середовищі, де домінують чоловіки.

Водночас Моллі постає у "Фарго" символом справедливості та доброчесності, втілюючи цінності правди, чесності та емпатії. Її непохитне прагнення дотримуватися закону і шукати справедливості для жертв слугує рушійною силою впродовж усього серіалу.

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр з серіалу "Фарго". Amazon MGM Studios Distribution

У третьому сезоні серіалу глядачів знайомлять із героїнею Глорією Бергл (Керрі Кун), яка стає центральною персонажкою, чия подорож втілює теми ідентичності, екзистенціалізму та боротьби за правду і справедливість у хаотичному світі. Глорія працює начальницею поліції у вигаданому містечку Іден-Веллі, штат Міннесота, та переживає глибоке відчуття розгубленості й кризу ідентичності, намагаючись впоратися з мінливою динамікою особистого та професійного життя. Її боротьба з технологіями та бюрократією символізує розрив із сучасним світом, висвітлюючи теми відчуження та екзистенційного страху.

Феміністична роль Глорії Бергл та її зображення у третьому сезоні "Фарго" пропонують тонке дослідження гендеру, влади та агентності в контексті складного й морально неоднозначного наративу. Завдяки стійкості, рішучості та відмові визначатися традиційними гендерними нормами Глорія постає потужним символом жіночої емансипації та солідарності, сприяючи ширшим розмовам про фемінізм, репрезентацію та складнощі навігації в патріархальних системах.

Протягом усього серіалу Глорія знаходить силу та підтримку в стосунках з іншими жінками. Чи то взаємодія зі своєю заступницею Вінні Лопес, чи то спілкування з матір'ю — Глорія шукає розради та солідарності в жіночій дружбі, підкреслюючи важливість сестринства в патріархальній системі.

Топ серіалів з жінками-детективами
Кадр з серіалу "Фарго". Amazon MGM Studios Distribution

У п'ятому сезоні однією з головних героїнь є поліціянтка Індіра Олмстед (Річа Мурджані). Олмстед якимось чином примудряється балансувати між роботою та особистим життям, останнє з яких складається з доглядання за непутящим чоловіком (який дивом примудряється бути найогиднішим персонажем у всьому серіалі) і сином, що ухвалює всі можливі погані рішення.

Наслідуючи своїх попередниць, персонажка Індіри так само висвітлює виклики, з якими стикаються жінки у правоохоронних органах та доводить свою компетентність як поліціянтка, незважаючи на перепони.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок