Для виставки робіт Алли Горської створили інсталяцію за мотивами її знищеного вітража "Шевченко. Мати"

Для виставки робіт Алли Горської створили інсталяцію за мотивами її знищеного вітража "Шевченко. Мати"

Ексклюзивно
Для виставки робіт Алли Горської створили інсталяцію за мотивами її знищеного вітража "Шевченко. Мати"
Ескіз вітража "Шевченко. Мати" для Київського університету, 1964 рік. Фото: wisecow.com.ua

Художники Олексій Сай та Микола Марусик для виставки "Алла Горська. Боривітер" створили аудіовізуальну інсталяцію за мотивами її знищеного у 1964 році вітража "Шевченко. Мати".

Про деталі інсталяції Суспільне Культура розповіла співкураторка виставки Олена Грозовська.

Митці створили динамічну інсталяцію, яка відтворює рух сонця, що проходить крізь вітраж та заливає частину експозиції світлом.

В основі звукового супроводу, який створив Олександр Кохановський, — вірш Тараса Шевченка "Подражаніє 11 псалму". Слова звідти колись обрамлювали центральну частину оригінального вітража. Текст декламують українські митці, волонтери та військові, додавши глибини й емоційності цій відновленій роботі.

Для створення оригінального твору Алла Горська залучила до роботи колег, які розділяли її погляди. Серед них були Галина Севрук, Опанас Заливаха, Галина Зубченко та Людмила Семикіна. Після затвердження ескізів створили макет в натуральну величину. У центрі композиції — гнівний Кобзар, який однією рукою пригортає жінку-Україну, а в іншій, високо піднятій, тримає книгу.

"Аудіовізуальна інсталяція відтворює зруйнований твір у світлі. Її головна ідея: перемога світла над руйнівними силами", — каже Грозовська.

Це особливо символічно, враховуючи історію оригінального вітража, який було знищено. Напередодні відкриття вітраж зруйнувала адміністрація університету за розпорядженням партійного керівництва. Скликана постфактум комісія кваліфікувала його як ідейно ворожий, глибоко чужий принципам соціалістичного реалізму.

Шістдесятниця Михайлина Коцюбинська згадувала, як ректор Київського університету руйнував художнє скло молотком.

Після цього Горську та Семикіну виключили зі Спілки художників на рік. Згодом за звинуваченням в антирадянській агітації та пропаганді, на п'ять років ув'язнили Опанаса Заливаху — співавтора вітража та близького друга Горської.

Ця інсталяція не лише вшановує пам'ять про оригінальний вітраж, але й стає потужним нагадуванням про важливість збереження культурної спадщини та про вічну боротьбу світла з темрявою.

Виставка Алли Горської

Виставка "Алла Горська. Боривітер" триває в "Українському Домі" з 14 березня до 28 квітня (усі дні, крім понеділків). Це перша ретроспективна виставка художниці, на якій представлено понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт з музейних і приватних колекцій, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці та її найближчого кола.

Сьогодні весь творчий доробок Горської-монументалістки практично втрачено: більшість її робіт потрапила під окупацію ще 2014 року, на підконтрольній Україні території збереглися тільки дві мозаїки.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок