Вулиці, які промовляють: як проєкт "Стріткод" розповідає про історичних постатей навколо нас

Вулиці, які промовляють: як проєкт "Стріткод" розповідає про історичних постатей навколо нас

Вулиці, які промовляють: як проєкт "Стріткод" розповідає про історичних постатей навколо нас
Фото: Стріткод/офіційний вебсайт

У жовтні 2023 року громадська організація "Історична Платформа" запустила проєкт "Стріткод" — платформу про історію України, вбудовану в простори міст. Автори проєкту прагнуть розповідати про видатних постатей та визначні події, на честь яких названі вулиці в Україні, а також допомогти українцям декомунізувати історичну свідомість.

Про те, як проєкт знайомить з історичними постатями на вуличних покажчиках — розповідає Суспільне Культура.

Стріткод Дмитро Донцов
Фото: Стріткод/Facebook

Невпізнанні імена: історія виникнення

Ідея проєкту з'явилася у Наталі Демідової на початку повномасштабної війни. У її рідному Дніпрі вона часто проходила вулицею Дмитра Донцова, але майже нічого про нього не знала. У березні 2022-го, шукаючи відповіді на питання чому, Наталя передивлялася історичні відео — одним з них була біографія Донцова. Тоді вона й подумала про те, як було б добре, якби біля адресних табличок була інформація про постать із назви вулиці. Або QR-код, який приведе до такої інформації.

"Вулиці, які не промовляють, імена, які нічого не означають. Об'єктивно треба визнати, причини на те були: ми мали і паплюження нашої історії, і замовчування імен, і купу диких міфів на пропагандистський вентилятор. Плюс погане викладання історії в школі: сухе, неперсоналізоване, без розуміння історичних контекстів та зв'язків”, — говорить Наталія Демідова, авторка проєкту та співзасновниця громадської організації у коментарі для Суспільне Культура.

Ідея підсвітити в назвах вулиць імена людей, які віддали життя за нашу незалежність, творили українське, відстоювали та будували, оформилася в проєкт "Стріткод: історія на кожному кроці".

Фізично "стріткод" — це табличка з QR-кодом, якою маркують будівлі у просторах міст. Просканувавши код, користувачі потрапляють на вебсайт проєкту з детальною інформацією про людину, на чию честь названа вулиця.

Над проєктом працює група людей, усі на волонтерських засадах: історики, копірайтери, ілюстратори, UIX-дизайнерки, моушн-дизайнери. Партнерами проєкту є різні установи, музеї, бізнеси.

Оздоровлення суспільства: реалізація проєкту

Голова та співзасновниця громадської організації Інна Крупник зазначає, що "Стріткод" існує для того, щоб заповнити прогалини історичної пам'яті українців, а також інформаційно захистити українців від впливу російської пропаганди та маніпуляцій щодо історичних питань. Крім того, "Стріткод" — це певна неформальна освіта. Зокрема, команда проєкту переконана в можливості "оздоровлення суспільства через експертне подання інформації".

Наймасштабніша місія проєкту — "застріткодити" всю Україну. Наразі 25 "стріткодів" вже є в Києві. Окрім історичних фігур на кшталт Грушевського чи Примаченко, у "стріткодах" можна знайти імена українських військових і волонтерів, які загинули в російсько-українській війні. Наприклад, Романа Ратушного та Юлії Здановської.

Стріткод, роман ратушний
Стріткод, присвячений Роману Ратушному. Фото: Стріткод/офіційний вебсайт

Юлія Здановська стріткод
Стріткод Юлії Здановської. Фото: Стріткод/Facebook
"За рік плануємо додати кілька нових міст. Це як перша проба пера у масштабуванні: якщо все складеться — опрацюємо механізм і додамо контент (бо це найголовніша та найбільш ресурсозатратна частина роботи), можемо спокійно робити масштабування швидшими кроками. Велика потреба в реалізації технічної частини — самої платформи, шукаємо можливості зробити її максимально місткою і водночас легкою та швидкою, якщо можна так казати про платформи. Працюємо з розробниками та шукаємо фінансування на це", — розповідає Інна Крупник.

Партнери та співпраця з місцевою владою

"В Україні понад 6000 іменних вулиць. Авжеж, є над чим працювати. Не ставимо якихось планок з контенту, на кшталт 300–500 постатей на рік чи місяць, але ані на мить не зупиняємося у своїх дослідженнях та додаванні нових імен", — розповідає Наталія Демідова.

Команда наголошує, що дотримується балансу в підсвічуванні національних та локальних героїв, історичних постатей та героїв російсько-української війни, звертають увагу на гендерний розподіл, а також враховують, як давно перейменували вулиці: під час поточної декомунізації чи раніше. "Нам також допомагають наші стріткодери (так любляче ми називаємо своє ком'юніті): пропонують вулиці, збирають інформацію про свої постаті, маркують свої будівлі", — додає Інна Крупник.

"Історична Платформа" брала участь у Громадському бюджеті (Київ), а також планує подаватися на гранти від Українського культурного фонду та інших фондів. Партнером "Стріткоду" є Український інститут національної пам’яті — за словами Крупник, там схвалюють проєкт "Стріткод" та готові допомагати інформаційно і в роботі з місцевою владою та історичною частиною проєкту.

Очільниця організації каже про важливість співпраці з органами місцевого самоврядування. Наприклад, команда "Стріткоду" для розміщення табличок у Києві погоджувала концепцію з КМДА.

"Загалом органи місцевого самоврядування реагують із великою зацікавленістю, бачать в цьому значний соціальний вплив, туристичну та інфраструктурну складову, посилення процесів декомунізації: людям легше прийняти нові назви, пізнати їх. Як додаток до програм заміни адресних покажчиків та перейменувань. Цілком приємне враження від спілкування та спільної роботи з Департаментом суспільних комунікацій КМДА, Департаментом туризму Луцької міської ради. Інколи є певні пробуксовки з балансоутримувачами будівель, які маркуються, на місцях, але шукаємо компроміси, показуємо сайт — і всі відразу погоджуються на стріткод на фасаді", — розповідає Інна Крупник.

Поки команда працює над збільшенням кількості "стріткодів", але надалі планує додавати й елементи розважального просвітництва: екскурсійні маршрути, тести, доповнену реальність, відео- та аудіоконтент.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок