Шекспір міг грати роль Торелло в п'єсі 1598 року авторства Бена Джонсона

Шекспір міг грати роль Торелло в п'єсі 1598 року авторства Бена Джонсона

Вільям Шекспір міг грати Торелло в п'єсі Бена Джонсона "Кожен чоловік у своєму гуморі"
Вільям Шекспір. УкрЛіб

Науковець Даррен Фрібері-Джонс на основі лінгвістичного аналізу зробив висновок, що Вільям Шекспір міг виконувати роль ревнивого чоловіка, на ім'я Торелло, в п’єсі 1598 року "Кожен чоловік у своєму гуморі" Бена Джонсона. Така заява важлива на тлі того, що документально не збереглося жодної інформації про те, які саме ролі виконував Шекспір.

Про це повідомляє The Guardian.

Даррен Фрібері-Джонс викладає творчість Шекспіра у благодійній освітній організації Shakespeare Birthplace Trust у Стратфорді-на-Ейвоні. Ця організація займається збереженням пам'яті про драматурга та актора з 1847 року.

Для лінгвістичного аналізу науковець використав електронну базу даних, яка порівняла тексти більш ніж 500 п'єс, датованих 1552–1657 роками. База також показувала, чи були деякі фрази рідкісними або унікальними.

Фрібері-Джонс виявив значну подібність між фразами Торелло у п'єсі "Кожен чоловік у своєму гуморі" та фразами персонажів у творах Шекспіра "Отелло", "Гамлет" та "Дванадцята ніч" (1600–1603).

"Я знайшов справді цікаві мовні зв'язки, що дають змогу припустити, що Шекспір, можливо несвідомо, пам’ятав свої рядки", — сказав дослідник.

Зазвичай в акторів єлизаветинської доби не було тексту всієї п'єси. Вони отримували лише свої репліки та декілька реплік інших акторів, щоб розуміти, коли їм вступати. Фрібері-Джонс каже, що граматичні конструкції та схожість думок у репліках Торелло й персонажів Шекспіра свідчать про те, що драматург був близько знайомий із роллю у п'єсі Джонсона. Наприклад, міг пам'ятати свої репліки та відповіді на них інших акторів.

"Але Шекспір, бувши генієм, бере пір’я іншого драматурга і перетворює його на павича", — зазначає Фрібері-Джонс.

Досі вчені точно не знають, які саме ролі виконував Шекспір. Наприклад, відомо, що Шекспір брав участь у двох п'єсах Джонсона, зокрема "Кожен чоловік у своєму гуморі", оскільки є збережений список акторів цих вистав. Однак ці списки не вказують на конкретні ролі. За переказами, драматурга пов'язують із роллю привида батька Гамлета з однойменної п'єси та старого, на ім'я Адам, з "Як вам це подобається".

Дослідник вважає, що акторська гра Шекспіра була основоположною в становленні драматурга: "Це чудово — привернути увагу до Шекспіра як актора, а також як драматурга. Акторство мало вирішальне значення для його літературної кар'єри".

Відкриття науковця опублікують у книжці, що вийде у видавництві Manchester University Press у жовтні 2024 року. Там він досліджуватиме стосунки Шекспіра з іншими драматургами, їхні взаємовпливи і співпрацю.

Що відомо про Вільяма Шекспіра

Вільям Шекспір — англійський драматург зі Стратфорда-на-Ейвоні, творець єлизаветинської доби. Також він був актором і поетом. Йому приписують авторство принаймні 17 комедій, 10 хронік та 11 трагедій.

Він також писав поеми й понад 150 сонетів. Серед його доробку — "Ромео і Джульєтта", "Гамлет", "Отелло, венеційський мавр" та інші. Він брав участь у побудові театру "Глобус" в Лондоні. Шекспір визнаний найвидатнішим англійським драматургом усіх часів.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок