Олександр Михед став лауреатом Премії імені Юрія Шевельова у 2023 році

Олександр Михед став лауреатом Премії імені Юрія Шевельова у 2023 році

Олександр Михед став лауреатом Премії імені Юрія Шевельова у 2023 році
. Фото: Український PEN

Лауреатом Премії імені Юрія Шевельова у 2023 році став Олександр Михед за книжку "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення".

Про це повідомили під час прямої трансляції церемонії 17 грудня.

"Це надзвичайна честь, неочікуваність отримувати відзнаку за книжку, яка не планувалась, книжку, яка не мала бути, книжку, яка почала з'являтись в перший день повномасштабного вторгнення", сказав у своїй промові Олександр Михед.

"Позивний для Йова. Хроніки вторгнення" — дев'ята книга Олександра Михеда. У ній письменник переповів історії зі свого життя та життя своїх друзів під час повномасштабної війни. Робота над виданням почалася від початку повномасштабного вторгнення і тривала 13 місяців.

У книзі Михед зібрав чотири історії. Одну з них розповідає мати письменника Тетяна Михед. Іншу – військовий Євген Терещенко, який у 2014 році захищав Донецький аеропорт та повернувся знову на фронт під час повномасштабної війни. Також є розповідь від імені журналіста Євгена Спіріна, який допомагав ексгумувати тіла з масових поховань у Бучі.

Автор поєднав художній жанр з нонфікшном. Зокрема, в основі назви книги – історія про біблійного Йова.

"Крізь цю книжку говорить не лише сам Михед. А говорять історії вбитих на трасах під час евакуації, закатованих в окупованих селах, розбомблених під час сну в багатоповерхівках, убитих під час виконання бойових завдань. Убитих і замучених цим російським злом. Тому ця книжка є, в чомусь, нашим спільним голосом", — сказав Володимир Єрмоленко, президент PEN Ukraine.

Переможець отримав статуетку бронзового ангела, виготовлену скульпторкою Світланою Карунською, а також грошову премію та дипломом лауреата.

До короткого списку також увійшли:

  • Катерина Зарембо, "Схід українського сонця";
  • Галина Петросаняк, "Наш сусід Альберт Гофман".

Також цьогоріч вручили дві спеціальні відзнаки. Першу — посмертно — Андрію Гудимі "за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин" за книжку "69 спецій для Серця".

став лауреатом Премії імені Юрія Шевельова у 2023 році
Спецвідзнаку посмертно вручили Андрію Гудимі. Скриншот із прямої трансляції PEN Ukraine

А другу — "за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці" отримав Андрій Содомора за книжку "Під чужою тінню".

став лауреатом Премії імені Юрія Шевельова у 2023 році
Спецвідзнаку вручили Андрію Содоморі. Скриншот із прямої трансляції PEN Ukraine

Також Андрію Гуменюку вручили Спеціальну відзнаку Радіо Культура за книжку "Африка".

Цією відзнакою редакція нагороджує авторів за майстерність і новаторство в жанрі есею. Нагородою в цій номінації стане створення радіоверсії твору, яка прозвучить в ефірі Радіо Культура.

Премія імені Шевельова

2013 року її заснували PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. Премія щорічна.

Її назвали на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премія відзначає внесок у невіддільні для жанру цінності — незалежність думки та витонченість стилю.

У складі капітули (журі), окрім представників засновників премії, — письменники, критики, науковці та лауреати премії трьох останніх років. У 2023 році роботи оцінювали Оля Гнатюк, Тамара Гундорова, Елеонора Соловей, Тарас Лютий, Тетяна Терен, а головою капітули став президент PEN Ukraine Володимир Єрмоленко.

З 2020 року також вручають дві спеціальні відзнаки премії — Спеціальна відзнака капітули та Спеціальна відзнака UA: Радіо Культура.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок