Студенти Карпенка-Карого у Верховному Суді відстояли корпус на Печерську

Студенти Карпенка-Карого у Верховному Суді відстояли корпус на Печерську

Студенти Карпенка-Карого у Верховному Суді відстояли корпус на Печерську
. Міністерство культури та інформаційної політики

Студентська рада Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого 5 вересня провела мітинг під Касаційним господарським судом у Києві проти забудови земельної ділянки під корпусами Інституту екранних мистецтв на вулиці Євгена Коновальця, 18.

Засідання суду розпочалося 5 вересня о 16:30 та завершилося о 19:00 на користь студентства.

Що це за справа і коли вона почалася?

28 квітня 2020 року та 27 січня 2021 року на сесії Земельної комісії Київради розглядали відведення під забудову земельної ділянки 1,9 га під корпусами Інституту екранних мистецтв (ІЕМ) університету Карпенка-Карого на вулиці Євгена Коновальця, 18, у Печерському районі Києва.

Ця земля та будівля належать державі. Її користувачами є університет Карпенка-Карого та держпідприємство "Укркінохроніка". Як писала студрада вишу, "Укркінохроніка" завдає збитків державі, а ще підприємству на той момент вимкнули електрику через борги.

11 лютого 2021 року рішення про надання земельної ділянки прибрали з порядку денного. 8 вересня 2022 року в Київраді знову хотіли обговорити землю на Коновальця. Завдяки втручанню Мінкульту питання прибрали з порядку денного.

"Боротьба не зупиняється, та цього разу має бути фінал історії. Від нас зокрема залежатиме доля корпусу надалі", — писала студрада, закликаючи прийти на мітинг під суд.

Попередньо студентство домовилося з адміністрацією вишу, що на час засідання пари перенесуть, як повідомив Суспільному Культура активіст Артемій Антонєнков.

Що хочуть збудувати на місці корпусу?

На місці кінопавільйону, звукоцеху та територій підприємства "Укркінохроніки" хочуть побудувати кілька багатоповерхівок. Студрада у 2022 році говорила, що підприємство штучно ввели в борги, а заборгованість погасила компанія-забудовник "Зодча Діадема".

У жовтні кияни створили на сайті Київради петицію про недопущення будівництва на Коновальця, 18. Вона набрала 1127 голосів із потрібних 6000.

Питання забудови актуалізувалось у березні 2023-го. Студрада повідомляла, що на місці корпусу на Коновальця планують звести багатоповерховий житловий комплекс із підземним паркінгом — адже це елітний район столиці. Вони назвали справу "рейдерським захопленням", а забудовник, за даними вишу, оголошує, що це реконструкція, а не цілковита перебудова.

Коновальця, 18, корпус Карпенка-Карого, Київ
Коновальця, 18, корпус Карпенка-Карого, Київ. Мапа Реновації/Facebook

Господарський суд на початку цього року ухвалив рішення на користь забудовника і фактично позбавив державу права розпоряджатись її майном. Ідеться про відчуження державного нерухомого майна та земельної ділянки державної форми власності. Мінкульт стверджує, що у 2004 році "Укркінохроніка" та ПАТ "Зодча Діадема" уклали договір про інвестування реконструкції. Документ передбачав, що забудовник погасить заборгованість кіностудії та проведе її ремонт, а натомість отримає право побудувати на території студії ЖК. Мінкульт, без згоди якого була укладена угода, та прокуратура звернулися до суду, щоб визнати договір недійсним.

У квітні Апеляційний суд підтримав позицію МКІП щодо неприпустимості відчуження землі на Коновальця. Але забудовник "Зодча Діадема" подав касаційну скаргу.

Чим важливий корпус Карпенка-Карого на Коновальця?

Це історична будівля 1934 року. Вона оздоблена білосніжною кесонованою стелею з багаторівневими карнизами.

"Майбутнє кіно- та телеіндустрії під загрозою. Ухвалення таких рішень під час повномасштабного вторгнення суперечить інтересам українського кінематографу, телебачення, мистецької молоді й усієї креативної галузі. Необхідно зняти з розгляду проєкт відведення земельної ділянки на вул. Євгена Коновальця, 18. Далі — переглянути концепцію розвитку цієї ділянки та ухвалити рішення про її відведення сучасному освітньому кінотелецентру на базі нашого університету", — переконувала студентська спільнота у вересні 2022-го.

Голова студради Карпенка-Карого Ярослав Куровський наголошує в коментарі Суспільному Культура: "У той час, коли активно популяризуються українські стрічки у світі (до речі, їхні творці — це в більшості наші випускники), в нас хочуть забрати місце сили й «духу кіно». Це й не дивно, що майже 2 га у Печерському районі хочуть пустити під офісні та житлові приміщення. Але не на тих нарвалися — на студентів. Студенти завжди чинитимуть опір як зовнішнім, так і внутрішнім ворогам, хто зазіхне на їхнє! Нам не потрібно чуже, ми захищаємо своє!"

"Це історичний момент для нашого університету після довгої боротьби! Хочу висловити вдячність студентам за чітку та впевнену позицію", — прокоментував Суспільному Культура Ярослав Куровський по завершенню засідання.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок