РФ використовувала для пропаганди проти України фейкові цитати Свіфт, Бейонсе, Роналду та Вінфрі

РФ використовувала для пропаганди проти України фейкові цитати Свіфт, Бейонсе, Роналду та Вінфрі

Шакіра, Кріштіану Роналду, Тейлор Свіфт, дезінформація Росії
Співачка Шакіра, футболіст Кріштіану Роналду, співачка Тейлор Свіфт. Фото: AP/Getty Images, колаж Суспільне Культура

Росія розгорнула кампанію з дезінформації у Facebook та X. У мережі використовували зображення знаменитостей, таких як Тейлор Свіфт, Селена Гомес, Бейонсе, Шакіра, Кріштіану Роналду та інші. Росіяни приписали зіркам фальшиві цитати проти підтримки України.

Про це йдеться в матеріалі журналу Wired.

Російська мережа, яку пов'язують із Головним розвідувальним управлінням РФ, створила та поширила дезінформаційні послання в соціальних мережах Facebook та X. Кампанія поширювала підроблені повідомлення відомих і впливових людей у ​​світі. У сфабрикованих цитатах ідеться, нібито вони підтримують Росію та ненавидять Україну. Насправді зірки ніколи цього не говорили та не писали.

Кампанія, яку запустили в листопаді, охопила щонайменше 7,6 млн людей лише у Facebook. Це перевірили через базу даних реклами видання Wired і некомерційна організація Reset, яка надає гранти тим, хто бореться з дезінформацією.

Публікації на X ідентичні з тими, що оприлюднювали на Facebook — за винятком того, що деякі з дописів були англійською.

Зображення та імена яких зірок використала Росія

Серед знаменитостей, слова за яких написала російська пропаганда, – ведуча Опра Вінфрі, моделі Джіджі Хадід і Кім Кардаш'ян, футболіст Кріштіану Роналду, співачки Тейлор Свіфт, Леді Гага, Селена Гомес, Дженніфер Лопес, Шакіра, співак Джастін Бібер, акторка Гвінет Пелтроу.

Окремі псевдоцитати, які поширювались від імені зірок:

  • "Скільки часу це займе? Українці поводяться, як шарлатани, а ми продовжуємо платити. Це неправильно", — поруч із фото Тейлор Свіфт, франкомовна реклама.
  • "Щоразу, коли українці отримують гроші, все йде не так", — зі знімком Селени Гомес, німецькою мовою.
  • "Просто розчаровує те, як українці користуються нашою допомогою. Хтось має зупинити це, серйозно", — теж німецькою, поруч із фотографією Кім Кардаш'ян.

Викриття кампаній

Дві групи дослідників дезінформації вважають, що цією кампанією керує російська операція впливу під назвою Doppelganger, яку раніше пов'язували з Кремлем. З даних, що ексклюзивно отримали у Wired, випливає, що ця кампанія має зв'язки з російським ГРУ.

Організація діяла з травня 2022 року і була викрита у вересні 2022-го. Група використовувала клони вебсайтів, зокрема The Guardian і Bild, щоб поширювати прокремлівські тези про вторгнення Росії в Україну.

У звіті за серпень 2023 року компанія Meta визнала, що Doppelganger була "найбільшою та найагресивнішою наполегливою операцією таємного впливу з боку Росії, яку ми бачили з 2017 року". ​Facebook видалив більшість фейкових сторінок, які створила група. Водночас деякі з них залишаються активними.

"Кампанія демонструє кричущі прогалини в здатності Meta боротися з дезінформацією такого масштабу", — пишуть журналісти Wired.

У червні 2023 року уряд Франції викрив іншу кампанію, націлену на великі французькі новинні ресурси: Le Parisien, 20 Minutes, Le Monde і Le Figaro.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок