Канцлер Німеччини Шольц заявив, що Путін не має права цитувати Іммануїла Канта

Канцлер Німеччини Шольц заявив, що Путін не має права цитувати Іммануїла Канта

Шольф "заборонив" Путіну цитувати Канта
Канцлер Німеччини Олаф Шольц. AP

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час промови до 300-річчя з дня народження німецького філософа Іммануїла Канта "заборонив" президенту Росії Володимиру Путіну цитувати Канта.

Про це повідомляє Deutche Welle.

Урочиста церемонія відбувалася в Берлінсько-бранденбурзькій академії наук (Berlin-Brandenburgische Akademie der Wissenschaften), що є спадкоємицею Прусської академії наук, до якої в 1786 році прийняли філософа. Шольц виступив із промовою "Роздуми про трактат німецького філософа Канта «До вічного миру» (Zum ewigen Frieden)".

Німецький канцлер, зокрема, згадав, що Путін вважає Канта одним зі своїх улюблених філософів. Шольц розкритикував президента Росії за лицемірство та неправильне трактування праць філософа. А також заявив, що Путін не має права посилатися на Канта для виправдання своєї політики.

Канцлер стверджує, що в праці "До вічного миру" філософ пише про те, що "той, на кого напали, має право захищатися" чи про те, що "справжній мир завжди виходить за межі простого припинення вогню і відтермінування бойових дій".

Кант розмірковував, що жодна країна не має права втручатися силою в справи іншої країни. Шольц звертає увагу на руйнування, які вчинила Росії під час війни проти України. Це, за його словами, свідчить про бажання знищення, масштаби якого виходять за межі уяви.

Шольц назвав посилання Путіна на Канта абсурдними та згадав два висловлювання президента Росії. У 2005 році він відкривав меморіальну дошку Канту на будівлі Калінінградського університету та заявив, що філософ був категорично проти розв'язання будь-яких міжнародних суперечок війною, тож Росія, за словами Путіна, "намагається дотримуватися цього вчення в частині мирного розв'язання суперечок". У 2024 році Путін зустрівся зі студентами в Калінінграді. Тоді він сказав, що Кант закликав мати відвагу використовувати власний розум, "бо керуватися своїми інтересами й досягати успіху — значить із повагою ставитися до інтересів партнерів", та підкреслив, що Росія так і робить.

Що відомо про Іммануїла Канта

Іммануїл Кант народився 22 квітня 1724 року в Кенігсбергу (нині Калінінград у складі Росії), який не покидав протягом усього свого життя. Він є автором безлічі праць: зокрема, до його доробку належить "Критика чистого розуму".

Кант є засновником поняття "категоричного імперативу" — це моральна істина, за якою до людей потрібно ставитися так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе. Це ключовий постулат його філософії, який він використовував у багатьох працях, серед іншого і в цитованій Шольцом "До вічного миру". Також впливу Канта зазнали філософи-кантіанці й неокантіанці, які переосмислювали ідеї мислителя в контексті викликів часу XIX–XX століть.

Внаслідок радянської та російської окупації Кенігсберга будинок, де жив Іммануїл Кант, перетворився на руїни. Станом на 2014 рік, будинок "гинув", як писала "Історична правда". Його відреставрували та відкрили для відвідувачів у форматі музею у 2018 році.

Путін та Іммануїл Кант

У 2013 році (коли будинок Канта ще перебував у руїнах) Володимир Путін заявив на зустрічі зі студентами балтійського федерального університету в Калінінграді імені Іммануїла Канта, що німецький філософ повинен стати "символом Калінінградської області".

Улюбленим філософом XX століття та ідеологом російського імперіалізму є Іван Ільїн. В студентські роки Ільїна називали "російським німцем" як через походження (він був наполовину німцем), так і через захоплення працями німецьких класичних філософів, зокрема й Канта. Тому як улюблений філософ Ільїна, якого найбільше цитує Путін, Кант теж став улюбленим філософом російського президента.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок