У ВСЛ стартував передпродаж збірки поезій Вікторії Амеліної "Свідчення"

У ВСЛ стартував передпродаж збірки поезій Вікторії Амеліної "Свідчення"

Доповнено
Книга віршів Вікторії Амеліної "Свідчення"
Вікторія Амеліна. Джерело: Facebook. Вікторія Амеліна. Джерело: Facebook

"Видавництво Старого Лева" розпочало передпродав збірки поезії "Свідчення" письменниці Вікторії Амеліної, яка загинула 1 липня 2023 року внаслідок травм після ракетного обстрілу Краматорська. Кошти з першого тиражу книги підуть на фінансування Нью-Йоркського літературного фестивалю.

Книгу упорядкувала подруга та культурна менеджерка Софія Челяк з допомогою чоловіка Амеліної Олександра. Ілюстрації до книги створив Данило Мовчан.

Про це повідомляє ВСЛ в Facebook.

Книжку можна буде передзамовити з 17 квітня по 5 червня. Вірші Вікторія Амеліна почала писати на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. В видавництві зазначають, що останній вірш авторка написала за декілька днів до ракетного удару, внаслідок якого вона загинула. Виручені кошти за продаж першого тиражу книги підуть на фінансування Нью-Йоркського літературного фестивалю, який заснувала письменниця.

Культурна менеджерка Софія Челяк, раніше написала в Facebook яка допомагала упорядкувати книжку. Вона згадала, що 15 травня 2023 року Амеліна написала, що хоче видати збірку поезій з назвою "Свідчення", та попросила порадити ілюстратора. Під час "Книжкового Арсеналу" Амеліна обговорила майбутнє видання з головною редакторкою та співзасновницею ВСЛ Мар'яною Савкою. "І це всі вказівки, які залишилися нам", — зазначила Челяк.

"Місяць після похорону Вікторії Амеліної ми з її подругами Галиною Крук, Оленою Гусейновою, Світланою Поваляєвою, Катериною Міхаліциною, Оксаною Луцишиною та Тетяною Терен зібралися, щоб разом вгадувати, що б сподобалося Віці".

Ілюстратором книги став Данило Мовчан, оскільки "хотілося сакральності, для мене це був єдиний можливий варіант для ілюстрації, щоб вона звучала в унісон з поезією. Проглядаючи верстку, ми зрозуміли, наскільки це було правильне рішення".

Чоловік Вікторії Олександр Амелін допоміг розшукати чернетки та файли, разом із ним звіряли всі можливі версії публікацій та намагалися знайти "саме ту форму кожного вірша".

Челяк додала, що збірка міститиме хронологію подій на основі листувань письменниці.

Що відомо про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка, членкиня PEN Ukraine і правозахисниця. Вона загинула внаслідок важких поранень після ракетного обстрілу по Краматорську.

У 2014 році вийшов її дебютний роман "Синдром листопаду, або Homo Compatiens". Книжку обрали в десятку найкращих прозових видань за версією премії "ЛітАкцент–2014". Наступного року роман перевидали, і він увійшов до короткого списку Премії Валерія Шевчука.

Вона була засновницею і очільницею Нью-Йоркського літературного фестивалю в місті Нью-Йорк на Донеччині. У жовтні 2023 року Pen Ukraine зібрав півмільйона гривень для продовження діяльності фестивалю після смерті його засновниці.

Також вона є співавторкою дитячої книги "Е-е-есторії екскаватора Еки"

У 2021 році Вікторія стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

Також вона брала участь в правозахисній ініціативі та українській громадській організації Thuth Hounds і документувала воєнні злочини росіян. Саме Вікторія Амеліна розкопала закопаний в землі на деокупованій Харківщині щоденник закатованого волонтера і дитячого письменника Володимира Вакуленка та написала передмову до нього.

А в червні 2023 року авторку відібрали для письменницької резиденції Harriman у Парижі: вона мала там продовжувати роботу над книжкою про свідчення злочинів Росії.

В березні 2024 року Вікторія Амеліна і письменник Салман Рушді отримали Премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок