Макрон підтвердив дату відкриття Нотр-Даму: на церемонію запросять Папу Римського

Макрон підтвердив дату відкриття Нотр-Даму: на церемонію запросять Папу Римського

Президент Франція Емманюель Макрон Собор Паризької Богоматері, Париж, Нотр-Дам
Президент Франції Емманюель Макрон у Соборі Паризької Богоматері, Париж, 8 грудня 2023 року. Фото: Sarah Meyssonnier, Pool via AP

Президент Франції Емманюель Макрон відвідав Собор Паризької Богоматері за рік до запланованого відкриття після реставрації. Перевідкрити собор мають 8 грудня 2024 року. На церемонію запросять Папу Римського Франциска.

Про це повідомило видання Le Monde.

Президент прибув на майданчик Нотр-Даму разом зі своєю дружиною, першою леді Франції Бріджит Макрон. Посадовець оглянув роботу над нефами та хором собору й обговорив майбутні проєкти.

"З квітня 2019 року вся нація перебудовується, — сказав Макрон у коментарях журналістам. — І це дуже зворушливо бути тут за рік до цього [імовірного відкриття]. Ви можете побачити надзвичайний прогрес роботи над цим нефом, хором, рамами та шпилем".

В інтерв’ю телеканалу France 2 Макрон сказав, що запросить Папу Франциска відвідати відкриття собору 8 грудня 2024 року.

Президент також анонсував створення музею для увічнення періоду реставрації.

Скульптури на хорах собору Нотр-Дам, накриті захисним брезентом, Париж, 8 грудня 2023 року
Скульптури на хорах собору Нотр-Дам, накриті захисним брезентом, Париж, 8 грудня 2023 року. Фото: Sarah Meyssonnier, Pool via AP

Що сталося з пам'яткою

15 квітня 2019 року, внаслідок пожежі звалився шпиль Собору Паризької Богоматері, сам собор лише дивом уцілів. Слідчі стверджують, що загоряння могло бути викликане або сигаретою, або коротким замиканням.

Під час пожежі обвалилася центральна частина покрівлі разом зі шпилем посередині. Дубово-свинцевий шпиль XIX століття, спроєктований архітектором Еженом Еммануелем Віолле-ле-Дюком, був 93 метри заввишки. Згодом вогонь перекинувся й на одну з башт західного фасаду, але пожежникам вдалося загасити його в зародку. Також їм вдалося врятувати значну частину культурних цінностей, зокрема унікальні картини та статуї.

Руйнування майже 860-річної історичної та архітектурної пам'ятки шокувало людей по всьому світу.

Реставрація собору

Після пожежі відразу ж почалися роботи з відновлення: видалення сміття і стабілізація оплавленої оболонки будівельних риштувань, які залишилися там після реставрації шпиля.

Для реконструкції шпилю у французькому регіоні Луара взялися зрізати дуби віком понад 200 років. Загалом планували зрізати 1000 дубів для відновлення дерев'яних решіток даху і заміни основи шпиля собору.

До другої річниці масштабної пожежі в Нотр-Дамі французькі реставратори звітували про хід ремонтних робіт. Тоді робітники зі спеціального дерева формували склепіння собору. Усередині також встановили датчики, які стежили, щоб жодна частинка будівлі не завалилася. Всі основні роботи з закріплення мали завершити до кінця літа 2021 року.

Відкриття оновленого Собору Нотр-Дам-де-Парі заплановане на 8 грудня 2024 року. Термін лише трохи відстає від п'ятирічної мети Емманюеля Макрона — той хотів завершити реставрацію до Олімпійських ігор у Парижі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок