Уряд оприлюднив Стратегію розвитку кіно, спільнота вимагає відкласти її розгляд: у чому причина

Уряд оприлюднив Стратегію розвитку кіно, спільнота вимагає відкласти її розгляд: у чому причина

Уряд оприлюднив Стратегію розвитку кіно, спільнота вимагає відкласти її розгляд: у чому причина
Ілюстративне фото: Getty Images

Активісти та представники кіноспільноти підписали лист до віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної з проханням відкласти розгляд Стратегії розвитку кіно до її належного громадського обговорення.

У листі зазначено, що Стратегію від Держкіно не обговорили з громадськістю. І це є порушенням постанови Кабінету Міністрів про проведення таких консультацій "Щодо формування та реалізації державної політики".

Крім того, активісти зазначають, що Держкіно відмовлялося надавати для ознайомлення проєкт Стратегії попри численні запити.

Зокрема, у квітні 2023 року видання "Детектор-медіа" надсилало відповідний запит до інституції.

У відповіді Держкіно повідомило, що документ наразі не може надати, адже це "інформація з обмеженим доступом", а також вона "на стадії опрацювання, постійно змінюється, доповнюється та коригується".

Тому активісти вимагають відтермінування розгляду документа до належного обговорення з представниками кіноспільноти.

У чому суть Стратегії

Врешті Стратегію опублікували на сайті Кабміну. А її розгляд в уряді запланували на 22 червня.

Згідно з оприлюдненою Стратегією, її метою є:

  • сформувати середовище, яке сприятиме розвитку творчого потенціалу;
  • забезпечити захист прав інвесторів;
  • інтегрувати в ринок моделі спільної конкуренції;
  • створити модель ефективної співпраці між державою, освітою та бізнесом;
  • розвинути спроможності українських продюсерів, залучати іноземні інвестиції, здійснювати дистрибуції фільмів за кордон;
  • використовувати кінопроєкти як інструменти культурної дипломатії;
  • формувати баланс інтересів усіх учасників кіноринку.

У документі Держкіно описує чинники, які негативно впливають на розвиток кінематографії, наприклад, порушення продюсерами взятих зобов'язань, побудова непрозорих відносин з державою та недоброчесна конкуренція.

Держкіно пропонує спрямувати всі сили кіновиробництва на створення фільмів, що спрямовані на максимально широку глядацьку аудиторію та які повинні працювати на формування національно ціннісного культурного простору. Також частка державного фінансування таких проєктів має зменшуватися.

А реалізацію цілей Стратегії Держкіно бачить у регулюванні кількості фільмів, а також загального хронометражу серіалів, вироблених за державний кошт та обмеження кількості проєктів, якими одночасно можуть займатися продюсер та режисер.

Реакція кіноспільноти

За словами ексгендиректора Довженко-Центру Івана Козленка у документі "немає ані візії, ані місії (...) Навіть на цих нещасних 12 сторінках тричі повторюється одне й те саме: спочатку у вигляді "проблем", потім — "завдань" і, нарешті, "результатів".

Він також стверджує, що Держкіно ніби перебуває осторонь від проблем у світовій кіноіндустрії, які спричинені занепадом кінотеатрального прокату та традиційної студійної системи, диверсифікацією контенту, революцією стримінгових платформ і відеоблогерства.

"Магія цифр, схоже, заворожує самих авторів: зростання кількості фільмів, доходів від прокату, кількості екранів та спеціалізованих вузів відбувається в наведених таблицях "природним чином", без втручання Держкіно, жодних механізмів досягнення цих показників не наведено", — додає він.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок