Від реалізму Шевченка до неоекспресіонізму: Київ очима українських митців

Від реалізму Шевченка до неоекспресіонізму: Київ очима українських митців

12 пейзажів Києва до Дня Києва
"Брама Заборовського, Свята Софія" Юрій Химич, Гуаш, Київ 1991. Суспільне надбання

Художники різних епох і стилів по різному змальовували міські пейзажі Києва. Тарас Шевченко у зарисовках намагався з точністю зображувати побачене в Києві. Натомість авангардист Богомазов зображував рух, уникаючи детального відтворення побаченого. Чичкан, Яблонська, Криволап і Химич, навчалися соцреалізму, проте намагалися "вистрибнути" з цього жанру.

Суспільне Культура пропонує добірку картин із пейзажами Києва.

"З-за Дніпра" Тарас Шевченко, 1843

Добірка пейзажів Києва
"Київ з-за Дніпра" Тарас Шевченко, рисунок,1843 . Суспільне надбання

Тарас Шевченко відвідував Київ в 1820-х роках, а також у 1843 та 1846 роках.

Весною 1843 року Шевченко взяв академічну відпустку в Петербурзькій академії мистецтв "на проїзд в малоросійських губерній строком на 4 місяці". Художник мав намір створити альбом офортівРізновид друкарської графіки, де форму для відтиску обробляють кислотами"Живописна Україна". У червні Шевченко дістався Наводницької переправи через Дніпро.

Йому відкрився панорамний вид на правий берег. Цей краєвид він зобразив в зарисунку олівцем "З-за Дніпра" 1843 року. На Печерському пагорбі виднілися ансамбль Києво-Печерської Лаври, Михайлівський Золотоверхий монастир. Найбільше деталей у зарисовці є в Лаврській дзвіниці. Також Шевченко зобразив місцевих мешканців.

"Дальні Печери Києво-Печерської лаври" Тарас Шевченко, 1843

Добірка пейзажів Києва
"Дальні Печери Києво-Печерської лаври", рисунок олівцем Тарас Шевченко, 1843 Київ. Суспільне надбання

Інші зарисовки Шевченка у художньому стилі реалізму охоплювали вид на Дальні печери з балкона лаврської друкарні. Художник у своєму етюді "Дальні печери Києво-Печерської лаври" зобразив Хрестовоздвиженську церкву (ліворуч), Аннозачатіївську церкву (справа), а по центру — храм Різдва Богородиці з дзвіницею. Комплекс останнього храму належить до українського бароко та виконаний зодчим Степаном Ковніром.

"Церква Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі" Тарас Шевченко, 1846

Добірка пейзажів Києва
"Церква Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі" Тарас Шевченко, сепія, Київ 1846. Суспільне надбання

Також Шевченко детально відтворив в 1846 році Церкву Всіх Святих в техніці сепії. Багата архітектурним оздобленням, композиція має складну гру світла і тіні.

На картині у стилі реалізму зображено монаха і жінку, а здалека видніється арка церкви.

"Пам’ятник Святому князю Володимиру в Києві" Олександр Богомазов, 1913

Добірка пейзажів Києва
"Пам’ятник Святому князю Володимиру в Києві", Олександр Богомазов, вугілля, 1913 рік. Суспільне надбання

Олександр Богомазов — український модерний художник. У стилі авангардизму він вугіллям намалював пам'ятник київському князю Володимиру, що є найстарішим скульптурним пам'ятником в місті.

На платформі UCHOOSE згадують, як Богомазов захоплювався рухом Києва:

"Київ у своїм пластичнім об’ємі сповнений прекрасного, розмаїтого, глибокого динамізму. Тут вулиці впираються в небо, вони падають, розбиваються, співають і грають, поки не заспокояться на тихих берегах лівого Дніпра", — писав Олександр Богомазов.

"Площа Сталіна в Києві" Сергій Шишко, 1949

Добірка пейзажів Києва
"Площа Сталіна в Києві" Шишко Сергій 1949, олія. Суспільне надбання

Сучасна назва площі, зображеної на цій картині, — Європейська. Полотно, виконане олійними фарбами, зображує міський пейзаж післявоєнного Києва. На вулиці присутній жвавий рух громадського транспорту та людей. Шишко виконав цю картину в художньому стилі соцреалізму.

"Мікрорайон" Аркадій Чичкан, 1971

Добірка пейзажів Києва
"Мікрорайон" Аркадій Чичкан, олія, 1971. Суспільне надбання

Аркадія Чичкана знають як художника нонконформіста, який відмовився у своїх роботах малювати соцреалістичні зображення та працював в техніці модернізму. Був представником покоління "тихого опору".

Його картина, виконана олійними фарбами та зображує Березняки в Києві, де сім'я художника отримала квартиру. На картині проглядається типовий спальний район 1970-х років радянської доби.

"Таємничий нічний Поділ. Морехідка" Юрій Вакуленко, 2014

Добірка пейзажів Києва
Юрій Вакуленко, "таємничий нічний поділ. морехідка", 2014. Суспільне надбання

Юрій Вакуленко — сучасний український митець, який звертається до неоекспресіонізму у своїй творчості. Художник оселився на Подолі та вирішив втілити свій досвід в серії "Таємничий нічний Поділ". У картині "Морехідка" вулиця звивається навколо пагорба, майже дотягуючись до навислого над нею місяця.

"Зима в Старому Києві" Тетяна Яблонська, 1976

Добірка пейзажів Києва
"Зима в Старому Києві". Тетяна Яблонська. 1976. Полотно, олія. Суспільне надбання

На полотні олією вона зобразила урочище Кожум’яки. Зліва – гора Дитинка, за нею – Замкова та Старокиївська гори. Яблонська, наскільки було можливо, відхилялася від затвердженого партією соцреалізму та додавала у свої роботи імпресіоністські ноти у грі світла.

"Зима в Києві" Тетяна Яблонська, 1987

Добірка пейзажів Києва
"Зима в Києві" Тетяна Яблонська. Київ 1987, полотно олія. Суспільне надбання

Художниця виконала роботу на полотні олійними фарбами. Пейзаж горбистого ландшафту столиці видніється з гори Копирів Кінець, там розташовувалася майстерня художниці.

"Вечір. Оперний театр" Анатолій Криволап, 1974

Добірка пейзажів Києва
"Вечір. Оперний театр" Криволап Анатолій 1974, олія. Суспільне надбання

Полотно виконане грубими мазками олійних фарб. Колір є насиченим та переважає над деталізацією зображення. Криволап надихався мистецтвом фовізму, що передає нічну красу Києва в напівтонах і відтінках.

"Ближні печери Києво-Печерської лаври" Юрій Химич, 1982

Добірка пейзажів Києва
"Ближні печери Києво-Печерської лаври", Юрій Химич, Київ 1982, гуаш. Суспільне надбання

Архітектурний пейзаж є основною темою творчості Химича. У радянські часи йому забороняли зображувати храми з хрестами. Він виконував свої роботи гуашшю. Через детальне висвітлення архітектури поруч із символічністю зображень його твори відносять до постімпресіонізму.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок