Іранський режисер Мохаммад Расулоф зміг втекти з країни. Там його засудили до 8 років в'язниці та побиття батогами

Іранський режисер Мохаммад Расулоф зміг втекти з країни. Там його засудили до 8 років в'язниці та побиття батогами

Іранський режисер Мохаммад Расулоф втік з Ірану, очікують, що він приїде в Канни
Іранський режисер Мохаммад Расулоф під час 70-го щорічного Каннського кінофестивалю 19 травня 2017 року. Getty Images/Dominique Charriau/WireImage

Режисер Мохаммад Расулоф зміг виїхати з Ірану. Нещодавно його засудили до 8 років ув'язнення, побиття батогами та конфіскації майна, зокрема за те, що він таємно знімав фільми, які суд назвав "змовою з наміром вчинити злочин проти безпеки країни".

Про це 13 травня повідомляє The Guardian.

Расулоф написав у своєму Instagram, що опинився в "безпечному місці", після того як люди "ризикували своїм життям", щоб допомогти йому перетнути кордон: "Я вдячний моїм друзям, знайомим і людям, які доброзичливо, безкорисливо, а іноді ризикуючи своїм життям, допомогли мені вибратися за кордон і дістатися до безпечного місця після важкої і довгої подорожі".

До посту він додав відео засніженої гори, тому припускають, що режисер перетнув кордон з Іраком або Туреччиною за допомогою контрабандистів.

Адвокат Расулофа Бабак Пакнія підтвердив інформаційному агентству AFP, що режисер покинув Іран і з високою ймовірністю таки відвідає Каннський кінофестиваль, де має відбутися прем'єра його стрічки "Насіння священного інжиру".

Видання Variety також опублікувало заяву від режисера. Расулоф описав репресії проти своєї команди "Насіння священного інжиру" в Ірані та попросив міжнародну кіноспільноту про "ефективну підтримку".

Він розкритикував жорстокі репресії іранського режиму — зокрема, придушення протестів у 2022 році після смерті Махси Аміні, затриманої за нібито неналежне носіння хіджаба.

Режисер додав, що відтоді як його стрічку оголосили частиною офіційної програми Каннського кінофестивалю, команді погрожували й намагалися змусити його звернутися до організаторів з проханням зняти стрічку з показів. Але він відмовився це зробити.

Расулоф сказав, що він і його колеги, знімаючи "Насіння священного інжиру", "намагалися створити кінематографічний наратив, далекий від наративу, який домінує в Ісламській Республіці під впливом цензури, і ближчий до її реальності".

Раніше Суспільне Культура розповідало про репера Тоомаджа Салехі, якого в Ірані засудили до смертної кари за критику влади в піснях, а також оприлюднені факти катувань у в'язниці.

Режисер Расулоф додав, що смертні вироки в Ірані дійсно виконують, "оскільки Ісламська Республіка посягає на життя протестувальників та активістів за громадянські права", а влада "безперервно і систематично порушує права людини".

"Свободу слова потрібно захищати голосно і чітко. Люди, які сміливо та самовіддано протистоять цензурі, а не підтримують її, отримують впевненість у важливості своїх дій завдяки підтримці міжнародних кіноорганізацій. Як я знаю з власного досвіду, це може бути для них неоціненною підмогою продовжувати життєво важливу роботу".

Що відомо про Мохаммада Расулофа

Мохаммад Расулоф є одним із найвідоміших у світі іранських режисерів. У 2011 році він отримав дві нагороди в Каннах за фільм "Прощавай" на тему цензури, а у 2020 році — "Золотого ведмедя" Берлінського кінофестивалю за фільм "Зла не існує".

Вперше режисера заарештували у 2010 році за звинуваченням у зйомках без отриманого на те дозволу. Він був засуджений іранською владою до шести років позбавлення волі.

У вересні 2017 року паспорт Русалофа конфіскували після повернення до Ірану і заборонили режисеру залишати країну.

Пізніше, у липні 2022 року, його затримали за те, що публікував коментарі, які засуджували придушення урядом загальнонаціональних протестів, та за нібито пропаганду.

У 2023 році режисера тимчасово звільнили через проблеми зі здоров'ям, але згодом засудили до одного року колонії з дворічною забороною залишати Іран — за звинуваченням у "пропаганді проти режиму".

Тоді Русалофа чекали у Каннах — він мав стати одним із членів журі програми "Особливий погляд".

Останній вирок режисеру — найсуворіший з усіх, що були винесені режисерові. Його засудили до восьми років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок