Оголосили лонгліст Букерівської премії 2023: хто потрапив до списку

Оголосили лонгліст Букерівської премії 2023: хто потрапив до списку

Оголосили лонгліст Букерівської премії 2023: хто потрапив до списку
Фото: The Booker prize

Журі Букерівської премії визначилося з лонглістом — до нього увійшло 13 книг, серед яких 4 дебютні романи. Список опублікували 1 серпня на офіційному сайті премії.

"13 книжок-номінантів досліджують універсальні та актуальні теми: від глибоких особистих драм до трагікомічних сімейних саг; від наслідків зміни клімату до утисків меншин; від наукових відкриттів до змагань у спорті", — йдеться в повідомленні.

Лонгліст Букерівської премії 2023:

 • A Spell of Good Things ("Заклинання добрих речей"), Айобамі Адебайо;
 • Old God’s Time ("Час старого Бога"), Себастьян Баррі;
 • Study for Obedience ("Вивчення послуху"), Сара Бернштейн;
 • If I Survive You ("Якщо я переживу тебе"), Джонатан Ескоффері;
 • How to Build a Boat ("Як побудувати човен"), Елейн Фіні;
 • This Other Eden ("Цей інший рай"), Пол Гардінг;
 • Pearl ("Перлина"), Шан Г'юз;
 • All the Little Bird-Hearts ("Усі маленькі пташині серця"), Вікторії Ллойд-Барлоу;
 • Prophet Song ("Пісня пророка"), Пол Лінч;
 • In Ascension ("У вознесенні"), Мартін Макіннес;
 • Western Lane ("Західний провулок"), Четна Мару;
 • The Bee Sting ("Укус бджоли"), Пол Мюррей;
 • The House of Doors ("Дім дверей"), Тан Тван Енг.
премія
Книги лонгліста премії. Скриншот із сайту Букерівської премії

До довгого списку увійшли чотири письменники-дебютанти (Джонатан Ескоффері, Шан Г'юз, Вікторія Ллойд-Барлоу та Четна Мару) та шість інших, які потрапили до нього вперше, разом із Себастьяном Баррі, Тан Тван Енгом та Полом Мюрреєм, які мають сім попередніх номінацій на Букерівську премію.

Романи ірландських письменників вперше становлять третину списку. Разом із цьогорічними номінантами, усього 37 ірландських письменників потрапили в довгі списки, що робить Ірландію країною, яка висунула найбільше номінантів.

Айобамі Адебайо — п'ята нігерійська письменниця, номінована на Букерівську премію.

Місце Тан Тван Енга в цьогорічному довгому списку означає, що він був номінований на Букерівську премію за всі три свої романи.

Себастьян Баррі — один із 10 письменників, які були номіновані на Букерівську премію щонайменше п'ять разів.

Деякі з романів засновані на реальних подіях та літературній історії. Pearl ("Перлина") від Шан Г'юз натхненна однойменною анонімною поемою XIV століття, тоді як письменник Вільям Сомерсет Моем фігурує як персонаж у The House of Doors ("Домі дверей") Тан Тван Енга. Твір This Other Eden ("Цей інший рай") Пола Гардінга, назва якого походить від промови Джона Гонта у п'єсі Шекспіра "Річард ІІ", заснований на реальних подіях на острові Малага в штаті Мен, США.

Троє з авторок у лонглісті є також поетками: Елейн Фіні, Сара Бернстайн та Шан Г'юз.

премія
Книги з лонгліста премії. Фото: The Booker prize

"За сім місяців ми прочитали 163 романи, і за цей час перед нами відкрилися цілі світи. Ми перенеслися до штатів Мен і Пенанг початку XX століття, на жваві вулиці Лагосу і сквош-корти Лондона, в найчорніші глибини Атлантики та в похмуру Ірландію, де жахлива втрата прав є суворим попередженням", — сказала голова журі Есі Едугян.

Едугян додала, що романи є "маленькими революціями, кожна з яких прагне надихнути й розбудити мову".

Короткий список із шести книг оголосять 21 вересня, а ім'я переможця або переможиці стане відомим 26 листопада. Ця людина отримає 50 000 фунтів стерлінгів, а письменники-номінанти одержать по 2 500 фунтів стерлінгів і спеціальне видання своєї книги.

"Різноманітний досвід, знання та чутливість цьогорічних суддів спонукали їх шукати романи, які не лише вдосконалюють форму, але й допомагають читачам зрозуміти щось про світ, — сказала Габі Вуд, виконавча директорка Букерівської премії. — Ми сподіваємося, що всі читачі знайдуть щось до душі у цьогорічному списку".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок