"Естетична трансформація наївного мистецтва": декор і прикраси, натхнені роботами Поліни Райко

"Естетична трансформація наївного мистецтва": декор і прикраси, натхнені роботами Поліни Райко

"Естетична трансформація наївного мистецтва": декор і прикраси, натхнені роботами Поліни Райко
. Instagram / grono.shop

Українські бренди створили колекції, натхнені роботами художниці Поліни Райко. Її будинок в окупованих Олешках частково зруйнований після підтоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС. Відомо, що збереглося до 40% фресок.

Свічники

Львівський бренд "Ґроно" ще до катастрофи з ГЕС почав співпрацювати з Херсонським обласним благодійним фондом імені Поліни Райко. Першу колекцію свічників "Квіти Поліни" презентували 1 червня.

"Керамічна серія свічників із квітами — це наша творча рефлексія на унікальні розписи у будинку олешківської художниці Поліни Райко. Це ще одна спроба естетичної трансформації наївного мистецтва у повсякденний побут", — йдеться в описі.

Свічники "Квіти Поліни", натхненні Поліною Райко
Свічники "Квіти Поліни", натхненні роботами Поліною Райко. Instagram / grono.shop

Пізніше презентували свічники "Янгол із волошкою" та "Янгол із тюльпаном". Також продавали скатертини з малюнками Райко. Бренд вирішив 15% із продажу кожної скатертини та 10% із продажу свічників спрямовувати на підтримку музею-будинку художниці.

Однак після того, як Олешки затопило, усі зібрані кошти "Ґроно" вирішило передати на допомогу постраждалим мешканцям міста, зокрема берегиням будинку.

Свічники за мотивами робіт Поліни Райко
Свічники за мотивами робіт художниці Поліни Райко. Instagram / grono.shop

Скатертина за мотивами робіт Поліни Райко
Скатертина за мотивами робіт Поліни Райко. Instagram / grono.shop

Раніше бренд уже створював колекцію, натхненну роботами Марії Примаченко.

Прикраси

Бренд прикрас ACCENTUATE також створив прикраси, натхненні роботами Поліни Райко. Зокрема це сережки "Янголи ", що стримують падіння російської ракети. Їх створили ще до того, як будинок художниці частково зруйнувався.

"Ці прикраси були натхненні саме живописом Поліни Райко... Московити знищили ключовий твір сучасного українського наївного мистецтва — будинок Поліни Райко, української наївної мисткині з міста Олешки, яка стоїть в одному ряду з Марією Приймаченко і Катериною Білокур", — написала засновниця бренду.

Прикраси "Янголи", натхненні Поліною Райко
Прикраси "Янголи", натхненні Поліною Райко. Istagram / accentuate_jewelry

Прикраси, натхненні Поліною Райко
Прикраси, натхненні Поліною Райко. Instagram / accentuate_jewelry

Одяг

У 2020 році Благодійний фонд імені Райко та стилістка Наталя Риженко представили колекцію одягу "Примари Райко — одяг з провінції у стилі наїв". Там поєднували образи з фресок Поліни та речі, що були у вжитку та отримали друге життя. Частину коштів тоді спрямували на відновлення колодязя на подвір'ї будинку.

"Колекція не претендує відтворити Поліну в тканині: натомість, впізнавані образи з творчості художниці супроводять власників у буремні будні. Леопарди, риби та птахи зі стін її будинку готові розлітатись примарами по світу та розповідати історії кожному, хто готовий почути", — так описували колекцію одягу.

Хто така Поліна Райко

Художниця народилася 1928 року в Олешках, де провела все своє життя. Вона почала малювати у дорослому віці. Однак саме після трагічних життєвих подій смерті чоловіка, доньки, арешту сина та згодом його загибелі, вона присвятила цьому життя.

Райко власноруч розписала будинок. Це один з яскравих прикладів українського наївного мистецтва (або ар брюту). Вона полюбляла малювати сюжети з фантастичними звірами, зображала свої сни, перемальовувала родинні портрети з фотографій, також вона використовувала сюжети, які відсилали до досвіду Другої світової війни; у її стінописах наявні й релігійні образи.

Поліна Райко померла у січні 2004 року в Олешках. Їй було 75 років.

Перед повномасштабним вторгненням будинок художниці оцифрували — над цим працювали декілька культурних інституцій. Наразі вода відійшла з будинку, поки збереглися лише розписи на стінах та у верхній частині стін.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок