Джокер — трансгендерна жінка: про стрічку "Народний Джокер" та жанр пародій у кіно

Джокер — трансгендерна жінка: про стрічку "Народний Джокер" та жанр пародій у кіно

Все що варто знати про "Народний Джокер" та жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "Народний Джокер". Фото: Haunted Gay Ride Productions

У квітні в американський прокат вийшла стрічка "Народний Джокер" — пародійний фільм про супергероїв.

Прем'єра фільму відбулася 13 вересня 2022 року на Міжнародному кінофестивалі в Торонто, але заплановані покази стрічки скасували через "проблеми з правами". Фільм неофіційно пародіює персонажів коміксів про Бетмена, а головна героїня — трансгендерна жінка, заснована на Джокері. Фільм отримав високі оцінки та похвалу від критиків, чим вдихнув нове життя у жанр комедійних пародій.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає детальніше про стрічку та розбирається з жанром пародій у кіно.

"Народний Джокер"
Кадр з фільму "Народний Джокер". Фото: Haunted Gay Ride Productions

"Народний Джокер" та сатира на культуру супергероїв

За сюжетом у похмурому світі, за яким стежить Бетмен, у Смолвіллі, штат Канзас, росте маленька дитина, яка боготворить виконавців програми комедійних скетчів UCB Live. Мати неназваного героя стурбована, коли її дитина запитує: "Я народився не у своєму тілі?", і негайно записує дитину на сеанс до доктора Крейна з Аркгемської психіатричної лікарні. Той виписує дитині "Смілекс" — препарат, що змушує всміхатися, навіть якщо людина відчуває депресію, тривогу або гендерну дисфорію.

П'ятнадцять років потому герой переїжджає до Готема, щоб приєднатися до акторського складу UCB Live. Йому видають роль Джокера-чоловіка, якому дозволено мати власну ідентичність в акторському складі, на відміну від жінок, яким усім призначено бути безіменними Арлекінами, що танцюють на задньому плані.

Щоб стати зіркою ефіру, потрібно заплатити 15 000 доларів і пройти курси імпровізаційної комедії від актора UCB Ра'с Аль Гула. Герой заводить дружбу з Освальдом Кобблпотом — ще одним коміком-бідняком, який не може оплатити вступний внесок, і дует вирішує, що натомість вони створять власну комедійну трупу.

Щоб обійти правила, які забороняють несанкціонований гумор, вони назвуть свій виступ "антикомедією".

"Народний Джокер"
Кадр з фільму "Народний Джокер". Фото: Haunted Gay Ride Productions

Іноземні кінокритики вже підносять стрічку, називаючи її "найкращим фільмом про супергероїв" та "актом чистої фанатської пристрасті".

"Фільм грається з ідеєю, що ті, хто доходить до крайнощів у косплеї, є ближчими до духу коміксів, ніж будь-хто інший. І це ще більше правда, коли ви маєте справу з такою фігурою, як Джокер. Якщо взяти до уваги всю історію мейнстримних фільмів за коміксами від "Супермена" 1978 року, то є причина, чому два найкращі образи Джокера — Гіта Леджера у "Темному лицарі" та Гоакіна Фенікса у "Джокері" — виокремлюються. Існує причина, чому обидва актори отримали "Оскари" за свою гру в Голлівуді, який має тенденцію витісняти фільми за коміксами в ніч нагородження", — пишуть у Variety.

Режисеркою, сценаристкою та виконавицею головною ролі у фільмі стала Віра Дрю — трансгендерна жінка, що працює в американській індустрії розваг.

За словами Дрю, незадовго до прем'єри "медіаконгломерат" надіслав їй "гнівного листа з вимогою не показувати фільм". Деякі ЗМІ припустили, що йдеться про Warner Bros. Discovery, материнську компанію DC Comics, але ні Дрю, ні Warner Bros. не підтвердили цього.

Така жива реакція медіа та глядачів показує, що фільми-пародії залишаються актуальними й мають відгук. Проте чим є цей жанр і яка його історія?

Джокер — трансгендрна жінка: про жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "Космічні яйця". Фото: Metro-Goldwyn-Mayer

Що таке пародійне кіно і звідки воно взялося

Жанр пародії існував з перших днів кінематографу. Одним із перших пародійних фільмів був сиквел "Великого пограбування поїзда". Сам фільм мав назву "Маленьке пограбування поїзда", а режисером обох фільмів був Едвін С. Портер — щоправда, у пародії події оригіналу подавали з перспективи дітей. Навіть у 1905 році глядачі могли сміятися з попередніх досягнень кіно.

Як пише журналістка Аманда Маццілло:

"Пародія і сатира — близькі жанри, проте головна відмінність між ними полягає в причині створення фільму. Пародія — це частіше вираження вдячності, тоді як сатира — дискусія, що вказує на проблему, яку слід розв'язати. Обидва жанри мають бути комедійними, але пародія робиться з єдиною метою — розважити через позитивну імітацію, а сатира має на меті вдосконалити людство, вказуючи на основні недоліки об'єкта через висміювання".

1970-ті та 1980-ті роки вважають золотим віком для того, що зараз можна ідентифікувати як пародійне кіно, проте жанр розвивався й у наступні десятиліття, тримаючи марку якості.

Джокер — трансгендрна жінка: про жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "В пошуках галактики". Фото: DreamWorks SKG

Одна з найвідоміших стрічок у цьому піджанрі — "В пошуках галактики", досить м'яка пародія на олдскульну фантастику, зокрема на оригінальний серіал "Зоряний шлях" ("Стартрек").

Фільм розповідає про акторів телешоу, яких інопланетна раса прийняла за справжніх дослідників, і в підсумку вони опинилися втягнутими в конфлікт у космічному просторі.

Джокер — трансгендрна жінка: про жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "Космічні яйця". Фото: Metro-Goldwyn-Mayer

Ще одна культова класика, пов'язана з темою космосу — "Космічні яйця", науково-фантастична кінопародія Мела Брукса на класичну трилогію "Зоряні війни" Джорджа Лукаса.

Цю стрічку не вважають найкращою пародією Мела Брукса (наприклад, він також зняв стрічки "Робін Гуд: Чоловіки у трико" та "Молодий Франкенштейн"), але цим фільмом режисер встановив високу планку в 1970-х роках.

Джокер — трансгендрна жінка: про жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "Злети і падіння: Історія Дьюї Кокса". Фото: Sony Pictures Releasing

З сучасних прикладів можна згадати "Злети і падіння: Історія Дьюї Кокса", що є пародією на "Переступити межу" (байопік про співака Джонні Кеша), але стрічка добряче сміється над музичними байопіками загалом.

Критики відзначали акторську гру Джона Сі Рейлі у ролі вигаданого музиканта Дьюї Кокса. Фільм показує комічно бурхливе життя рок-зірки у всіх його злетах і падіннях. Стрічка не цурається висміювати кожне кліше, яке тільки може, тож фільм неминуче стає чудовим способом провести час.

Джокер — трансгендрна жінка: про жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "Дуже страшне кіно". Фото: Dimension Films

"Дуже страшне кіно" є одним із найвідоміших фільмів у жанрі пародій та вважається класикою американської комедії. Хоча деякі критики стверджують, що цей фільм вплинув на загальне зниження якості пародійних проєктів, стрічка була досить успішною, щоб не лише отримати продовження, але й надихнути цілу низку фільмів-пародій.

Чи є пародії в українському кіно

Не секрет, що пародія за своєю формою є відповіддю на події, постаті, і, звісно, фільми. Пародія найкраще працює, коли вже існує сталий варіант чогось, з виразними характеристиками, які можна висміяти. Тому українська пародія найчастіше пов'язана з різноманітними культовими образами (наприклад, козаками або Тарасом Шевченком).

На жаль чи на щастя, найпопулярнішим виробником українських пародій став "95 квартал". У його доробку були як короткі скетчі, так і українсько-російські повнометражні фільми на кшталт "Ржевський проти Наполеона" та "Дуже новорічне кіно, або Ніч у музеї".

Проте якщо поглянути на сучасний доробок українського кіно, то можна відзначити декілька фільмів, які, якщо і не є пародіями в повному розумінні жанру, то точно запозичують деякі його елементи.

Наприклад, "Наші котики" Володимира Тихого цілком можна назвати комедійною пародією на українські фільми про війну, які виходили до 24 лютого. Також згадується фільм "Безславні кріпаки" Романа Перфільєва, який вже своєю назвою посилається на "Безславних виродків" Квентіна Тарантіно, але за сюжетом запозичує елементи іншої стрічки відомого режисера — "Джанго вільний".

Джокер — трансгендрна жінка: про жанр пародій у кіно
Кадр з фільму "Безславні кріпаки". Фото: B&H Film Distribution Company

Фільм представляє альтернативну історію становлення Тараса Шевченка, і в ній є як ефектні бійки, так і схожість між антагоністами Леонардо Ді Капріо та Андрія Маліновича, а також майже ідентичні сцени того, як Тарас Шевченко тікає від пана разом зі своєю коханою, і того, як Джанго тікав від рабовласників.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок