80-річний француз виграв суд і тепер зможе продати малюнок да Вінчі. Твір оцінюють у $15,6 млн

80-річний француз виграв суд і тепер зможе продати малюнок да Вінчі. Твір оцінюють у $15,6 млн

Француз через суд домігся, що зможе продати малюнок святого Севастіана да Вінчі
Мученик святий Севастіан, Леонардо да Вінчі. Фото: Вікіпедія

У Франції 80-річний чоловік після кількох років суперечок з Міністерством культури отримав дозвіл продати малюнок Леонардо да Вінчі, який має вартість, за оцінками експертів, 15,6 млн доларів.

Про це пишуть ARTnews та Le Monde.

20 жовтня адміністративний суд Парижа зобов’язав Міністерство культури Франції протягом двох місяців видати дозвільний сертифікат чоловіку, який володіє малюнком італійського художника Леонардо да Вінчі. На малюнку зображений святий мученик Севастіан. Це останній малюнок да Вінчі, який перебуває у власності приватної особи.

Відмовився від 10 млн євро і не продав малюнок Лувру

Пів століття малюнок лежав у ящику для малювання чоловіка, на ім'я Жан Б. (повне ім'я не розголошується). Він лікар на пенсії, а малюнок успадкував від свого батька, навіть не підозрюючи про цінність твору. У 2016 році чоловік вирішив виставити його на аукціон у Парижі.

Коли експерти підтвердили, що це робота да Вінчі, Жан Б. подав запит до Міністерства культури на отримання дозвільного сертифіката. Міністерство відмовило, визначивши малюнок як національне надбання. Держава мала 30 місяців, щоби викупити роботу для Лувру. У 2019 році Франція запропонувала пенсіонеру 10 мільйонів євро, він відмовився.

Переоцінка твору та звинувачення в крадіжці

Пізніше малюнок оцінювали двоє фахівців, один з яких представляв міністерство, а інший — власника. Роботу оцінили приблизно у приблизно 15,6 млн доларів. Коли Жан Б. у 2021 році знову попросив дозволу продати малюнок, тодішня міністерка культури Розелін Бачело заявила, що чоловік викрав твір, і вимагала від Жана Б. довести, що він — законний власник роботи да Вінчі.

Чоловік з допомогою адвокатів спростував звинувачення і ще раз подав заявку на отримання дозвільного сертифіката. Міністерство проігнорувало прохання: пенсіонер тепер міг отримати сертифікат лише через суд.

Як усе закінчилося

Суд лише зараз ухвалив, що Міністерство культури мусить видати потрібний дозвіл чоловікові протягом 60 днів, та ще й відшкодувати судові витрати Жана Б. у розмірі 2 тисячі євро (2120 доларів США).

Про Леонардо да Вінчі

Він народився 1452 року в Тоскані. Це видатний італійський художник та винахідник епохи Відродження. У певні періоди свого життя він вважав себе більше вченим та інженером, ніж митцем.

Леонардо належать перші креслення велосипеда, проєктування парашута, танка, катапульти, телескопа. Він був одержимий ідеєю польоту і сконструював літальний апарат із крилами, який мав імітувати пташиний політ. Да Вінчі самостійно все обчислював та створював ескізи. Леонардо був позашлюбним сином нотаріуса П'єро, який забрав його на виховання, бо зі своєю офіційною дружиною не мав дітей. Через свій статус у суспільстві да Вінчі не міг навчатися в університеті, проте батько був до нього прихильним.

П'єро завжди підтримував Леонардо, влаштував його для навчання в майстерню видатного художника Андреа дель Верроккіо. Верроккіо був скульптором, тому багато знань передав своєму учню. Але да Вінчі не зробив за життя жодної скульптури. Найбільш відомий він як художник (твори "Мона Ліза", "Таємна вечеря", "Благовіщення", "Дама з горностаєм" тощо). Коли йому було 20, він отримав кваліфікацію майстра в Гільдії Святого Луки. Потім працював у своїй майстерні у Флоренції, мав учнів. Помер 1519 року у Франції — прибув туди за кілька років до того на запрошення короля Франциска I.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок