"Все не ок, але я ок" — 10 пісень про життя на межі

"Все не ок, але я ок" — 10 пісень про життя на межі

10 пісень про стійкість, попри безвихідь — Паліндром, renie cares, Ницо Потворно, Джозерс
"Все не ок, але я ок" — 10 пісень про життя на межі. Колаж — Вікторія Желєзна/Суспільне

Фокус-тема XII Міжнародного Книжкового Арсеналу — "Життя на межі". За словами організаторів, це "про глибоке дослідження людського духу, стійкості та єднання перед обличчям війни".

Упродовж повномасштабного вторгнення вийшли тисячі пісень про війну. І частина з них теж оповідає про те, як українці тримаються попри постійну загрозу життю та завдяки Збройним силам.

У межах проєкту "Artилерія" Юлія Ткачук підготувала добірку іронічних та теплих рефлексій української музики про те, що таке "життя на межі" — що дозволяє рухатися далі та не впасти в безмежну порожнечу безвиході.

thekomakoma — Сонечко

Найтепліша пісня Сергія Сілакова, яка зігріла та підбадьорила як мінімум 776 тисяч слухачів Spotify, 823 тисячі користувачів YouTube та стала вірусною в TikTok. Вона у звичній для thekomakoma наївній манері вчить цінувати прості речі серед порожнечі та безнадії, яку відчували люди в жовтні 2022 року під час масованих ракетних обстрілів міст.

Я сказав собі сам

"Маєш шанс стати ліпшим — ставай

Маєш шанс полюбити — люби

Маєш шанс ще пожити хоть трохи — живи

І радуйся, шо живий,

І радуйся, шо живий"

Зараз Сергій Сілаков мобілізувався до лав ЗСУ. Та все ж іноді він випускає такі ж милі та підбадьорливі треки ("Світитися в темноті").

Паліндром — Сансет

Чи не найсвітліша пісня завжди похмурого Степана Бурбана оповідає про жорстоку та депресивну реальність ("Я задихаюсь, коли спускаюсь на Марсове поле") та екзистенційну кризу ("Іноді мені хочеться прокинутися тим самим псом Він не відстрелює, шо йде війна і повсюду ІПСО"). Та замість безвиході, у цьому треці Паліндром залишає місце надії та світлу, закликаючи триматись за неї разом із ним:

Намалюй сонце!

На нашому гіпсі місце ше є

Побачити сансет!

Зможемо в бурю, прикривши лице.

... Намалюй сонце!

На всіх наших ранах, поки живем

У кліпі до пісні "Сансет" знялися десятки представників "музичної інтелігенції": Антон Слєпаков, гурт "Курган & Agregat", Катерина Павленко (гурт Go_A), Альберт Цукренко ("ХЗВ"), Мар'ян Пирожок ("Пиріг і Батіг"), гурт Zwyntar. Усі вони теж свідчать про те, що культура існує і живе у час повномасштабного вторгнення.

Ницо Потворно, Джозерс — Піф паф файє

Роздуми Сергія Воронова та Сергія Гусака про "звиклість" до постійних обстрілів та новин про смерть моторошні, та на диво щирі. Вони про прийняття своєї смертності, того, що вже завтра тебе може не стати ("Піф паф файє це те що мене вже не налякає"). Та заразом про неможливість прийняти той факт, що твої знайомі можуть бути в списку загиблих ("Смерть вже стала звичним повідомленням в новинах. Але ніяк не звикну до тих, що в особистих"). І разом з цим ліричний герой не падає духом:

Розриває годинник

Та ніхто вже не скиглить

Та нема чого скиглить

Хоч і час проти нас

Та ми тягнемо ці стрілки

jockii druce, DOROFEEVA, BADWOR7H — журба

Одна з найбільш незвичних співпраць в історії української музики сталася на новому альбомі jockii druce. Серед наповненого відчаєм речитативу виконавця та майстерного аранжування Дмитра BADWOR7H на приспіві вривається Надя Дорофєєва:

Не знаю що зі мною

Раптом відбулось

Сумує серце моє

Як неспинний дощ

І гіркі сльози

Обволокують мене

Я так чекаю коли

Ця ху*ня мине

Загалом увесь альбом trashhouttttttt повний самоіронії, "попайки" і прийняття похмурої реальності. Та в "журбі", яка вийшла майже рівно за два роки після початку повномасштабного вторгнення зібралась уся втома від буденності в умовах війни ("Шось не те Сонечко світить А світло не йде"). Упродовж треку jockii druce шукає вихід з цього депресивного стану та мотивацію існувати далі ("В мене є родичі я є у них Живи не для себе то хоч для других").

O.Torvald — Амстердам

Альбом "Втома" від O.Torvald стався тоді, коли гурт вже мав розпастися, а фронтмен Женя Галич пережив досвід військовослужбовця, алкоголізм, депресію та почав курс лікування. І цей лонгплей, як характерно для цієї добірки, сумний і світлий водночас. Назва треку "Амстердам" — це метафора на Київ до повномасштабної війни. Він — про те, що це відчуття мирного та безтурботного міста ще повернеться. А кліп, знятий Євгенієм Головатенком, акцентує на тому, як старі теплі спогади допомагають жити (та служити) ліричному герою сьогодні.

З часом ранок знову стане добрим

Сутінки запалять помаранчевий захід

...

В 5 ранку поїзд на вокзалі

Ввечері зі Львова на літак, так

І єдине, що лютий нагадає,

Старий, камуфльований рюкзак

Renie Cares — Хвилями

Альбом "легка нестерпність буття" renie cares теж частково тяжіє до оповіді про депресивність та безвихідь реальності, у якій опинилася фронтвумен Ірина Панчук з початком вторгнення. Назва лонгплею відсилає до роману Мілана Кундери, який оповідає про любов в та життя митців та інтелігенції під час Празької весни 1969 року — період вторгнення СРСР та її союзників у Чехословаччину. Тут теж є місце розповідям як про закоханість ("колискова"), так і про втрати та смерть ("чому", "сина"). Занурюючись у тугу, несподівано останнім треком альбому є "хвилями" — екзистенційна оповідь про неможливість миру у світі, де існує атомна зброя. Та попри це, життя триває і ми в ньому продовжуємо існувати:

а поки…

хвилями хвилями хвилями несе

милями милями милями нас розлучає

долями долями долями трясе

скільки було всього скільки буде

Blooms Corda — Все не ок, але я ок

Увесь новий альбом Blooms Corda пронизаний життям попри війну, яку спостерігає та проживає фронтмен гурту Данило Галико — поет, художник та музикант. Його вірші вірусились Instagram-ом на початку вторгнення та "рятували менталочку" ще тоді.

Альбом "Дощ іде, але сонце світить"(2024) самою назвою продовжує цю традицію — розповідати про любов до життя та його дрібниць у найтонших (а часто і найпростіших) асоціаціях. Тут є і "Пісня про війну" — звернення, яке дуже щемко передає прохання не забувати про обставини, у яких живемо, навіть якщо ти закордоном. І "Чарівний кларнет" — документальна оповідь Данила про сусіда, який грав на кларнеті з балкона своєї квартири, а одразу ж після цього подавали сигнал відбою повітряної тривоги. Є і "Даня у клітці спогадів" — сигнал про те, як легко застрягнути у роздумах про минуле. Та найточніше атмосферу нинішньої буденності передає пісня "Все не ок, але я ок". І це буквально всі слова у цій композиції:

Все не ок, але я ок (12 разів)

Я ще не відчував так гостро і яскраво світ

Stas Koroliov — Який день війни

Пісня, яку Стас Корольов, написав навесні та видав улітку 2022 року, складена із найпопулярніших запитів у Google зі словами "як", "коли", "що" та "хто". "Який день війни" чудово описує весь безлад, який відбувався в житті людей з початком вторгнення. У ньому є місце як тематичним із подіями запитам ("Як виїхати з Києва?", "Як отримати допомогу?", "Хто не підлягає мобілізації?"), так і абсолютно буденним запитам ("Який сьогодні празник Десяте квітня?", "Як намалювати кота?", "Хто, як не ти? (пісня Христини Соловій)").

Як виїхати закордон?

Що приготувати на вечерю?

Що означає закрити небо?

Що можна намалювати? (2 рази)

Що таке демілітаризація?

Який день війни?

Який сьогодні день?

Який сьогодні день війни?

Який сьогодні празник?

Jamala — Мій брате

Ця пісня дещо виділяється з добірки, проте вона не менше оповідає про життя зараз. Джамала присвятила пісню своєму другові, який загинув на війні: "Це пісня — присвята всім братам і сестрам, яким ви не встигли сказати важливі речі". Пісня повна спогадів та світлого суму, Та можливо саме вона допомогла комусь конкретному пережити втрату близької людини та навчитися жити разом зі спогадами про неї.

Наші розмови назавжди залишиться у спогадах

Небесна варта тепер під твоїм крилом.

Пишу тобі, брате, але мені нестерпно гірко й боляче,

Залишишся в серці

Ти Світлом.

Гурт Дно, Муха Мухич — Буде ліпше (Нана нана)

"Гурт Дно" постійно іронізує про події, теми та людей, які нас оточують, у коротких треках із влучними текстами. "Буде ліпше" має мінімум лірики, але максимально прямо доводить основну думку — що б не сталося сьогодні, обов'язково настане день, коли стане краще:

Нана нана, така ху*ня

А потім буде інша

Нана нана, така ху*ня

Здолаєм — стане ліпше

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок