Зйомки без професійної камери та вирок для режисера: що варто знати про іранську стрічку "Насіння священного інжиру"

Зйомки без професійної камери та вирок для режисера: що варто знати про іранську стрічку "Насіння священного інжиру"

Премʼєра фільму "Насіння священного інжиру" у Каннах відбудеться 24 травня 2024 року
Кадр із фільму "Насіння священного інжиру" іранського режисера Мохаммада Расулофа. Cannes Film Festival

У пʼятницю, 24 травня, на Каннському кінофестивалі вперше покажуть стрічку іранського режисера Мохаммад Расулоф "Насіння священного інжиру". Сам режисер відвідає показ фільму. Саме нібито незаконні зйомки стали причиною для чергового вироку для митця у Ірані його засудили до 8 років вʼязниці, побиття батогами та конфіскації майна.

Про що стрічка, яка так збурила іранську владу, та чого від неї очікують у Каннах розповідає Суспільне Культура.

Мохаммад Расулоф є одним із найвідоміших у світі іранських режисерів. У 2011 році він отримав дві нагороди в Каннах за фільм "Прощавай" на тему цензури, а у 2020 році — "Золотого ведмедя" Берлінського кінофестивалю за фільм "Зла не існує".

"Моя місія полягає в тому, щоб мати можливість передати наративи про те, що відбувається в Ірані, і про ситуацію, в якій ми застрягли як іранці. Це те, що я не можу робити у в'язниці", говорить він про свої фільми.

Його остання стрічка "Насіння священного інжиру" бере участь в основному конкурсу Каннського кінофестивалю.

Про що стрічка "Насіння священного інжиру"

"Насіння священного інжиру" — десята режисерська робота Расулофа. У минулому він неодноразово порушував іранську цензуру своїми фільмами, за що отримав три тюремні терміни, а також заборону на роботу та виїзд з країни.

У центрі сюжету цієї стрічки — Іман, слідчий суддя Революційного суду в Тегерані, який бореться з недовірою та параноєю, коли посилюються загальнонаціональні політичні протести.

Раптом у нього зникає пістолет, і він підозрює у цьому свою родину — дружину Наджмех і доньок, Резван і Сани. Він запроваджує вдома радикальні заходи, що призводить до зростання напруженості. Крок за кроком соціальні норми і правила сімейного життя призупиняються.

Серед акторів, які брали участь в стрічці Сохейла Голестані та Міссаг Зарех.

іранський фільм на каннському кінофестивалі
Кадр із фільму "Насіння священного інжиру" іранського режисера Мохаммада Расулофа. Cannes Film Festival

Як знімали фільм у Ірані

Расулоф розповідав, що стрічку знімали без професійного обладнання з маленькою знімальною групою фактично зі студентським бюджетом, щоб уникнути викриття з боку владних структур. Та й загалом, за його словами, в Ірані слід уникати професійного обладнання, бо сили безпеки при обшуках забирають все з собою.

"Взагалі, обмеження роблять тебе більш творчим. Ти мусиш знаходити рішення. Треба розвивати свою уяву. Цим фільмом я завдячую моїй команді, особливо моєму оператору-постановнику, який є надзвичайно потужним творчим художником",зазначає режисер.

Також, за словами Расулофа, вони не знімали безперервно, тільки по кілька днів протягом трьох місяців, загалом десь 70 днів. Монтажем він займався в Ірані, а пост-продакшин уже відбувся в Німеччині.

іранський фільм на каннському кінофестивалі
Кадр із фільму "Насіння священного інжиру" іранського режисера Мохаммада Расулофа. Cannes Film Festival

Судовий процес і вирок для режисера

У травні 2024 року стало відомо, що Расулофа засудили до восьми років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна.

"Основна причина винесення цього вироку — це підписання заяв і зйомка ігрових та документальних фільмів. На думку суду, ці дії були прикладами змови з метою вчинення злочину проти безпеки країни", — зазначив адвокат Бабак Пакнія.

Сам режисер зазначає, що дізнався про ймовірний арешт якраз у розпал зйомок, тому було важко продовжувати роботу, знаючи про це: "Але єдиний вибір, який у мене був, це намагатися продовжувати працювати і покладатися на апеляційний процес".

Саме апеляційний процес дав змогу закінчити роботу над стрічкою.

"Я знав, що все відбудеться дуже швидко. Я також зняв ще один фільм, про який влада не знала, і я знав, що це ще більше погіршить мою справу. Тож у мене було кілька годин, щоб прийняти рішення: Залишитися і потрапити до в'язниці чи виїхати і втекти?" додає Расулоф.

Зрештою, що щоб втекти з країни, йому довелося викинути всі електричні пристрої і пішки перетнути гірський кордон з Іраном.

іранський фільм на каннському кінофестивалі
Іранський режисер Мохаммад Расулоф під час 70-го щорічного Каннського кінофестивалю 19 травня 2017 року. Getty Images/Dominique Charriau/WireImage

Режисер зазначає, що частині акторів та знімальної групи також вдалося виїхати з країни, але значна частина залишаються в Ірані. Він додає, що спілкується з ними через адвоката, оскільки уряд порушив проти них справу за цей фільм. А в офісі продюсера провели обшуки та забрали матеріали.

Раніше він також повідомляв, що акторів та знімальну групу влада переконувала натиснути на самого режисера, щоб той зняв стрічку з участі в Каннському кінофестивалі.

Реакція іранського уряду на стрічку

У самому Ірані фільм назвали одним з тих, які, "попри значну слабкість у розповіді, режисурі та іноді монтажі, змогли отримати вагомі нагороди на таких фестивалях, як Берлінський і Каннський".

А міністр культури Ірану Мохаммад Мехді Есмаїлі заявив, що загалом виробництво підпільних фільмів тільки шкодить кінематографу, а їх розповсюдження суперечить закону.

"Ми вважаємо себе регулятором і охоронцем закону, і ці правові межі добре захищені. Радимо всім, хто вчиняє протиправну діяльність, рухатися в межах закону", — зауважив він.

Щодо стрічки "Насіння священного інжиру" Мохаммада Расулофа, який був знятий без ліцензії іранської влади, він зауважив, що це "серйозне порушення" і що "ми будемо з цим розбиратися, щоб більше таких випадків не було".

іранський фільм на каннському кінофестивалі
Міністр культури Іранку Мохаммад Мехді Есмаїлі в Тегерані, 5 квітня 2023 року. Getty Images/Borna News/Sara Abdollahi/Iran Images ATPImages

Що сам режисер думає про стрічку

Расулоф каже, що щасливий, що стрічку покажуть у Каннах, оскільки так можна "отримати уявлення про реальне життя людей в Ірані і про те, що відбувається зараз в Ірані".

"Це послання надії іранським художникам, щоб показати, що це можливо, і вони можуть спробувати відобразити реальність Ірану без цензури і спробувати стати на цей шлях"

Він додає, що стрічка допоможе глядачам відчути правдивість героїв — однією з тем фільму є покірність або відданість деяких людей системі.

Показ фільму за кордоном

Берлінська сейлз-агенція Films Boutique ще до премʼєри стрічки на Каннському кінофестивалі уже продала права на показ у кіно.

Зокрема права на фільм уже купили у:

 • Італії;
 • Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі;
 • Іспанії;
 • Греції;
 • Угорщині;
 • Норвегії;
 • Португалії;
 • Тайвані;
 • Туреччині;
 • Франції;
 • США.

Наразі тривають переговори щодо прав у Німеччині та Австрії, Швейцарії, Латинській Америці, країнах Балтії, Данії, Словенії, Хорватії, Македонії, Боснії і Герцеговині. Сербії, Чорногорії, Індії, Польщі та Швеції.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок