Оголосили шортліст Букерівської премії 2023: хто потрапили до списку

Оголосили шортліст Букерівської премії 2023: хто потрапили до списку

Оголосили шортліст Букерівської премії 2023: хто потрапили до списку
Оголосили шортліст Букерівської премії 2023. Фото: The Booker prize

Організатори Букерівської премії оголосили фіналістів. Список із шести книжок опублікували на офіційному сайті 21 вересня. Жоден з авторів раніше не потрапляв до шортліста премії. Переможця оголосять 26 листопада.

Шістьох фіналістів обрали з-поміж 13 номінантів довгого списку, яких відібрали з-поміж 163 книжок, опублікованих у період з 1 жовтня 2022 року до 30 вересня 2023 року.

Шортліст Букерівської премії 2023:

  • Study for Obedience ("Вивчення послуху"), Сара Бернштейн;
  • If I Survive You ("Якщо я переживу тебе"), Джонатан Ескоффері;
  • This Other Eden ("Цей інший рай"), Пол Гардінг;
  • Prophet Song ("Пісня пророка"), Пол Лінч;
  • Western Lane ("Західний провулок"), Четна Мару;
  • The Bee Sting ("Укус бджоли"), Пол Мюррей.

Чотири з шести місць дісталися чоловічим романам: голова журі Есі Едугян сказала, що "це сила і якість роботи, яка дозволила цим письменникам" потрапити в шортліст. Актор та письменник Роберт Вебб, пожартував, що "ми зосередилися на творах, а не на тому, чи звали їх Полом, чи ні".

букерівська премія
Оголосили шортліст Букерівської премії 2023. Скриншот із сайту The Booker prize

За словами журі, Western Lane ("Західний провулок") Мару "заворожує", а його історія "про те, як тиша може відлунювати в сім'ї після горя". Книга є найтоншою у шортлісті (лише 161 сторінка), розповідає про одинадцятирічну дівчинку, чиїм світом стає корт для гри у сквош.

The Bee Sting ("Укус бджоли") Мюррея — трагікомедія про ірландську сім'ю в кризі та найдовший роман у списку. Судді зауважили, що роман Мюррея "смішний, сумний і правдивий", а персонажі, з "безліччю недоліків і проблем", "незабутні".

За словами суддів, Prophet Song ("Пісня пророка") Лінча є "рушійною, нещадною і страшенно зворушливою" книгою, яка попереджає про "хиткість демократичного ідеалу". Дія роману відбувається в Дубліні — і це похмура історія Ірландії під владою тиранічного уряду.

У Study for Obedience ("Вивченні послуху") Бернстайн йдеться про молоду жінку, яка їде у віддалену північну країну, щоб стати економкою для свого брата. Судді вважають, що книга є "бентежною медитацією на тему виживання та гострою критикою демонізації чужинця".

Роман Гардінг This Other Eden ("Цей інший рай") натхненний реальною історією острова біля узбережжя штату Мен, який став однією з перших расово інтегрованих громад на північному сході США. Судді відзначили, що рідко можна "зустріти історичну белетристику, яка водночас є настільки ліричною і настільки співчутливою".

If I Survive You ("Якщо я переживу тебе") — дебютна книга Ескоффері. Це збірка з восьми пов'язаних між собою історій, що розповідають про життя ямайської родини, яка бореться з расизмом та фінансовою кризою в Маямі. "Все життя тут у непохитних деталях: крихкість існування, американська мрія і непройдений шлях", — зазначили судді.

У травні 2023 року оголосили переможця міжнародної Букерівської премії. Лауреатом стала книжка Time Shelter ("Прихисток часу") Георгі Господинова (Болгарія) у перекладі Анджели Родель. Український письменник Андрій Курков цьогоріч увійшов до довгого списку премії.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок