Ані Лорак і ймовірне фінансування викрадення українських дітей — що ми знаємо про співачку-прихильницю Росії?

Ані Лорак і ймовірне фінансування викрадення українських дітей — що ми знаємо про співачку-прихильницю Росії?

Ані Лорак і ймовірне фінансування викрадення українських дітей — що ми знаємо про співачку-прихильницю Росії?
Колаж: Вікторія Желєзна / Суспільне Культура

Ані Лорак — співачка українського походження, яка живе та виступає в Росії, днями в одному зі своїх інтерв’ю розповіла, що передає гроші російському фонду, причетному до депортації українських дітей з окупованих Росією територій України.

Співачка намагається уникати питань про війну, повторюючи, що "музика — поза політикою".

Дитинство в Чернівцях і перші пісні українською

Ані Лорак — псевдонім співачки, її справжнє ім'я Кароліна Мирославівна Куєк, сценічне ім'я вигадане як прочитане навпаки ім'я "Кароліна".

Народилася Кароліна Куєк 27 вересня 1978 року в містечку Кіцмань Чернівецької області. Свої перші дні провела в тому ж самому будинку, де за тридцять років до того народився композитор і співак Володимир Івасюк. Батько майбутньої співачки був місцевим журналістом, а мати працювала дикторкою обласного радіо та ТБ. Вони розлучилися до народження Кароліни й до сьомого класу дівчинка виховувалася в школі-інтернаті в Чернівцях.

Музична кар'єра в Україні

Кароліна Куєк починала кар'єру з українських пісень: її першим успіхом був чернівецький фестиваль "Первоцвіт-92". У 1994-му — перші премії міжнародних фестивалів "Веселад" у Києві та "Доля" в Чернівцях.

Ані Лорак у молодості в дитинстві
15-річна Ані Лорак на конкурсі "Веселад" у Києві. Фото: @anilorak

Співачка стала відомою як Ані Лорак в 1995 році після участі в конкурсі телевізійної програми "Утренняя звезда-95" в Москві. У 1999 році почала працювати з композитором із Росії Ігорем Крутим. Мала чимало відзнак фестивалю "Таврійські Ігри", на якому виступала ледь не щорічно, і у 2002-му отримала "Золоту Жар-птицю" як співачка року.

Повністю українськомовними були альбоми "Там, де ти є..." (2001) та "Розкажи" (2006). Але у 2006-му після кількох золотих альбомів новим продюсером співачки став Костянтин Меладзе, який робив ставку на російську естраду.
Ані Лорак у молодості
Співачка Ані Лорак у кінці 1990-х років

У 2001 році Ані Лорак пробує себе як актриса і грає роль Оксани в комедійному мюзиклі "Вечори на хуторі поблизу Диканьки".

Ані Лорак у ролі Оксани в Вечорах на хуторі поблизу Диканьки
Ані Лорак у ролі Оксани у "Вечорах на хуторі поблизу Диканьки". Скріншот YouTube

Політична агітація Ані Лорак

У 1999 році Ані Лорак зі співаком Лері Вінном закликали "голосовать по уму за Кучму". У кліпі, знятому спеціально для молодіжного електорату, вони лежать на жовто-блакитних ковдрах. Тоді Леонід Кучма став президентом, а обидва співаки отримали звання "Заслужений артист України".

У 2004 році підтримувала Віктора Януковича: взяла участь у турі "Молодь проти! Молодь за!" Зокрема, на цих виступах роздавалися анкети із таким змістом: "Проти вступу в НАТО! За дружбу й економічний союз із Росією", "Проти присутності українських військ в Іраку! За мир в усім світі!", "Проти провокацій іноземних спецслужб в Україні! За вільний незалежний розвиток країни".

Пізніше, у 2009 році Ані Лорак брала участь у турі "З Україною у серці" на підтримку Юлії Тимошенко.

"Євробачення" і ShadyLady

Але повернімося до музичної кар'єри Ані Лорак в Україні. Співачка представляла Україну на "Євробаченні-2008" із піснею ShadyLady: у фіналі конкурсу вона зайняла друге місце, а також увійшла до трійки журналістських фаворитів разом із представниками Швеції й Данії.

Після цього успіху президент України Віктор Ющенко нагородив Ані Лорак та продюсера Філіпа Кіркорова званнями "Народний артист України".

Згодом Філіп Кіркоров стане хрещеним батьком доньки Ані Лорак.

Ані Лорак виконує пісню Shady Lady у фіналі конкурсу "Євробачення-2008" у Белграді
Ані Лорак виконує пісню Shady Lady у фіналі конкурсу "Євробачення-2008" у Белграді, Сербія. Фото: Daniel Aragay/Final Eurovision 2008

У той час співачка багато часу приділяла благодійній діяльності — ЮНІСЕФ та ООН в Україні висловлювали подяку Ані Лорак за сприяння та допомогу ВІЛ-інфікованим громадянам України як послині Доброї волі ООН з питань ВІЛ-СНІД в Україні. Також у 2005 році Ані Лорак нагородили орденом Святого Станіслава IV ступеня за "за зміцнення міжнародного авторитету України, високий професіоналізм, високі творчі досягнення, доброчинну діяльність та вірність лицарським ідеалам".

Громадянська позиція після початку російсько-української війни

Після початку російсько-української війни 2014 року Ані Лорак не порвала зв'язків із російським шоу бізнесом і не припинила давати концерти в Росії. Зокрема, на одному з її концертів побував речник Владіміра Путіна Дмітрій Пєсков, який зробив спільне фото з Ані Лорак.

Ані Лорак і Дмітрій Пєсков
Скріншот Instagram

Також співачка планувала виступи в Криму після його незаконної анексії Росією, але це викликало обурення громадськості в Україні й Ані Лорак скасувала їх.

Через участь у різних заходах в Росії, українські активісти неодноразово перешкоджали виступам Ані Лорак — у серпні 2014 в Одесі й у листопаді в київському палаці "Україна".

Кліп "Мальви" з кадрами ЗСУ

9 травня 2014 року Ані Лорак випустила пісню "Мальви" на музику Володимира Івасюка — у кліпі вона співає на фоні кадрів з українськими військовими та кадрів з Революції Гідності. У відповідь на критику й звинувачення в "піарі на крові" — адже співачка публічно не висловлювалася на підтримку подій Євромайдану — вона відповіла:

"Цей кліп я знімала спеціально до Дня матері. Проти війни та в ім'я миру на нашій землі та присвячений усім матерям, які втратили своїх дітей на війні. (...) Я отримую багато листів зі словами про те, що якби всі політики подивилися це відео, то не було б війни ніколи!

Моєї родини теж торкнулася ця тема... Я втратила свого брата в Афганістані, коли мені було дев'ять років. Він тоді пішов як доброволець, а повернувся в цинковій труні... Не хочу переживати ці почуття знову! (...) На людей я не злюсь і не ображаюся. Я просто розумію, що всі настільки постраждали, але ні на кого не тримаю зла – люблю всіх".

Кадри з кліпу "Мальви" Ані Лорак
Кадри з кліпу "Мальви" Ані Лорак. Скріншоти: Ані Лорак

У грудні 2014 року бойкотувати Ані Лорак почали й в Росії — Національна асоціація організаторів заходів Росії внесла співачку в чорний список, відмовивши їй в участі в новорічних корпоративах найбільших російських компаній. Там прямо вказали, що це рішення політичне, адже Ані Лорак та інші українські виконавці є "артистами із суперечливою ідеологією".

Певно, цей момент і був моментом вибору: Ані Лорак стала брати участь у телевізійних новорічних телешоу російських пропагандистських каналів, також з'явилася в етері телеканалу "Інтер". Це викликало масове обурення у соціальних мережах та блогосфері, заяви з цього приводу зробили політики й громадські діячі.

У 2016 році Ані Лорак виступила на концерті, присвяченому 320-річчю російського військово-морського флоту.

Після цього російський депутат та член партії "Единая Россия" Віталій Мілонов пообіцяв допомогти Ані Лорак отримати російське громадянство. "Ми повинні відповідати нашій нашій високій миротворчій місії та допомогти цій артистці. Росія стане для неї другою домівкою і справжньою батьківщиною", — сказав він.

Ані Лорак дає концерт на честь російських військових у 2016 році
Ані Лорак дає концерт на честь російських військових у 2016 році. Фото: @anilorak

У 2017 році журнал Viva вирішив виключити Ані Лорак з номінантів конкурсу "Viva! Найкрасивіші 2016" на вимогу українських читачів журналу, які засудили виступи співачки в Росії.

У 2021 році на російському каналі "Росія-1" вийшов документальний фільм "Горький рай Ани Лорак. Судьба человека".

Відсутність заяв на початку повномасштабного вторгнення Росії

У лютому 2022 року після вторгнення Росії в Україну співачка не засудила країну-агресора. У березні Ані Лорак написала в своєму Інстаграмі, що "в Україні триває вбивча та руйнівна війна", і закликала її зупинити, проте не вказала, кому конкретно адресовано цей заклик, а також ніде не зазначила те, що Росія напала на Україну. Надалі співачка мовчала про війну, публікуючи пости й розповідаючи в інтерв'ю росіянам, що вона "несе світу любов через музику".

Після цього Комітет Верховної Ради з питань інформполітики звернувся до Президента України з проханням позбавити співачку звання "Народний артист України". Також виступи артистки скасували в Європі, вона потрапила до санкційного списку РНБО та до списку осіб, які причетні до війни проти України, від НАЗК.

Дрони від Ані Лорак

Уперше Ані Лорак як-не-як висловилася стосовно російської війни в Україні після того, як блогер і волонтер Сергій Стерненко подякував їй за фінансову допомогу українській армії й натякнув, що це цілком таємна інформація.

Тоді в своєму пості від 26 березня 2023 року співачка написала, що не підтримує українську владу, "не підтримує і жодних форм насильства", а також "загибель людей внаслідок конфліктів розбиває її серце". Вона зазначила, що "НІКОЛИ не надавала військової допомоги, що бездоказово стверджують деякі ЗМІ та політичні діячі".

"Допомога" Ані Лорак швидко стала мемом.

Ані Лорак — українська агентка й допомагає ЗСУ.
Ані Лорак — українська агентка й допомагає ЗСУ. Скріншоти Telegram

В Росії замислилися й почали скасовувати літній тур Ані Лорак, а також критикувати її за допомогу ЗСУ та "антивоєнні погляди".

Наприклад, мер Краснодара Євген Наумов заявив про скасування концерту Ані Лорак зі словами: "Ми не можемо гарантувати, що зрештою ці гроші не передадуть на підтримку тих, хто воює проти наших хлопців".

Дописи про скасування концертів Ані Лорак у блогах російських пропагандистів. Скріншоти: Сергій Стерненко
Дописи про скасування концертів Ані Лорак у блогах російських пропагандистів. Скріншоти: Сергій Стерненко

Імовірне фінансування викрадення дітей

У серпні 2023 стало відомо, що Ані Лорак стане суддею в російському шоу "Ты супер!", в якому змагатимуться діти з дитбудинків. Тоді оглядачка "Детектор медіа" Лєна Чиченіна написала: "Боюся, учасниками цієї програмки цілком можуть стати депортовані українські діти. Доведеться простежити. Якщо це дійсно буде так, на Лорак чекає серйозний апгрейд: від простої зрадниці до людини, причетної до воєнних злочинів".

І вже наступна новина, яка днями поширилася в інфопросторі — Ані Лорак в інтерв’ю російському пропагандистському каналу НТВ розповіла, що передає гроші російському фонду, причетному до депортації українських дітей.

Співачка розповіла про те, що частину своїх доходів вона спрямує в російський фонд "Счастливое детство.ru" — цей фонд займається опікою "сиріт-біженців" з окупованих Росією територій України. Ані Лорак наголосила, що сама була у школі-інтернаті й нібито розуміє, як складно цим дітям сьогодні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок